علمی و دانشگاهی

مشکلی به نام دمانس و تفاوت آن با آلزایمر

تفاوت آلزایمر با دمانس یا بیماری دمانیتا

بیماری آلزایمر و زوال عقل دو اصطلاح هستند که غالباً به صورت متقابل مورد استفاده قرار می گیرند زیرا بسیاری از مردم بر این باورند که یک معنی دارد. در حقیقت، تمایز بین این دو بیماری اغلب باعث سردرگمی از طرف مراقبین، خانواده ها و بیماران می شود. با مطالعه دقیق این بخش از سلامت نمناک در مورد چگونگی تشخیص تفاوت این دو در حالی که با هم ارتباط دارند، بیشتر بدانید.

بیماری آلزایمر چیست؟

طبق مرکز کنترل بیماری (CDC)، بیماری آلزایمر یکی از دلایل عمده زوال عقل است و باعث ایجاد حدود 50 تا 70٪ از موارد زوال عقل می شود. در حقیقت، آلزایمر نوعی خاص از زوال عقل است. علائم آلزایمر شامل سردرگمی، اختلال در گفتار و اندیشه است.

پزشکان از انواع غربالگری برای تعیین علت زوال عقل، از جمله آزمایش خون، اسکن مغزی و ارزیابی وضعیت روانی استفاده می کنند.

دمانس و آلزایمر

بیماری زوال عقل " دمانس" چیست؟

زوال عقل اصطلاحی برای مجموعه ای از علائم از جمله اختلال در حافظه و تفکر است. اصطلاحی که غالباً با کاهش شناختی پیری همراه است. با این حال، موارد دیگری غیر از آلزایمر می تواند باعث زوال عقل شود.

سایر علل شایع زوال عقل بیماری جنون گاوی، بیماری هانتینگتون و بیماری پارکینسون است.

دمانس عروقی :کمبود اکسیژن به مغز باعث مرگ سلول های عصبی می شود. این می تواند ناشی از سکته، مجموعه ای از حمله های کوچک و یا یک بیماری رگ های خونی کوچک در مغز باشد.

دمانس مختلط :در آن فرد بیش از یک نوع دمانس دارد و ترکیبی از نشانه ها را دارد.

دمانس لوی بادی :در آن ساختارهای غیر عادی بدن و مغز شکل می گیرند و باعث مرگ سلول های عصبی می شوند.

دمانس فرونتو تمپورال:که در آن انبوه پروتئین غیر عادی در قسمت های جلویی مغز شکل می گیرد و باعث مرگ سلول های عصبی می شود.

بیماری دمانتیا

تفاوت این دو چیست؟

هنگامی که یک فرد به زوال عقل، تشخیص داده می شود یک سری علائم وجود دارد این شبیه کسی است که گلو درد دارد اما مشخص نیست که علت این عارضه ویژه چیست این می تواند آلرژی، سرما خوردگی عادی یا گلو درد میکروبی باشد. به طور مشابه، زمانی که فرد مبتلا به زوال عقل است، علائم بیماری را تجربه می کنند، بدون اینکه به آن ها گفته شود که چه چیزی موجب این نشانه ها شده است.

تفاوت اصلی دیگر بین این دو این است که آلزایمر یک بیماری برگشت پذیر و درمان شدنی نیست برخی اشکال زوال عقل مانند یک اثر متقابل دارو یا کمبود ویتامین، در واقع قابل بازگشت و یا موقتی هستند.

هنگامی که یک علت زوال عقل پیدا شود، درمان و مشاوره مناسب می تواند آغاز شود تا زمانی که تشخیص درست انجام شود، بهترین روش برای زوال عقل ارتباط، تعامل و مراقبت از عشق است.

زوال عقل چیست

هشدارها و نشانه های زوال عقل یا همان بیماری دمانس :

برخی از مردم علائم زوال عقل را سخت تشخیص می دهند زیرا ممکن است ملایم باشند با این حال، در موارد دیگر، آن ها می توانند به اندازه کافی جدی باشند که به طور قابل توجهی بر زندگی روزمره تاثیر بگذارند.

نشانه ها بسته به ناحیه مغز متفاوت هستند که زوال عقل بر آن ها تاثیر می گذارد، اما شایع ترین علائم

شامل:

 • اضطراب و پریشانی
 • بی حالی
 • بی علاقگی و بی اعتنایی
 • سوال های تکراری
 • روان پریشی
 • اختلالات خواب
 • بدون دلیل خاصی به اطراف قدم می زنند
 • رفتار نامناسب مانند شبکه های اجتماعی و جنسی
این امکان وجود دارد که نشانه های زوال عقل سال ها پس از شروع پدیدار شوند. این می تواند یک مشکل باشد وقتی که برای تشخیص و درمان اقدام می کنند.

ممکن است قبل از اینکه به پزشک مراجعه کنند، آسیب قابل توجهی در یک فرد وجود داشته باشد که می تواند تشخیص و درمان را دشوارتر کند.

دمانس و آلزایمر

هشدارها و نشانه های آلزایمر :

بیماری آلزایمر بر عملکردهای ویژه ذهنی تاثیر می گذارد، زیرا بر بخش های ویژه ای از مغز تاثیر می گذارد. این بیماری برخی علائمی را ایجاد می کند که در سایر اشکال زوال عقل هستند مانند:

 • سردرگمی
 • حواس پرتی
 • مشکلات حافظه
 • تغییر حالت
علایم دیگر مربوط به بیماری آلزایمر عبارتند از:

به دشواری می توان حوادث گذشته را به یاد آورد

به زحمت به خاطر سپردن اطلاعات جدید

تغییرات شخصیت، مثل پرخاشگری و یا خیالاتی،

بیحالی

به سختی آب دهان را قورت دادن ، حرف زدن، یا راه رفتن
صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا