اجتماعی

بلای حرف مردم در ازدواج های امروزی!

توجه به حرف مردم را به خاطر خودتان کنار بگذارید

توجه به حرف مردم یکی از مشکلات جوامع امروزی است که سنگ های زیادی را بر سر راه ازدواج جوانان می اندازد . مشکلاتی که والدین بیشتر به آن ها دامن می زنند و برای حفظ آبرویشان کاری می کنند.

حرف مردم و تاثیر منفی آن بر روی ازدواج جوانان

می گویند مهم ترین عاملبالا رفتن سن ازدواج مشکلات اقتصادی است، اما به نظر ما مهم تر از آن نگرش و طرز فکر افراد نسبت به مشکلات اقتصادی است. متاسفانه از آنجایی که دردی به نام چشم به دهان مردم داشتن بین اقشار مختلف جامعه مان از دارا تا ندار زیاد شده است، باید یک فکر ریشه ای و اساسی برای این درد کرد. این درد یک درد خودجوش است و درمانش هم اتفاقا کاملا خودجوش است و خودتان باید فکری به حال طرز فکرتان بکنید .

راستش را بخواهید یکی از مهم ترین عوامل فرهنگی و اجتماعی جامعه که زیرپوستی دارد کار خودش را می کند و در سن ازدواج هم تاخیر ایجاد می کند همین چشم به دهان مردم داشتن است. عاملی که بلاهای زیادی سر آدم می آورد، گاهی ریشه آدم را از ته می سوزاند. آدم را تجملاتی می کند،

اسراف کار می کند، قرض دار می کند، شده حتی خدایی نکرده به خاطر این درد آدمی دست به دزدی یا رباخواری هم بزند! مصداق های تجملات و اسراف را هم تا دلتان بخواهد می توانید در بازارها و حتی متاسفانه خانه خیلی از نوعروس و دامادها ببینید. نه این که فکر کنید فقط جوان ها چشم شان به دهان مردم است، نه ! بلکه والدین ما گاهی خیلی بدتر به این موضوع دامن می زنند و به خیال خودشان دارند برای حفظ آبرویشان کاری می کنند. یکی نیست بگوید آبروی انسان مگر به چیست؟!

حرف مردم

حرف مردم مسبب اصلی مشکلات در ازدواج های امروزی

جدا از این که مسئولین چه کاری می توانند برای این معضل فرهنگی اجتماعی بکنند و ازدواج های سخت را به آسان تبدیل کنند، یک راهکار به شما می دهیم که اگر با تمام وجود آن را بپذیرید و در زندگی تان پیاده کنید بی شک جواب می گیرید! راه کار ما این است:خیلی راحت می توانید گوش هایتان را با چوب پنبه ببندید که حرف مردم به گوش تان نرسد، البته چوب پنبه هایی که با فکر و تدبیر توی گوش تان فرو کرده اید، چوب پنبه هایی که سپر محافظتی شان ایمان و باور شما به کمک و یاریِ خدایی است که خودش این سنت زیبا یعنی ازدواج را برای راحتی و آسایش بنده اش قرار داده است. چوب پنبه هایی از جنس ایمان! ایمان به لطف حضرت حق که خودش قول داده اگر ازدواج کنید روزی تان را زیاد می کنم…

اما متاسفانه ما انسان ها همیشه از نعمت ها به جای این که به بهترین نحو استفاده کنیم، گند می زنیم به آثار و فوایدش! نمونه بارزش سبک ازدواج کردن هایمان است که تا خرخره می رویم توی قرض!! پس به خودتان فکر کنید ببینید واقعا شما برای چه کسی زندگی می کنید؟ برای رضای چه کسی حاضرید خودتان را به زحمت بیندازید؟ برای خاطر خوشی چه کسی می خواهید ازدواج کنید و تشکیل خانواده دهید؟

پس لطفا با طرز فکر صحیح تان، با ساده طلبی، با فکر این که ازدواج می کنید تا به آسایش و آرامش برسید خودتان را از این دردِ اجتماعی جدا کنید. چرا شما شروع کننده یک راه درست توی فامیل و آشنایان نباشید؟! چه اشکالی دارد که مراسم تان، خانه تان، جهیزیه تان همه اش فقط در حد ضرورت باشد، در حدی که برای شروع زندگی مشترک کافیست، در حدی که خودتان راضی باشید نه در حد دهان مردم!

چون از قدیم گفته اند دهان مردم را با هیچ چیزی نمی توان پر کرد پس همان تلاشی را که برای بستن دهان مردم می کنید باور کنید اگر برای جلب توجه خدا و دلخواه زندگی خودتان و هر آنچه که فکر می کنید درست است و دوست دارید بکنید خوشبخت تر هستید و از همه مهم تر این که در ازدواجتان تاخیر نمی افتد و نمی شوید یک جوان 29 ساله ای که از ترس خرج و مخارج ازدواج لقایش را به عطایش می بخشد !

حرف مردم

بلای حرف مردم در ازدواج های جوانان

چرا ازدواج را سخت می گیریم؟

آسان گرفتن ازدواج امری تسهیل کننده است و نمی توانیم بگوییم قطعا می تواند به انتخاب درست کمک کند ولی به هر حال از لحاظ فرهنگی در هر جامعه ای، در هر مقطعی یکسری موانع خود ساخته ای وجود دارد که بر سر راه ازدواج مانع ایجاد می کند و زمانی که موانع و چالش های خود ساخته ای بر سر راهمان داشته باشیم انتظار داریم که افراد از لحاظ روان شناسی دچار دردسرهایی شده باشند و مسائل اقتصادی، عدم تناسب های تحصیلی تغییر سن ازدواج نکات اساسی هستند که در سخت شدن فرآیند ازدواج نقش دارد .

آسان کردن فرآیند ازدواج به سمتی پیش رفته که این سه عنصر یعنی عنصر اقتصادی و مسائل مالی، عنصر تناسب های تحصیلی و همچنین تاکید بر سنین خاص برای ازدواج بر روی آن کار شده و به صورت معکوس حساسیت زدایی شود تا افراد بتوانند راحت تر و بدون در نظر نگرفتن این سه عنصر چالش بر انگیز ازدواج کنند این مسئله ای است که به عنوان فرآیند آسان گیری ازدواج در نظر گرفته شده است .

حرف مردم

حرف مردم چه بلایی بر سر ازدواج های امروزی می آورد

چشم و هم چشمی آفت ازدواج

یک روانشناس خاطر نشان کرد:دختر و پسر باید در ابتدای ازدواج هدف شان را مشخص کنند و بررسی کنند آیا هدف این است که من مخاطب عام می خواهم چشم و هم چشمی کنم مثلا دختر خاله ی من جهیزیه 50 میلیون تومانی داشته و من می خواهم جهیزیه 100 میلیون تومانی داشته باشم این به نوعی چشم هم چشمی است زیرا می خواهم به او ثابت کنم جهیزیه من از تو بیشتر است این مسائل به عبارتی آسیب برای ازدواج به شمار می رود هدف را باید مشخص کنیم که دو طرف چه خواسته هایی از یکدیگر دارند باید به عبارتی معیارها مشخص شود و مشخص شدن معیار ناشی از شناخت خود است .

وی با اشاره به چشم و هم چشمی ها در امر ازدواج افزود:خانواده دختر و پسر برای تامین هزینه های ازدواج نباید به دردسر و سختی بیفتد و ازدواج آسان داشته باشند وقتی این موارد فرعی چشم و هم چشمی (خرج ها، هزینه های سنگین) نقش آن ها کمرنگ شود آن زمان نقش موارد دیگر که همان شخصیت، معیارها و ملاک ها است پر رنگ می شود .

خلاصه کلام !
قبول داریم که ازدواج کردن در جامعه فعلی کاری بس دشوار است؛ قبول داریم که هزینه ها بالاست و هزار و یک مشکل برای تشکیل زندگی سر راه جوانان وجود دارد، اما تمام حرف ما این است که اگر از مسیر اصلی ازدواج منحرف نشویم و حرف مردم برای مان مهم نشود، خدا خودش قول داده که هوای مان را داشته باشد! یا حق …

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا