علمی و دانشگاهی

نکاتی برای میزان نوشیدن آب در طول روز

نوشیدن آب در طول روز به چه میزان باشد؟

نوشیدن آب اگر بسیار سریع تر از عملکرد کلیه ها صورت بگیرد، باعث بر هم خوردن تعادل الکترولیت ها در خون، همچنین تورم مغز، حملات ناگهانی و کما می شود. دانستن اینکه چه نوع نوشیدنی سالم تر است، کار سختی است. این روزها انواع و اقسام نوشیدنی ها با طعم دهنده های طبیعی یا مصنوعی، با ویتامین یا بدون ویتامین در بسته بندی های مختلف عرضه می شوند؛ حتی آب ها نیز با طعم های مختلفی فروخته می شوند. اما انتخاب سالم، یعنی انتخاب کمترین کالری به همراه طبیعی ترین اجزای تشکیل دهنده و کمترین مواد افزودنی، و برای آنکه بدانید هر فرد به چقدر مایعات در طول روز نیاز دارد و پاسخ بسیاری سوالات دیگر در این زمینه را دریابید، مقاله زیر را بخوانید:

لازم نیست که حتماً هر روز هشت لیوان آب بنوشید
هیچ قانون ثابتی مبنی بر نوشیدن روزانه هشت لیوان آب وجود ندارد. متخصصان تغذیه و پزشکان می گویند خانم ها باید هر روز 5/11 فنجان و آقایان 5/15 فنجان آب بنوشند؛ اما 20 درصد از این مقادیر از طریق غذاها تأمین می شود؛ پس اگر هر روز حدود 9 فنجان آب بنوشید، کافی است اما نباید زیاد خود را درگیر این اندازه ها کنید. بعضی از روزها برحسب میزان فعالیتی که در طول روز داشته اید، نیاز به آب بیشتری دارید؛ در ضمن نوع تغذیه، وضعیت آب و هوایی و برخی عوامل دیگر در میزان مایعات دریافتی افراد تأثیر می گذارند.

نوشیدن قهوه و یا هر نوع نوشیدنی کافئین دار دیگر باعث از بین رفتن آب بدن نمی شود
طی چند سال اخیر، دانشمندان تحقیقاتی را در زمینه کافئین و تأثیرات آن انجام داده اند که نشان می دهد کافئین ارتباطی با تشدید ادرار ندارد و به همان اندازه آب ادرارآور است. بنابراین کافئین باعث کاهش مایعات بدن از طریق ادرار نمی شود؛ یعنی هشت لیوان نوشیدنی کافئین دار به اندازه هشت لیوان مایعات دیگر، بدن را مرطوب می کند.

نوشیدن آب

زمان هایی که نوشیدن آب خطرناک است!

آب به تنهایی باعث کاهش وزن نمی شود
به تمام افرادی که به اشتباه فکر می کنند با نوشیدن آب زیاد می توانند وزن کم کنند و لاغر شوند، باید گفت که تا به حال هیچ مدرک و دلیل علمی مبنی بر ارتباط میان نوشیدن آب و احساس سیری ارائه نشده است. متخصصان تغذیه می گویند آب تنها زمانی در کاهش وزن مؤثر است که بخشی از یک غذای پر حجم، سبزیجات و سوپ باشد. مثلاً خانم هایی که به جای خوردن غذاهای پر کالری، سبزیجاتی مثل براکلی می خورند، با مصرف کمتر کالری ها، کاهش وزن پیدا می کنند. غذاهای پر آب همیشه زیاد به نظر می رسند؛
به طوری که ذهن فریب می خورد. گاهی اوقات برخی افراد گرسنگی را با تشنگی اشتباه می گیرند و به جای نوشیدن آب، غذا می خورند و به همین دلیل بیشتر چاق می شوند. برعکس، افرادی که با احساس گرسنگی به سراغ نوشیدن آب می روند، به دلیل دریافت کالری بسیار کمتر لاغر می شوند. نوشیدن یک نوشیدنی بدون کالری به شما کمک می کند تا به غذا حمله نبرید و با اشتهای بسیار زیاد غذا نخورید و از همین راه میزان غذای دریافتی شما کنترل می شود.

منتظر نمایند تا بعد از احساس تشنگی آب بنوشید
مکانیزم تشنگی معمولاً وقتی که بدن 2-1 درصد دچار کم آبی می شود، شروع شده و نشانه آن کاهش تعرق بدن است. بدن ما همیشه مقدار مشخصی سدیم در خون حفظ می کند. در مورد مایعات نیز همین گونه است. وقتی این تعادل به هم می خورد، حسگرهای تشنگی در مغز پیغام هشدار می دهد که زمان نوشیدن مایعات است و باید هر چه زودتر این نیاز برطرف شود. کم آبی واقعی با از دست رفتن 2 درصد از وزن بدن رخ می دهد؛ اما با دیدن علائمی مثل سردرد، حالت تهوع و احساس سرگیجه، پیش از این حالت، می توانید اقدام به رفع آن کنید. بنابراین در طول روز به طور مداوم و پیاپی آب بنوشید (به جای اینکه سه لیوان آب را یکجا بنوشید و تا چند ساعت دیگر آب ننوشید.

آیا می توانید هر چقدر که دل تان می خواهد آب بنوشید؟
نوشیدن آب اگر بسیار سریع تر از عملکرد کلیه ها صورت بگیرد، باعث بر هم خوردن تعادل الکترولیت ها در خون، همچنین تورم مغز، حملات ناگهانی و کما می شود. در سال 2007 یک زن کالیفرنیایی، در اثر نوشیدن 2 گالون آب در عرض سه ساعت بدون ادرار کردن، جان خود را از دست داد. البته نوشیدن مقدار بسیار زیاد آب نیز علائم هشداردهنده و خطراتی به دنبال دارد؛ اما اگر می خواهید با نوشیدن آب فراوان دچار مشکل نشوید، بهتر است هیچ گاه حجم زیادی از آب را به یکباره ننوشید و آن مقدار را به طور متناسب در چند نوبت بنوشید تا در عملکرد کلیه ها نیز اختلالی ایجاد نشود.

هر زمان که ورزش می کنید نیاز به نوشیدنی ورزشی ندارید

نوشیدنی های ورزشی برای زمانی که ورزش های سخت و سنگین به مدت یک ساعت یا بیشتر انجام داده اید و یا تعرق بسیار زیادی کرده اید، توصیه می شود؛ ولی در یک ورزش ساده، مثل یک پیاده روی 30 دقیقه ای، حدود 170 کالری می سوزانید.

حال آنکه دو فنجان نوشیدنی انرژی زا حاوی 100 کالری است و به همین راحتی، بخش زیادی از کالری را که سوزانده اید، هدر می دهید. بنابراین هر ورزشی نیاز به استفاده از نوشیدنی های انرژی زا ندارد.

نوشیدن آب خنک به هیچ وجه بهتر از نوشیدن آب گرم نیست.

یکی دیگر از تصورات اشتباه در مورد کاهش وزن این است که بدن با دریافت آب خنک بیشتر فعالیت می کند و متابولیسم آن تسریع می شود؛ اما هیچ نوع دلیل علمی برای اثبات این گفته وجود ندارد. تغییر مکانیزم بدن با نوشیدن آب سرد و گرم بسیار جزئی و کوچک است؛ اما اگر طعم آب سرد را ترجیح می دهید، بهتر است که به آب کمی یخ اضافه کنید. برای افزایش سرعت متابولیزم بدن ورزش کردن ایده بسیار بهتری است.

نوشیدن آب

زمان هایی که نوشیدن آب خطرناک است!

در یک روز معمولی، به طور متوسط بدن ما حجم نسبتاً زیادی آب را از دست می دهد. تا از این راه سموم را دفع کند. در هر صورت همه ما باید هر روز بیشتر از مقدار آبی که از دست می دهیم، آب بنوشیم و این مقدار بستگی به سن و سال، مقدار فعالیت روزانه و متابولیسم داخلی بدن دارد. به طور روزانه سه لیتر آب یا سایر مایعات مقدار مناسبی است. سعی کنید نوشیدنی های دیگر را جایگزین آب نکنید. بهتر است هر روز سه لیتر آب بنوشید. اما اکثر مردم بیشتر قهوه، چای و نوشابه می نوشند تا آب.

مواد غذایی به دو بخش تقسیم می شوند:مواد پر آب و مواد کم آب

غذاهای کم آب مثل تخم مرغ، ماهی، ماکارونی، دانه ها، حبوبات، نان، سیب زمینی، گوشت و پنیر و … و غذاهای پر آب شامل میوه ها و سبزیجات می باشند، اما در میان میوه ها نیز میوه های کم آب و پر آب وجود دارند (میوه های پر آب مثل انگور و میوه های کم آب مثل موز). بیشتر مواد غذایی که مردم آنها را مصرف می کند؛ جزء غذاهای کم آب هستند و به همین دلیل بدن H2O مورد نیاز خود را برای گوارش دریافت نمی کند. بنابراین باید در برنامه غذایی خود مایعات و آب بیشتری بگنجانید. برخی از مشکلات و بیماری ها در اثر کم آبی بدن ایجاد می شوند؛ مثل یبوست و مشکلات گوارشی، برونشیت مزمن، آسم، بیماری های پوستی و …

بهتر است هنگام غذا خوردن کمتر آب و مایعات دیگر بنوشید؛ چرا که باعث عدم گوارش غذا می شود. در ماه های گرم سال نیاز به نوشیدن آب بیشتر داریم. علاوه بر آن، نورخورشید نیز باعث کم آبی پوست می شود و برای مرطوب نگه داشتن و حفظ رطوبت باید از کرم ضدآفتاب استفاده کرد.
نیم ساعت قبل و 5/2 ساعت بعد از خوردن غذا آب ننوشید تا فرایند گوارش به خوبی انجام شود. هر روز صبح بعد از بیدار شدن از خواب دو لیوان آب بنوشید تا کم آبی بدن در طول شب جبران شود.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا