علمی و دانشگاهی

چگونه روند پیری را به تاخیر بیندازیم؟

راه های ایجاد تاخیر در پیری

پیری در تعقیب جوانی به وجود می‏ آید، درحقیقت تغییرات و پیدایش کلسترول در جدار عروق است که به تصّلب یا سفت شدن شرایین موسوم است، این یکی از تعریف‏ های‏ پیری است، پس می‏ توان گفت که پیری عبارت است از جمع شدن کلسترول در جدار عروق.

تاخیر در پیری

تاخیر در روند پیری

حال اگر شرایطی به وجود آید این چربی‏ ها در جدار عروق جمع نشوند، پیری و فرسودگی به تأخیر خواهد افتاد.

پیری یک پروسه ی بیوشیمیایی در بدن است و تا زمانی که نتوانیم این سلول های کوچک را هک کنیم، پیر خواهیم شد. بنابراین هنوز تا اکسیر جوانی فاصله های زیادی داریم. اما بهتر است فعلا تا آن زمان فراموش نکنیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است .

هر چند ما هرگز نمی توانیم پروسه ی پیری را کاملا با موفقیت خنثی کنیم اما کارهایی هست که می توانیم برای مبارزه با اثرات پیری انجام دهیم. همچنین چیزهایی هست که باید انجام شان را متوقف کنیم و قبل از آن باید، تاثیرات آنها را بر پیری بشناسیم.

1. فشار خون بالا

طبق اعلام مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها، بیش از 75 میلیون آمریکایی، فشار خون بالا دارند. فشار خون بالا منجر به افزایش ریسک بیماری های عروق کرونری، حمله ی قلبی و نارسایی قلبی می شود.

چند نکته:

وزن اضافی تان را کم کنید

روزانه 30 دقیقه ورزش سبک یا معتدل انجام دهید

رژیم غذایی متعادل و سالمی داشته باشید

مصرف نمک را کاهش دهید

الکل مصرف نکنید

2. اضافه وزن داشتن

دانشمندان دانشگاه ادینبورگ، اطلاعات ژنتیکی بیش از 600000 نفر را از 25 مطالعه در سراسر استرالیا، اروپا و آمریکای شمالی آنالیز کردند. محققان کشف کردند هر کیلوگرم وزن اضافی بدن، طول عمر را تقریبا دو ماه کم می کند. پس نتیجه اینکه؛ تنها 2.5 کیلوگرم اضافه وزن، یک سال از عمرتان کم می کند!

چند نکته:

آزمایش دهید تا اگر بیماری پنهانی دارید تشخیص داده شود (مثلا اختلالات تیروئید)

برنامه ی غذایی ترتیب دهید که شامل میوه ها و سبزی های تازه، غلات کامل و پروتئین کم چرب باشد.

برنامه ی ورزشی تعیین کنید که مناسب شما باشد. شرکت در فعالیت های بدنی که مورد علاقه تان هستند، بهترین راه برای تداوم ورزش است.

3. سیگار کشیدن

در همان مطالعه ای که در دانشگاه ادینبورگ انجام شد، معلوم شد؛ کشیدن سیگار منجر به سرطان ریه شده که بزرگ ترین تاثیر را در کوتاه کردن طول عمر دارد.

تاخیر در پیری

تاخیر در پیری با سیگار نکشیدن

یک پاکت سیگار در روز، 7 سال از عمرتان کم می کند.

چند نکته:

از برنامه های ترک سیگار کمک بگیرید

سعی کنید تدریجا سیگار را کنار بگذارید

ورزش و مدیتیشن، دو فعالیتی هستند که به شما کمک می کنند تمایل تان به سیگار کمتر شود

4. شغل استرس برانگیز

متاسفانه بیشتر ما کاری را که دوست داریم انجام نمی دهیم یا شغل هایی داریم که علاقه ای به آنها نداریم. طبق بررسی های گوناگون، نارضایتی شغلی چیزی حدود 70 درصد از شاغلین در آمریکا را در بر می گیرد. اما بین عدم رضایت از کار خسته کننده و نفرت مداوم از کار تفاوت بزرگی وجود دارد. بنا به گفته ی دانشمندان هندی، افرادی که در مشاغل سخت و پُر مسئولیت هستند و از توانایی کمی برای تصمیم گیری برخورداند، در مقایسه با آنهایی که کارهای سبک تری دارند، 15.4 درصد بیشتر در معرض مرگ و میرند.

چند نکته:

سعی کنید استرس کار فعلی تان را تعدیل کنید

اگر امکانش هست کار دیگری پیدا کنید

تکنیک های آرام سازی و تنفس عمیق را یاد بگیرید (این توصیه از همه مفیدتر است!)

5. بالا بودن کلسترول

DNA شما بر سطح کلسترول خون تان تا حدودی تاثیر دارد، هر چند نمی توانید ژنتیک تان را تغییر دهید اما می توانید با رعایت نکات زیر، کلسترول خون تان را کنترل کنید.

چند نکته:

مصرف فیبر غذایی تان را افزایش بدهید

غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 بیشتر مصرف کنید

چربی های ترانس را از تغذیه تان حذف کنید

مصرف پروتئین تان را بالا ببرید

6. پایین بودن سطح سواد

طبق مطالعه ای در سال 2015 که در نشریه ی PLOS One منتشر شد، مرگ و میر در اثر پایین بودن سطح آموزش و سواد، چیزی معادل سیگاری های هاست. معلوم شد تحصیلات کم، بزرگ ترین ریسک فاکتور برای مرگ است.

چند نکته:

با کمک مطالعه ذهن خود را فعال نگه دارید

برنامه ای برای تقویت ذهن تان در نظر بگیرید

در دوره های آموزشی در زمینه های مورد علاقه تان شرکت کنید

در صورت امکان تحصیلات خود را ادامه دهید

7. نارضایتی

اعتبار سنجی زیست محیطی (EMA)، تجربیات فعلی فرد، رفتارها و خلق و خویش را که در زمان حال و محیط طبیعی اش روی می دهد بررسی می ٰ کند. بسیاری از دانشمندان رفتاری می گویند EMA، دقیق ترین معیار از سلامت روحی و جسمی فرد است. دانشمندان در مطالعه ای از EMA برای ارزیابی 3853 فرد 52 تا 79 ساله استفاده کردند. آنهایی که امتیاز شاد نبودن را کسب کردند، نرخ مرگ و میرشان 7.3 درصد بود که تقریبا دو برابر نرخ مرگ و میر برای آنهایی است که امتیازهای مثبت تری گرفته بودند.

چند نکته:

خودتان یا با کس دیگری بنشینید و در مورد چیزهایی که شادتان می کند فکر کنید و حرف بزنید

عقایدتان را یادداشت کنید، هر روز سه مورد را بنویسید که بابت آنها می توانید شکرگزار باشید.

. به دنبال حامی باشید، به هر صورتی که برای تان خوب است

8. عدم مراقبت فردی

واقعیت تلخ این است که بیشتر ما این را خوب می دانیم که برای دیگران چه چیزی بهتر است و برای خودمان نسخه های چندان خوبی نمی پیچیم! حال خوب داشتن و تندرستی موضوعی بینهایت شخصی و فردی است. چند نفر از ما هر روز این سوال را از خود می پرسیم که؛ حالت چطور است؟! هر کدام از ما اگر بدون هیچ مانعی به اعماق خود نگاه کنیم می توانیم به جواب های خوبی برسیم. مسائل و مشکلات زندگی پایان ناپذیرند، پس بهتر است برای حال خوب خودتان جدی تر فکر کنید! اگر حال خوبی ندارید، غرور را کنار بگذارید و از یک حرفه ای کمک بخواهید. بنشینید، چشم ها را ببندید و مدیتیشن کنید، نفس عمیق را فراموش نکنید. و مهمتر از همه، انرژی مثبت جمع کنید!

حضرت صادق (ع) می‏ فرمایند:موقعی که سن به پنجاه سالگی رسید با شکم پُر از چربی نخوابید. شب‏ ها عصب سمپاتیک کم‏تر فعالیت دارد، برعکس عصب پاراسمپاتیک بیشتر. رسول گرامی محمد مصطفی (ص) می‏ فرمایند:کسی که شب میوه می‏ خورد زیان نمی‏ بیند.

افرادی اظهار می‏ کنند برای مبارزه با چاقی شب‏ ها شام نمی‏ خورند، حال اینکه نخوردن شام توصیه نشده است، باید خورد شود اما ساده و سالم. چنان‏چه رسول گرامی (ص) می‏ فرمایند:شام بباید خورده شود، اگر چه مشتی خرما باشد زیرا شام نخوردن مایه ضعف و پیری است‏.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا