مشروح+

آخرین وضعیت خرید و فروش در بازار مسکن

قیمت ها در بازار مسکن چطور است؟

ایسنا:قراردادهای خرید و فروش مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه 1398 بالغ بر 14 هزار و 218 مورد بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل 40 درصد کاهش نشان می دهد. این سطح از افت معاملات به آرامش قیمتی در بازار منجر شده و به گفته ی واسطه ها، مالکان در دو هفته اخیر دیگر قیمت های پیشنهادی را بالا نبرده اند.

شیب نزولی قیمت ارز، کاهش تنش های سیاسی، افت شدید توان طرف تقاضا و رکود معاملاتی، مهم ترین عوامل ایجاد ثبات قیمت در بازار مسکن ارزیابی می شود. یکی از مشاوران املاک در شرق تهران می گوید:بعد از اسفندماه که بازار خرید و فروش داغ شد در فروردین معاملات افت کرد که تصور می کردیم به علت تعطیلات است اما پس از رشد قیمت در 45 روز ابتدای سال جاری، از نیمه دوم اردیبهشت ماه بازار دچار رکود شد.

مروری بر کارنامه یک ساله بازار مسکن نشان می دهد کاهش معاملات از تابستان 1397 کلید خورده، در نیمه دوم نزول بیشتری پیدا کرده و در دی ماه با افت 64 درصدی به پایین ترین سطح خود رسیده است. سپس در اسفندماه با رشد 43 درصدی ماهیانه و البته کاهش 49 درصدی سالیانه معاملات مواجه شدیم که باعث شد قیمت ها 8.8 درصد نسبت به بهمن ماه افزایش پیدا کند. در فروردین ماه 1398 نیز قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران به 11 میلیون و 270 هزار تومان رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2.1 و 104 درصد افزایش یافت. معاملات هم کاهش 73 و 32 درصدی سالیانه و ماهیانه را به ثبت رساند. مرکز آمار نیز گزارش داد که تورم ماهیانه مسکن کل کشور در اردیبهشت ماه 1398 افت کرده و به 0.6 درصد رسیده و برآوردها نشان می دهد تورم ماهیانه مسکن در تهران نیز به حدود 2 درصد رسیده است. با این وجود می توان برای ماه های آینده آرامش نسبی بازار مسکن را مشروط به عدم تلاطم بازار ارز پیش بینی کرد.

آماری که مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک از قراردادهای خرید و فروش و اجاره تهران و کل کشور در اردیبهشت ماه 1398 ارائه داده حاکی از آن است که در تهران 14 هزار و 218 مورد خرید و فروش ملک انجام شده که نسبت به ماه مشابه سال قبل 40 درصد کاهش نشان می دهد. در بخش اجاره نیز 14 هزار و 52 قرارداد در پایتخت به امضا رسیده که نسبت به اردیبهشت 1397 بالغ بر 23 درصد کمتر بوده است.

به گفته خسروی، در کل کشور نیز طی اردیبهشت ماه 1398 بالغ بر 76 هزار و 393 قرارداد خرید و فروش به امضا رسیده که 6 درصد کمتر از اردیبهشت 1397 بوده است. در بخش اجاره نیز 48 هزار و 232 قرارداد صورت گرفته که از افت 14 درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل حکایت دارد.

وی با بیان این که در هفته های اخیر سرعت رشد قیمت مسکن کاهش یافته است، گفت:با توجه به آرامش بازار ارز، پیش بینی می کنیم روند قیمت مسکن در سال جاری پایین تر از نرخ تورم عمومی قرار گیرد و این فرصت برای متقاضیان واقعی فراهم می شود تا نسبت به خرید اقدام کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد:حذف قیمت از بازار مجازی خرید و فروش ملک در ایجاد ثبات قیمت بی تاثیر نبوده و امیدواریم سایت ها به ساماندهی مناسبی بر اساس قیمت های قطعی برسند و دیگر شاهد درج آگهی های کذایی نباشیم. تمامی دفاتر املاک را از درج قیمت منع کرده ایم و امیدواریم مدیران سایت ها بر روی فایل های شخصی هم نظارت کافی را داشته باشند.

انتهای پیام/م

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا