علمی و دانشگاهی

مصرف چغندر از پیشرفت آلزایمر جلوگیری می کند

پیشگیری از پیشرفت آلزایمر با مصرف چغندر

درمان قطعی برای درمان بیماری آلزایمر به دست نیامده و هنوز هم علت بروز این بیماری کاملاً ناشناخته باقی مانده است اما بعضی از موادغذایی کمک فراوانی برای درمان آلزایمر و جلوگیری از پیشرفت آن می کند. یکی از این مواد غذایی چغندر است که شما می توانید با مصرف چغندر تا حدودی به درمان آلزایمر کمک کنید.

مصرف چغندر به درمان آلزایمر کمک می کند

مطالعه جدید نشان داده است که ترکیب موجود در چغندر که عامل رنگ قرمز آن است می تواند به درمان آلزایمر کمک کند .این یافته ها می تواند منجر به تولید دارو های جدیدی برای درمان بیماری آلزایمر شود .تحقیق نشان می دهد ترکیب موجود در عصاره چغندر موسوم به "بتانین" می تواند به کاهش روند تجمع پروتئین های نامناسب در مغز، فرآیندی که با بیماری آلزایمر مرتبط است، کمک کند.
لی جون مینگ، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه فلوریدا جنوبی، در این باره می گوید: داده های ما بیانگر این مطلب است که بتانین می تواند به عنوان یک عامل بازدارنده در برخی واکنش های شیمیایی در مغز که در روند پیشرفت بیماری آلزایمر دخیل هستند، امیدبخش باشند .
بتا آمیلوئید یک قطعه چسبنده پروتئین یا پپتید است که در مغز تجمع یافته و موجب اختلال در ارتباط بین سلول های مغزی موسوم به نورون ها می شود .آسیب بیشتر زمانی روی می دهد که بتا-آمیلوئید خودش را به فلزاتی نظیر آهن یا مس می چسباند .

مصرف چغندر

درمان آلزایمر با مصرف چغندر

این فلزات می توانند موجب شوند پپتید های بتا-آمیلوئید اشتباه کرده و به یکدیگر بپیوندند و توده های را ایجاد کنند که موجب التهاب و اکسایش در نورون های مجاور شده و در نهایت آن ها را نابود می کنند .
بتانین همچنین در تولید رنگ های صنعتی هم استفاده می شوند چراکه به آسانی به فلزات می پیوندد .تیم تحقیق پتانسیل بتانین را در توقف تاثیرات مس بر بتا-آمیلوئید و در نتیجه پیشگیری از اشتباه این پپتید ها و اکسایش نورون ها بررسی کردند .
زمانیکه بتانین به ترکیب بتا-آمیلوئید پیوندیافته با مس اضافه شد، محققان متوجه شدند اکسایش تا 90 درصد کاهش یافت که می تواند بیانگر توقف اشتباه کردن پپتید ها باشد .به گفته محققان، بتانین موجب توقف کامل به اشتباه افتادن نمی شود، اما موجب کاهش اکسایش می شود؛ اکسایش کمتر به معنای کُندشدن روند تجمع پپتید های بتا-آمیلوئید است، فرایندی که علت نهایی آلزایمر است .

مصرف چغندر

با مصرف چغندر آلزایمر را ضربه فنی کنید

دو خوراکی دیگر برای کاهش پیشرفت آلزایمر

اسیدهای چرب امگا 3
بسیاری از تحقیقات، بیانگر ارتباط بین رژیم غذایی حاوی میزان بالایی ماهی و اسیدهای چرب امگا-3 و کاهش پیشرفت آلزایمر بوده اند .

ویتامین های گروه B
سطح بالای هموسیستئین در خون با خطر زوال عقل در ارتباط است. تحقیقات نشان داده اند که افزایش مصرف فولات و ویتامین های B6 و B12 ، با از بین بردن هموسیستئین در ارتباط می باشد که می تواند از بروز آلزایمر پیشگیری کند .

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا