علمی و دانشگاهی

تفاوت دوچرخه سواری با پیاده روی

تناسب اندام بهتر با دوچرخه سواری

مطالعه محققان دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند نشان داد که تنها با چند کیلومتر دوچرخه سواری از جمله برای عزیمت به محل کار، ظاهرا خطر ابتلا به بیماری های جدی و مرگ پیش از موعد به نصف کاهش می یابد.
محققان در این مطالعه عادات رفت و آمد بیش از 264 هزار نفر و وضعیت سلامتی آنها را برای بیش از پنج سال پیگیری کردند.
این مطالعه نشان داد که در طول پنج سال، خطر ابتلا به بیماری قلبی و ابتلا به سرطان در افرادی که با دوچرخه به محل کار خود رفت و آمد می کردند در قیاس با افرادی که از سایر وسایل نقلیه استفاده می کردند، به ترتیب 46 و 45 درصد کمتر بود. همچنین افرادی که با دوچرخه تردد می کردند، 41 درصد کمتر در خطر مرگ پیش از موعد بودند.
بر اساس نتایج این مطالعه، افرادی نیز که پیاده به محل کار خود تردد می کردند، از فواید سلامتی این رفتار برخوردار بودند اما این فواید به اندازه رفت و آمد با دوچرخه نبود.

دوچرخه سواری

فواید تردد با دوچرخه بیشتر از پیاده روی است

این مطالعه نشان داد که پیاده روی با 27 درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و کاهش 36 درصدی خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی ارتباط داشت، اما ارتباطی میان آن و کاهش خطر ابتلا به سرطان و یا مرگ پیش از موعد یافت نشد.
با این همه، یافته های جدید محققان نشانگر رابطه مستقیم علت و معلولی میان تردد با دوچرخه و طول عمر نیست.
محققان خاطرنشان کردند که براساس یافته های این مطالعه، سیاستگذاری برای تسهیل رفت و آمد مردم با دوچرخه می تواند فرصت های بزرگی برای تقویت سلامت عموم ایجاد کند.
آنها همچنین تاکید کردند:فواید تردد با دوچرخه در قیاس با پیاده روی بیشتر است؛ زیرا دوچرخه سواران مسافت طولانی تر طی می کنند، ورزش شدیدتری انجام می دهند و به تناسب اندام بهتری هم دست می یابند.
این مطالعه در شماره 20 آوریل مجله BMJ منتشر شده است.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا