علمی و دانشگاهی

وقتی چرت زدن نشانه آلزایمر است !

ارتباط چرت زدن و نشانه آلزایمر

یکی از بیماری ها و مشکلات رایج در میان گروه های سنی مختلف بیماری فراموشی یا همان آلزایمر است ، بیماری که باید با شناخت کافی از آن تا حد امکان بدن را در برابرش ایمن سازی کرد ؛ یکی از راههای ایمن سازی شناخت نشانه ها و اقدام مناسب با دیدن هر نشانه است . مطمئنا شما هم برخی از علائم این بیماری را می شناسید اما آیا می دانید چرت زدن می تواند یکی از آنها باشد؟ ادامه این بخش از بهداشت و سلامت نمناک را حتما مطالعه کنید.

نشانه آلزایمر

نشانه ای متفاوت از بیماری فراموشی و آلزایمر در سالمندان

بیماری آلزایمر با نشانه ای به نام خواب آلودگی به سراغ سالمندان می آید

طبق تحقیقات، چرت زدن در طول روز می تواند نشانه و هشدار زودهنگام بیماری آلزایمر باشد. این مطالعاتروی نزدیک به 300 نفر از افراد بازنشسته صورت گرفت افرادی که در طول روز بسیار خواب آلود بودند تجمع آمیلوئید که علت اصلی آلزایمر است را در حد بالایی داشتند برهمین اساس دانشمندان بر این باورند مغز انسان آمیلوئید را برطرف می کند وقتی بدن خواب است.

بنابراین بدن افرادی که در طول شب کامل نمی خوابند و برای بیدار ماندن در طول روز تقلا می کنند احتمال بیشتری دارد که مواد سمی بسازند. محققان آمریکایی کلینیک مایو در راچستر، مینه سوتا، اظهار داشتند " خواب آلودگی روزانه بیش از حد " در افراد مسن یک پرچم قرمز برای آلزایمر محسوب می شود.

دانشمندانی که در نشریه عصب شناسی کار می کردند ، 283 شرکت کننده حدود70 سال بین سال های 2009 تا 2016 را دنبال کردند که هیچ کدام از آن ها در ابتدای این مطالعه دچار زوال عقل نشدند.

نشانه آلزایمر

نشانه آلزایمر و علائم اولیه فراموشی زودرس

دانشمندان سطوح خواب آلودگی در طول روز را ارزیابی کردند و حداقل دو اسکن مغزی در هر شرکت کننده انجام دادند ؛ پنجمین نفر از شرکت کنندگان که دچار خواب آلودگی بودند نشان داد – پروتئینی چسبناک بنام آمیلوئید بیشتر در مغز تشکیل داده که تبدیل به مواد سمی می شود ؛ همچنین آن ها ، precuneus مغز مرتبط با حافظه ضمنی و که به احساسات، یادگیری و حافظه مرتبط هستند را پیدا کردند.

در cingulate gyrus دانشمندان چنین نوشتند:" خواب آلودگی روزانه بیش از حد با افزایش – بتاآمیلوئید در افراد مسن بدون زوال عقل مرتبط بود. " شناسایی اولیه بیماران و درمان اختلالات خواب زمینه ای می تواند تجمع آمیلوئید را در این گروه آسیب پذیر کاهش دهد "

این گروه مطالعاتی حدود 300 تن از افراد 70 ساله و بیشتر را که مبتلا به زوال عقل نبودند تحت بررسی قرار دادند. حدود 22 درصد از آنها در آغاز مطالعه اظهار کردند از خواب آلودگی بیش از حد در طول روز رنج می برند. از شرکت کنندگان حداقل دو اسکن مغزی وجود داشت که بین سالهای 2009 و 2016 گرفته شده بود.
بر اساس نتایج حاصله، که جزئیات بیشتری از آن در مجله JAMA Neurology منتشر شده است، محققان با بررسی تغییرات مغزی شرکت کنندگان، بتا آمیلوئیدهای بیشتری در مغز آنهایی مشاهده کردند که گفته بودند احساس خواب آلودگی در طول روز دارند.
صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا