علمی و دانشگاهی

علت و علائم کمبود هورمون سروتونین در بدن چیست؟

9 نشانه پایین بودن و کمبود سطح سروتونین در بدن

کمبود و پایین بودن سروتونین، می تواند تغییراتی را در سلامت روانی و ذهنی شما ایجاد کند، مانند غم و اندوه، افسردگی، زود رنجی و مشکل در خواب و دلیل بسیاری از حالت بد در شما باشد ولی این ماده چیست و چه نقشی دارد ؟ پاسخ در ادامه این بخش از سلامت نمناک .

کمبود سروتونین

نشانه های کمبود سروتونین در بدن چیست

سروتونین چیست و چه نقشی در بدن دارد

سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی است که شدت سیگنال های شما را منظم و تنظیم می کند و بیشتر به عنوان یک هورمونی شناخته میشود که روحیه شما را متعادل می سازد، و همچنین دارای مسئولیتهایی در بدن است که شامل:

  • تنظیم عملکرد دستگاه گوارش
  • کمک به تشکیل لخته های خونی
  • تحریک مغز برای استفراغ در زمان خوردن چیز سمی
  • تنظیم سطح کلسیم در استخوان ها
  • حفظ کیفیت رویاهای شما
  • تنظیم میل جنسی و عملکرد جنسی

کمبود سروتونین

عوارض کمبود سروتونین در بدن چیست

علائم کمبود سروتونین در بدن

به دلیل اینکه سروتونین در فرآیندهای مختلفی در بدن انسان دخیل است، زمانی که سطح آن در بدن پایین بیاید، با علائم مختلفی پدیدار می شود ، اگر می خواهید بیشتر درباره علائمی که سطح پایین سرتونین را بوجود می آورد، بدانید، به خواندن این مقاله ادامه دهید:

1.حس دلواپسی :

افرادی که دارای سطح پایینی از سراتونین هستند، معمولا از اضطراب و دلواپسی رنج می برند، که در بسیاری از موارد با افسردگی همراه است.همچنین، سطح پایین سروتونین می تواند باعث این موارد شود:اختلال دلواپسی و اضطراب عمومی ؛اختلال وسواس فکری اجباری(OCD) ، این علائم معمولا هنگامی که شما دارو مصرف می کنید یا به نوعی رژیم غذایی خود را عادت دادید تا بتوانید سروتونین خود را بازگردانید، کاهش می یابند یا ناپدید میشوند.

کمبود سروتونین در بدن

کمبود سروتونین در بدن چه علائمی دارد

2.مشکلات گوارشی :

سروتونین، تنها با فرآیندهای گوارش مرتبط نیست:در واقع، 95٪ از آن در روده شما وجود دارد به همین دلیل، داشتن مقدار بیش از حد کم این هورمون می تواند به طور مستقیم بر سیستم گوارش شما تاثیر بگذارد، حتی تا حد ابتلا به سندرم روده. هنگامی که سطح سروتونین را افزایش می دهید، وضعیت شما به حالت عادی برمی گردد.

3.حساسیت بالای عاطفی :

همانطور که اکثر افراد اطلاع دارند، این هورمون به طور مستقیم به ثبات احساس و عاطفی مربوط است وجود سطح پایین سروتونین ،باعث افزایش حساسیت احساسی و عاطفی فرد شود. ممکن است، فرد به نقطه ای برسد که از هر نظر و انتقادی یا کوچکترین وقایع احساسی واکنش خیلی پر رنگ تری به نسبت معمول داشته باشد.

 کمبود سروتونین در بدن

اختلالات رفتاری یکی از نشانه های کمبود سروتونین در بدن

جبران موقت کمبود سروتونین با خوردن کربوهیدرات

4.سروتونین و کربوهیدرات ها :

اگر یک فرد سطح سروتونین پایینی داشته باشد، معمولا بدن با خوردن کربوهیدرات ها و شیرینی سعی درجبران این کمبود می کند ؛ این غذاها در واقع باعث افزایش سطح سروتونین در مغز شما می شود به این دلیل است که شما وقتی غذاهای پر شکر می خورید،احساس بسیار خوبی دارید- سطح سروتونین به طور قابل توجهی افزایش می یابد… اما تنها به طور موقت.

 سروتونین

نقش سروتونین در بدن چیست

5.خستگی :

علاوه بر این، زمانی که سطح سروتونین پایین تراز حدی که باید، باشد، است، شروع به تاثیرگذاری روی فعالیت های روزانه شما می کند که منجر به خستگی می شود ؛ برای افرادی که از سروتونین پایین رنج می برند، این احساسات، شایع و عمومی هستند:بی حالی ،خستگی،بی تفاوتی ،فقدان انرژی ، فقدان انگیزه.

6.میل جنسی :

بالا بودن بیش از حد و یا پایین بودن بیش از حد سروتونین می تواند به طور مستقیم بر میل جنسی شما تاثیر بگذارد به این دلیل است که بدن شما به طور طبیعی توسط احساسات، تمایل و هیجان جذب می شود. هنگامی که هورمون مهمی مانند سروتونین را حذف یا زیاد می کنید، همه چیز تحت تاثیر آن قرار می گیرند.

کمبود سروتونین در بدن

تاثیر کمبود سروتونین در بدن و میل جنسی

نقش کمبود هورمون سروتونین در بی خوابی

7.مشکل به خواب رفتن و بی خوابی:

علاوه بر این، کسری این هورمون، در شب می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند، مانند:

مشکل در خوابیدن

مشکل به خواب عمیق رفتن

مشکل ثبات در خوابیدن

کابوس های پایدار

بی خوابی

ناتوانی در استراحت و آرامش داشتن

اینها به این دلیل هستند ،که سروتونین بخشی از ساعت بیولوژیکی شما است، که فاکتوری برای کمک به استراحت و خوابیدن در شب است.

 کمبود سروتونین در بدن

بی خوابی یکی از نشانه های کمبود سروتونین در بدن

8.حساسیت به سر و صداها :

هنگامی که شما از سطوح پایین سروتونین رنج می برید، حساسیت به سروصداها بسیار معمول و رایج است ؛ به این علت ، که مقدار بسیار بالا ، حتی بی صدا ترین و آرام ترین صداها، اغراق آمیز و بسیار بلندتر به نظر می رسند.

کمبود سروتونین باعث نوسانات خلقی دائمی می شود

9. تغییرات شدید خلق و خوی :

وقتی سطح سروتونین را پایین می آورید، رنج بردن از نوسانات خلقی دائمی نیز رایج و معمول است به این دلیل است که ،سروتونین مسئول ثبات حالات روحی و خلق و خوی شماست.به همین دلیل است که دیدن تغییرات چشمگیر در یک شخص در طول زمان کوتاه، بسیار شایع است.

عوارض کمبود سروتونین در بدن

افسردگی یکی از نشانه های کمبود سروتونین در بدن

از جمله:

رفتارهای آزار دهنده اضطراب و دل نگرانی

حساسیت

افسردگی

ناامیدی و غم

معمولا هیچ یک از این علائم دائمی نیستند. هنگامی که سروتونین در بدن شما دوباره به حالت اولیه و متعادل خود برگردد -چه به طور طبیعی یا با دارو – همه چیز نیز به حالت طبیعی باز می گردد.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا