فرهنگ

مکان های دیدنی تهران برای سفر در نوروز+عکس

مکان های تهران که دیدنی هستند

تهران، کلان شهری پرجمعیت و پایتخت ایران است که جاذبه های گردشگری بسیاری دارد. اگر قصد دارید به قلب ایران سفر کنید، با ما همراه باشید.

تهران، یکی از شهرهای مهم ایران است که از زمان حکومت قاجاریان، به دستور آقامحمدخان قاجار، به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد و تاکنون نیز این عنوان را حفظ کرده است. سرزمینی با وسعتی کلان و جمعیتی بسیار که از آن چون کلان شهری در قلب ایران یاد می شود.

این نقطه از کشور، با حضور جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی می تواند گزینه ی مناسبی جهت گردش و مسافرت در نظر گرفته شود و با یک برنامه ریزی خوب و مناسب، یک تهرانگردی جالب و هیجان انگیز را تجربه کرد.

دیدنی های تهران را ببینید

1. میدان و برج آزادی

مکان های تهران

مکان های دیدنی پایتخت ایران

از اصلی ترین و معروف ترین نمادهای تهران، میدان و برج آزادی است که در سال 1349 برای بزرگداشت جشن های 2500 ساله ی شاهنشاهی ایران احداث شد. میدان به صورت بیضی و در مرکز آن نیز برج آزادی توسط مهندس حسین امانت با الگوبرداری از سقف مسجد شیخ لطف الله طراحی و ساخته شده است و به ترتیب دارای مساحتی بالغ بر 50 هزار متر مربع و ارتفاعی حدود 48 متر است.

2. برج میلاد

مکان های تهران

مکان های دیدنی پایتخت ایران

در شمال غرب شهر تهران، برجی مخابراتی چند منظوره قرار دارد که برج میلاد نام دارد و می توان آن را ششمین برج بلند مخابراتی جهان معرفی کرد.

برج میلاد، ششمین برج بلند مخابراتی در جهان است

بنایی که پروسه ی ساخت آن 11 سال به طول انجامید، امروز به دلیل ارتفاع زیاد و نمای بیرونی اش، از آن به عنوان یکی از مهم ترین نمادهای تهران یاد می شود که از نظر وسعت کاربری سازه راس بنا، با 13 هزار متر مربع، لقب وسیع ترین ساختمان را در بین تمامی برج های مخابراتی جهان، به خود اختصاص داده و میزبان گردشگران بسیاری از داخل و خارج کشور است.

3. کاخ های نیاوران

مکان های تهران

مکان های دیدنی پایتخت ایران

مجموعه ای از بناهای کهن و تاریخی که قدمت آن ها به دوران حکومت قاجار و پهلوی باز می گردد از دیگر جاذبه های گردشگری شهر تهران است که به کاخ های نیاوران شهرت یافته است. این اثر در زمینی به مساحت 11 هکتار و متشکل از باغ (به دستور فتحعلی شاه قاجار در این محوطه باغی ساخته شد)، کاخ نیاوران، کاخ صاحبقرانیه (به دستور ناصرالدین شاه احداث شده است)، کوشک احمدشاهی، چند گلخانه و مدرسه ی اختصاصی پهلوی است. البته پس از به سلطنت نشستن محمدرضا پهلوی و به دستور وی، تعدادی از بناهای آن تخریب و پس از آن به بازسازی و ساخت کاخ به سبک مدرن اقدام شد. وی این کاخ را برای سکونت خود و خانواده اش در نظر گرفت. امروزه بازدید از این مجموعه ی تاریخی برای عموم آزاد است.

4. کاخ گلستان

مکان های تهران

مکان های دیدنی پایتخت ایران

عمارتی با پیشینه ای حدود 440 سال و متعلق به دو حکومت زندیه و قاجاریه، در شهر تهران وجود دارد که به کاخ گلستان شهرت یافته است. جالب است بدانید که پروسه ی ساخت آن از زمان سلطنت آقا محمدخان قاجار آغاز شده و در زمان پادشاهی فتحعلی شاه به پایان رسیده است. البته گلستان نام یکی از تالارهای این مجموعه است که به نظر می رسد در دوران حکومت شاه عباس صفوی شروع شده و پس از گذشت چندین سال به پایان رسیده است. شمس العماره، ایوان تخت مرمر، کاخ ابیض، حوض خانه، خلوت کریم خانی، عمارت بادگیر، تالار آینه، تالار سلام، تخت مرمر، تالار الماس، تالار برلیان، تالار عاج و حوض خانه ی عمارت بادگیر از بخش های مختلف این کاخ محسوب می شود.

5. عمارت مسعودیه

مکان های تهران

مکان های دیدنی پایتخت ایران

از دیگر جاذبه های گردشگری شهر تهران، می توان به عمارتی بازمانده از دوران حکومت قاجاریان اشاره کرد که به فرمان مسعود میرزا از حاکمان وقت در اصفهان احداث شد و از این رو به نام عمارت مسعودیه شهرت یافت. این بنای قدیمی در اواخر قرن 13 هجری قمری به معماری استاد شعبان معمارباشی و نظارت رضا قلی خانی طراحی و ساخته شد.
اولین موزه ی ملی ایران و نخستین کتابخانه در قسمتی از عمارت مسعودیه احداث شده است

از ساختمان های اصلی این اثر می توان به عمارت دیوان خانه، عمارت سید جوادی، عمارت سفره خانه، حیاط خلوت، عمارت حیاط خلوت سردر پیاده رو، عمارت سردر کالسکه رو، باغ دیوان خانه، حیاط مشیری، حیاط سید جوادی و عمارت مشیرالدوله اشاره کرد. جالب است بدانید که اولین کتابخانه و موزه ی ملی ایران در قسمتی از عمارت مسعودیه احداث شد و نیز در سال 1345 به عنوان اولین وزارت خانه ی آموزش و پرورش نیز لقب گرفت.

6. موزه ملی ایران

مکان های تهران

مکان های دیدنی پایتخت ایران

مجموعه ای از آثار تاریخی ارزشمند و مهم تاریخی و ماقبل تاریخ ایران در دو عمارت جدا از هم به نام هام موزه ی ایران باستان و موزه ی دوران اسلامی نگهداری می شود که در کنار هم به نام موزه ی ملی ایران شناخته می شود. موزه ی ملی ایران، نخستین موزه ی رسمی ایران است که از آن به عنوان موزه ی مادر یاد می شود و پروسه ی ساخت آن از سال 1323 شروع و سرانجام در سال 1329 به پایان رسید و با ایجاد وقفه ای چند ساله، سرانجام در سال 1375 به بهره برداری رسید.
موزه ی ملی ایران، نخستین موزه ی رسمی ایران است

جالب است بدانید که این موزه مهم ترین و باارزش ترین موزه ی کشور در زمینه ی نگهدای، پژوهش و نمایش مجموعه های باستان شناسی ایران است و بنای ساختمان موزه نیز از دید معماری جذاب است. به گونه ای که نظر بسیاری از توریست های خارجی و گردشگران داخلی را برای بازدید به خود جلب کرده است.

7. مجموعه سعد آباد

مجموعه ای از کاخ ها و ساختمان های شاهان ایرانی که از قدمتی متعلق به دوران حکومت قاجاریان برخوردار است، در یکی از خوش آب وهواترین مناطق تهران و شمالی ترین نقطه این شهر ساخته شده است. در این محوطه ی تاریخی پس از به سلطنت رسیدن پهلوی، حدود 18 کاخ احداث شد که هر کدام متعلق به یکی از اعضای این خاندان بود. کاخ بهمن، کاخ مادر، کاخ احمدشاهی، کاخ اختصاصی، کاخ ملکه مادر، کاخ سبز، کاخ موزه ی سفید، موزه ی فرشچیان، موزه ی نگارستان، موزه ی مینیاتور استاد آبکار، تنها قسمت هایی از این مجموعه ی عظیم است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

8. موزه فرش ایران

مکان های تهران

مکان های دیدنی پایتخت ایران

از دیگر جاذبه های گردشگری تهران، عمارتی است با مساحتی حدود 3400 متر مربع که نمای بیرونی آن با الگوبرداری از دار قالی طراحی و ساخته شده است. این بنا به دستور فرح پهلوی و به عنوان موزه ی فرش ایران احداث شد که می توان قالی هایی ارزشمند و تاریخی از قرن نهم هجری قمری تا عصر حاضر را در آن مشاهده کرد.
نمای بیرونی موزه ی فرش، به صورت دار قالی طراحی و ساخته شده است

طراح این ساختمان عبدالعزیز فرمان فرمانیان است که آن را به صورت دو تالار طراحی کرده است. گردشگران در بازدید از این موزه ی جالب، به تماشای 150 قطعه فرش در طبقه ی همکف، بازدید از نمایشگاه های فصلی و موردی و دیدن از کتابخانه ی موزه با حدود 3500 جلد کتاب به زبان های آلمانی، عربی، فرانسه و فارسی می پردازند.

9. پیست اسکی دیزین

مکان های تهران

مکان های دیدنی پایتخت ایران

یکی از مهم ترین پیست های اسکی در ایران و خاور میانه، پیست اسکی دیزین است که لقب نخستین پیست اسکی ایران را به خود اختصاص داده و از سوی فدراسیون جهانی اسکی، تاییدیه ای جهت برگزاری مسابقات رسمی دریافت و عنوان پیست اسکی بین المللی را اخذ کرد. این منطقه ی تفریحی پس از تفکیک استان البرز از استان تهران، در محدوده ی استان البرز، در کوه های البرز و حد فاصل 123 کیلومتری از تهران، احداث شده است و میزبان گردشگران بسیاری از سراسر ایران است. وجود 23 پیست اسکی، 4 تله کابین شاله، قله، دره، چمن، 2 تله سیز قله و چمن، 7 تله اسکی بشقابی و یک تله اسکی چکشی از ویژگی ها و امکانات متنوع این منطقه ی گردشگری محسوب می شود. استفاده از این مکان از اواخر پاییز (اوایل آذرماه) تا پایان اردیبهشت ماه برای علاقه مندان امکان پذیر است. جالب است بدانید که در فصل تابستان نیز امکان استفاده از اسکی روی چمن برای دوستداران به ورزش های هیجان انگیز فراهم شده است.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا