فرهنگ

نکاتی درباره خرید پژو 206 تیپ 6 دست دوم

گیربکس، پاشنه آشیل206 تیپ شش

این روزها اگر بخواهید سوار یک خودروی اتوماتیک بنشینید باید در حساب خود حداقل 100 میلیون تومان پول داشته باشید. پژو پارس اتوماتیک با قیمت 94 میلیون و 500 هزار تومان ارزان ترین خودروی این بازار است. پس از آن هم دانگ فنگ با 100 میلیون تومان، 207 بدون صندوق 113 و تندر با 114 میلیون تومان در رتبه های بعدی ارزان ترین خودروهای اتوماتیک قرار گرفته اند. این در حالی است که با بودجه ای ارزان تر می توان یک خودرویی مشابه سوار شد که هم چهره زیبایی دارد و هم جعبه دنده آن دستی نیست. این خودرو 206 تیپ 6 بوده که امروز دیگر مدل صفر آن در نمایندگی ها فروخته نمی شود.

پژو 206 تیپ 6 یکی از اولین خودروهای اتوماتیک پرطرفدار ایران بود. با تولید این پژو یکی از کامل ترین نمونه های 206 به بازار آمد. خودرویی که آپشن های خود را از تیپ پنج قرض گرفته و گیربکس اتوماتش را وام دار تیپ چهار بود. یعنی روی 206 تیپ شش همان موتور 1.5 لیتری TU5JP4 نصب شده که چهار سیلندر و 16 سوپاپ دارد. البته خودروهای جدیدتر از تیپ 6 به گیربکس تیپ ترونیک مجهز شدند که یک سر و گردن از مدل قبلی در تیپ چهار بالاتر است.

هنگام خرید خودروی دست دوم باید در کنار بررسی بدنه و موتور توجه ویژه ای هم به گیربکس آن داشت. برای مثال با خرید پژو 206 تیپ 6 دست دوم باید گیربکس را نشان یک تعمیرکار داد. از خودرویی که گیربکس آن یک بار پیاده و تعمیر شده دوری کنید. چراکه در صورتی که در دام یک گیربکس خراب بیفتید برای تعویض آن باید بر اساس قیمت هایی که در سایت سایت دیوار پیدا می شود حداکثر چهار میلیون و حداقل یک میلیون تومان خرج کنید.

همچنین وقتی دنده روی حالت درایو است اما به اندازه ای که گاز می دهید خودرو حرکت نمی کند یا اصطلاحا هرز می خورد یعنی مشکلی در فیلتر روغن گیربکس یا کلاچ وجود دارد. نشت واسکازین (روغن گیربکس) یکی از آسان ترین راه ها برای بررسی گیربکس خودرو است. اگر جایی که خودرو پارک شده روغن نشت کرده یعنی احتمالا خودرو در تعویض دنده دچار مشکل است.

خرید پژو 206 تیپ 6 دست دوم شوخی بردار نیست. باید یک دور سوار آن شوید و با دستان خودتان آن را هدایت کنید. برخی از خودروها به خاطر معایب گیربکس هنگام تعویض اتوماتیک دنده لرزش زیادی به خودرو وارد می کنند. زمان رانندگی گوش هایتان را تیز کنید که صدای ناله یا سوت از آن به گوش نرسد. یک دور هم ماشین را پارک کنید تا سرعت عملکرد دنده را بسنجید. تعلل در این موضوع نشان دهنده معیوب بودن گیربکس خودرو است.

مشخصات فنی 206 تیپ شش فرقی با 206 صندوق دار اتوماتیک v9 ندارد .رانندگی با سرعت 120 کیلومتر یکی از کارهایی است که هنگام خرید پژو 206 تیپ 6 دست دوم باید انجام داد. خودروهای اتوماتیک این قیمت معمولا شتاب بالایی ندارند. البته بر اساس مقایسه سایت ایران خودرو برای پیمودن 100 کیلومتر شتاب تیپ پنج از 9.6 ثانیه به 11.5 ثانیه در تیپ 6 رسیده. همچنین در هر 100 کیلومتر یک 206 تیپ 5 حدود شش لیتر بنزین می سوزاند و 206 تیپ 6 هم حدود هفت لیتر.

منبع :ویرلن

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا