علمی و دانشگاهی

شهر جنگلی چین برای مبارزه با آلودگی هوا + تصاویر

شهر جنگلی چین راه حل آلودگی هوا

چین ها در شهرسازی و ساخت بناها بسیار مهارت خاصی دارند و دوست دارند اولین شهر جنگلی را بنا نمایند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر شهر جنگلی چین بدست انسان ها ساخته شد

شهر جنگلی چین، اولین اقدام نوآورانه جهت مبارزه با آلودگی شهرها توسط بازسازی هدفمند خود شهر ها است. طرحی که توسط طراحی ایتالیایی مطرح شد و در چین اجرا می شود.
درصد آلودگی شهر لایوژو در جنوب چین هنوز به مرحله بحرانی نرسیده است اما با گذشت زمان اوضاع آلودگی هوا در شهرهای بزرگی مانند لایوژو همیشه روندی رو به افزایش دارد و به نقطه بحرانی خود خواهد رسید. یکی از جدیدترین پیشنهادها برای مقابله با آلودگی که در حال حاضر در این شهر مطرح شده است تبدیل آن به یک شهر جنگلی است. شاید این شهر جنگلی چین شروع جریان جدیدی برای مقابله با آلودگی شهرها باشد.

شهر جنگلی

شهر جنگلی چین

طراح ایتالیایی، آقای استفانو بویری بر این باور است که ساخت آسمان خراش های پوشیده از گیاهان و قرار دادن آن ها در کنار ساختمان های دیگر می تواند به کاهش آلودگی شهرها کمک کند. خبر طراحی و ساخت یک شهر جنگلی در لایوژو توسط استفانو بویری در 26 ژوئن یکی از خبرهای داغ شد.

در ماه آپریل، شرکت اعلام کرد که قصد ساخت دو آسمان خراش سبز به نام Nanjing Green Towers را در سر دارد؛ آسمان خراش هایی که در برگیرنده حدودا 1100 درخت و 2500 بوته سرسبز از گونه های مختلف بر پشت بام ها و بالکون های خود هستند. طراحی این دو آسمان خراش شبیه به برج های دوگانه ای است که بویری پیش تر در شهر میلان طراحی کرد. برج دیگری در شهر لاسون کشور سوئیس نیز بر اساس همین طرح در اوایل 2018 رونمایی خواهد شد.

هدف نهایی بویری ساخت یک شهر جنگلی در لایوژو و رونمایی از آن تا سال 2020 است که تبدیل به یکی از مدرن ترین راه کارهای مبارزه با آلودگی هوا در شهرهای بزرگ خواهد شد. در ادامه تصاویر طرح های بویری به همراه توضیحات مربوط به هر کدام آورده شده که دیدن آن ها خالی از لطف نیست.

طرح شهر جنگلی بویری در منطقه کوهستانی شهر لایژو پیاده سازی خواهد شد و تا 2020 آماده است.

شهر جنگلی

تصاویر شهر جنگلی چین

به تایید شهردار لایوژو این پروژه در نهایت به شهری با آسمان خراش هایی در بر گیرنده 40000 درخت و بیش از یک میلیون بوته گیاهان دیگر از 100 گونه مختلف پوشیده خواهد شد.

گیاهان این طرح بر اساس پیش بینی های صورت گرفته سالانه 10000 تن دی اکسید کربن و 57 تن آلودگی های دیگر را جذب خواهند کرد؛ آماری برابر با تفریق 2100 ماشین از ترافیک موجود شهری.

بخش کوچکی از شهر که جمعیتی 1.5 میلیون نفری دارد از نو با بیمارستان ها، هتل ها، شرکت ها، مدارس و خانه های جدید بازسازی خواهد شد.

بر اساس طراحی صورت گرفته اکثریت شهر انرژی خود را از منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی فراهم خواهند کرد.

در اوایل 2017 پروژه ساخت یکی دیگر از طرح های بویری در شهر نانجینگ چین شروع شد. آسمان خراش های سبز طراحی شده توسط بویری در این شهر تا اواخر 2018 به پایان خواهند رسید و دربرگیرنده چندین شرکت، یک هتل لاکچری 247 اتاقی، یک موزه و یک مدرسه معماری خواهند بود.

شهر جنگلی

شهر جنگلی راه حل آلودگی هوا

آسمان خراش های سبز نانجینگ در نهایت شبیه به طرحی پیاده شده در میلان توسط همین طراح خواهند شد. آسمان خراشی با ابعاد 360 در 250 فوت مربع که هم اکنون در میلان موجود است.

پروژه خاطرنشان شده که Bosco Verticale نامیده شده است در سال 2014 به اتمام رسید.

بالکن و پشت بام این آسمان خراش ها پوشیده شده از 900 درخت و بیش از 20000 گیاه و بوته دیگر است. بوته هایی گوناگون از درختچه تا گل و گیاهان زینتی جزو این 20000 گیاه هستند.

طراح شهر جنگلی چین می گوید که اگر تمامی این گیاهان سبز آسمان خراش را بر روی زمین صاف در نظر گیریم مساحتی به اندازه 75000 فوت مربع را بر روی زمین سرسبز خواهند کرد. لازم به ذکر است که آسمان خراش های نانجینگ سالانه 25 تن کربن دی اکسید را از بین برده و روزانه 60 کیلوگرم اکسیژن تولید می کنند.

با اینکه برج های نانجینگ بر روی آلودگی این شهر تاثیر چشم گیری ندارند اما به عنوان الگو و تجربه ای کاربردی در ساخت شهر جنگلی چین استفاده خواهند شد.

با وجود اینکه آسمان خراش های سبز منفرد در یک شهر، زیاد بر کاهش آلودگی تاثیر ندارند اما پروژه هایی چون شهر جنگلی چین می توانند بر کاهش آلودگی محیط زیست تاثیرات چشم گیری بگذارند.

شهر جنگلی

شهر جنگلی در چین

طراح این پروژه آقای استفانو بویری در مصاحبه ای با گاردین گفته که شهرهای جنگلی مانند همین طرح می توانند در محیط زیست چین تغییرات بزرگی را به وجود آورند. در جای دیگر مقامات چینی در این رابطه گفته اند:سیستم نوین شهری حال حاضر مانند یک کابوس است. زمان آن رسیده که با طرح برنامه ای جدید، مدل های بهتری از یک شهر بزرگ را پیشنهاد دهیم که حرف تنها از بزرگ تر شدن و پیش رفته تر شدن آن ها نباشد بلکه سیستمی ساده، کوچک و سبز بر آن ها حاکم باشد.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا