فرهنگ

حیوانات شگفت انگیز جنگل های بارانی آمازون

چه حیواناتی در جنگل های بارانی آمازون زندگی می کنند؟

جنگل های بارانی آمازون بیش از 2000 گونه از حیوانات را به خود اختصاص داده اند. برخی در درختان مانند شیر طلایی تامارین یافت می شوند و برخی دیگر در رودخانه جنگل های بارانی امازون مانند دلفین یافت می شوند.

جنگل های بارانی آمازون با 427 گونه پستاندار، 1300 گونه پرنده، 378 گونه خزندگان، و بیش از 400 گونه از دوزیستان می باشند. برخی از حیواناتی که در جنگل های آمازون زندگی می کنند، شامل عقاب، تنبل، دلفین های رودخانه، ماکائو، آناکوندا، قورباغه های شیشه ای، و قورباغه های دارتی سمی هستند.

یکی از 10 گونه شناخته شده در جهان در جنگل های بارانی آمازون به عنوان یکی از پنج گونه شناخته شده پرندگان زندگی می کنند. جنگل های بارانی آمازون، جز بزرگ ترین جنگل های بارانی جهان است. این کشور 40 % از قاره آمریکای جنوبی را پوشش می دهد و می تواند در کشورهای زیر یافت شود:

پرو، اکوادور، کلمبیا، ونزویلا، برزیل، بولیوی، گویان، مولداوی، و همچنین در گویان فرانسه، بخشی از فرانسه. در اینجا برخی از جالب ترین حیواناتی که در سایت آمازون قرار دارند آورده شده است:

کپیرارا:

کپیرارا در ظاهر به خوک هندی و خوک گینه ای شباهت دارد.

شکل بشکه ای و پوشیده شده از خز تیره و قهوه ای دارد، کپیرارا بالغ بر روی دو دست و چهار دست و پا راه می رود و بیش از 122سانت طول دارد و ممکن است به 67کیلو وزن برسد و آن ها را برای جوندگان بزرگ کند. جوندگان نیمه آبی به صورت طبیعی در میان زمین های باتلابی آمازون خانه شان را ایجاد می کنند.

حیوان کپیرارا

مورچه خوار غول پیکر:

همانطور که نام آن ها نشان می دهد، این نوع دوست دارد که حشرات را بخورد، از جمله مورچه . در حقیقت، پوزه لوله ای و زبان بلند آن ها به خصوص برای خوردن حشرات در هر جایی که ممکن است باشند مناسب هستند.

این موجودات، نام "غول آسایشان" را به این شکل حمل می کنند که بسیار بزرگ تر از مورچه خواران دیگر هستند و طول آن ها به 2متر و 100 می رسد. همچنین در بین مورچه خواران و تنبل ها به طور کلی، مورچه خوار غول پیکر ترجیح می دهند که بیرون درختان بمانند و به طبقه انبوه جنگل استوایی بروند تا در جستجوی غذای بعدی خود بگردند.

مورچه خوار

ایگوانای سبز:

ایگوانای سبز حیوان محبوب بسیاری از مردم سراسر جهان است. ایگوانای سبز گاهی به سادگی به عنوان ایگوانای رایج و معمول یا ایگوانا نامیده می شود. این سوسمارها بر خلاف بسیاری از عموزاده های خزنده اش ترجیح می دهند که سبزی، میوه ها، فوربس و گل ها را به جای حشرات و گوشت حیوانات بخورند.

یک مارمولک بزرگ به نام ایگوانای سبز می تواند تا 1و83 طول از دم تا سرش داشته باشد.

ایگونای سبز

عقاب هارپی:

این دزدهای زیبا علاوه بر جنگل های آمازون، در بسیاری از آمریکای مرکزی زندگی می کنند. با وجود شکارچیان ماهر و شکارچیان راس، آن ها با تهدیدات قابل توجهی از فعالیت های انسانی، به ویژه آن هایی که مربوط به از دست دادن زیستگاه هستند، به عنوان بخش های بزرگی از جنگل های بارانی آمازون برای توسعه زمین مورد تهدید قرار می گیرند. عقاب ها دارای جنس هستند و 10 کیلو وزن دارند، عقاب های ماده ممکن است دو برابر عقاب های نر باشند.

تصویر عقاب هارپی

شیر طلاییتامارین:

این حیوان عجیب و غریب در واقع یک میمون است که نام خود را از گربه های بزرگ به خاطر یال با شکوهشان گرفته اند.

متشکل از حلقه های ضخیم از موهای طلایی زیبای اطراف صورت سیاه و افسونگر است. شیر طلایی تامارین می تواند تا طول 6 تا 10 سانت رشد کند در حالی که دم آن می تواند بیشتر از 12 تا 15 سانت باشد! ماده ها اغلب دوقلو به دنیا می آورند و در آن پدران مرد نقش مهمی در مراقبت از کودکان بازی می کنند و فرزندان خود را در فاصله بین شیردهی مراقبت می کنند. آن ها در طول شب در سوراخ های درختی می خوابند و در طول روز فعال هستند و در گروه هایی از 2 تا 8 زندگی می کنند که خانواده های آن ها را تشکیل می دهند و از علائم و یا ترانه هایی برای ایجاد حضورشان در قلمرو خود استفاده می کنند.

شیر طلاییتامارین

آناکوندا:

بزرگ ترین و سنگین ترین مار، ممکن است آناکوندا باشد. آناکوندا می تواند تا 30 پا رشد داشته باشد و تا 249 کیلو وزن داشته باشد! آن ها به طور مداوم در تمام طول عمر خود رشد می کنند و روزانه حدود18 کیلو شکار می کنند.

وعده های غذایی بزرگ تر که قورت می دهند، می تواند برای چند هفته آن ها را راضی کند. یک آناکوندا ماده به طور معمول بزرگ تر است و نوزاد زنده را به دنیا می آورد که در هر زایمان 20 تا 40 آناکوندا کوچک دارد که هر کدام 2 فیت طول دارند.

آناکوندا

حشره سر بادام زمینی:

همچنین با نام فانوس پروازی, مار پرنده, حشره تمساحی و در میان بسیاری از نام های دیگر, حشره سر بادام زمینی, آفرینش مرموزی دارد. عجیب است که این حشره سری دارد که شبیه بادام زمینی است! سرش بزرگ و برامدگی بزرگی دارد و از آن بیرون زده است. دانشمندان مطمئن نیستند که هدف آن چیست.

آن ها معتقدند که ممکن است تقلید از سر سوسماری برای هموار کردن راه برای فرار از شکارچیان باشد. بال هایش به گونه ای منحصر به فرد هستند که لکه هایش به نظر یک جغد ظاهر می شوند.

بعضی افسانه ها می گویند که گاز گرفتنش می تواند بسته به حالت این بال ها, کشنده باشد. حقیقت این است که حشره سر بادام زمینی به ظاهر بی دفاع است و تنها یک گیاه بی آزار است.

قورباغه شیشه ای:

همانطور که از نامش معلوم است, پوست قورباغه شیشه ای شفاف است, اگر چه بیشتر آن سبز است. شما در واقع می توانید شکم, قلب, کبد و اندام های دیگر او را ببینید.

قورباغه شیشه ای روی درخت ها حرکت می کند و مستقیماً وارد آب می شوند.

قورباغه شیشه ای

مارمولک عیسی:

مارمولک عیسی به لطف توانایی فرار کردن روی آب این نام را دارد. جستجوگران کاتولیکی آن را شبیه داستان انجیل عیسی مسیح یافتند که روی آب های دریای جلیله راه می رفت. زمانی که از شکارچیان فرار می کند, ممکن است به صورت تحت اللفظی روی سطح آب مثل یک حوضچه و یا نهر با سرعت 36کیلومتر در ساعت و تا فاصله چند متری بدود.

این باسیلیک معمول می تواند این شاهکار خارق العاده را با انگشتان خود انجام دهد که دارای یک رشته بافت خاص هستند و به او اجازه می دهند که روی دو پا بایستد.

مارمولک عیسی

کینکاجو:

کینکاجو, یکی از بستگان راکون, پوستی طلایی و پشمالو دارد که برای گرفتن شاخه ها در نظر گرفته شده است. رایج است که به عنوان خرس یا میمون نیز شناخته می شود، اما به ندرت دیده می شوند زیرا اصولا در نوک درختان هستند.

آن ها از زبان 5 سانتی خود برای چیدن میوه های رسیده استفاده می کنند.

عاشق نوشیدن شهد گل ها هستند و رژیمی دارند که شامل 90% میوه ها می باشد. گوشتخوار هم هستند. گاهی اوقات به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند هر چند که می توانند انگل را حمل کنند.

کینکاجو

تنبل:

یکی از عجیب ترین حیوانات روی زمین, تنبل است و یک حیوان بسیار آهسته است. این پستانداران برای هر چیزی آهسته گام برمی دارند, حرکت آن که مستلزم خوابیدن چند ساعت در روز و حرکت فقط به اندازه ضروری است. هضم غذایش یک ماه طول می کشد!

علاوه بر این, رژیم غذایی اصلی تنبلی تنها برگ هایی هستند که توسط زبان آن خورده می شوند. تعجب آور نیست که دو سوم کل بدن آن ها از محتویات معده شان ساخته شده است!

و دمای بدنشان تنها 86 درجه فارنهایت است.

تنبل

قورباغه دارتی سمی:

قورباغه دارتی سمی, بر خلاف نامش ممکن است همیشه کشنده نباشد, تنها 3 گونه در واقع کشنده هستند که از بین اینها قورباغه طلایی از همه کشنده تر است.

آن ها پر جنب و جوش و جذاب به نظر می رسند که به هزاران رنگ از جمله طلایی, زرد, قرمز, مسی, سبز ، سیاه یا آبی ظاهر می رسند که از یک تاکتیک برای وارد کردن شکارچیان به نام رنگ آپوسماتیک استفاده می کنند.

قورباغه دارتی

دلفین رودخانه آمازون:

مشهورترین ساکنان رودخانه آمازون هیچ چیز دیگری جز دلفین رودخانه آمازون، یا بوتو نیست. آنها صورتی رنگ هستند و می توانند بزرگتر از اندازه انسان هم شوند.

گفته می شود که رنگ مشخص شان به علت وجود مویرگ های خونی شان در نزدیکی سطح پوست آنهاست.

دلفین رودخانه ای

ماکائو:

ساکنین بومی آمریکای جنوبی, ماکائوها هستند، پرندگان اجتماعی که معمولاً در گله های 10 تا 30 نفره، سفر می کنند. آن ها به همسرشان مادام العمر وفادار هستند.

پرندگان زیبایی هستند که بال و پر لرزان دارند. منقارهای آن ها بسیار قوی هستند و به راحتی می توانند آجیل و دانه ها را بشکنند، زبان فلس دار آن ها خشک است و شامل استخوان میباشد که بیشتر برای ضربه زدن به میوه ها استفاده می شود. طوطی های دم بلند آمریکای جنوبی می توانند حرف های انسان را تقلید کنند!

ماکائو

جگوار:

جگوار به عنوان پادشاه واقعی جنگل، بزرگ ترین گربه سان در قاره آمریکا است. رتبه سوم را در جهان دارد و در پشت شیر و ببر قرار میگیرد.

لکه های آنها که به شدت به گل سرخ شباهت دارند، آن ها را از گربه های بزرگ متمایز می کنند، جگوار قوی ترین نیروی گاز را بین همه این گربه های شکارچی دارد، با آرواره های قدرتمندشان که قابل مقایسه با گربه های دیگر است.

با این گاز، جگوار دارای قابلیت سوراخ کردن جمجمه و شکستن یک پوسته لاک پشت دریایی را دارد.

این حیوان یک قاتل منفرد است و به طور معمول از درختان بالا می رود تا قبل از حمله به اهداف خود به عنوان نقطه مناسبی برای شکار استفاده کند.

جگوار

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا