ورزشی

دستور طب سنتی برای پیشگیری از چاقی

توصیه های طب سنتی برای پیشگیری از چاقی

این روزها همه جا بحث از چاقی، اضافه وزن و لاغر شدن است .چاق بودن یعنی اینکه شما در بدن خود مقدار زیادی چربی دارید، که باعث بخطر افتادن سلامتی شما می شود. داشتن چربی زیاد در بدن می تواند باعث بیماریهایی از جمله، دیابت نوع 2، بیماری قلبی، فشارخون بالا، آرتروز، سکته و … شود.

بهمین دلایل حتی اگر شما احساس بدی بخاطر چاقیتان ندارید، اما باز هم باید به فکر کاهش وزن کم باشید. درست است که تغییر عادات غذایی و افزایش تحرک سخت است، اما با برنامه ریزی مناسب شما می توانید این کار را انجام دهید. اقی بیماری پیچیده ای است که فقط یک دلیل یا یک درمان خاص ندارد. شما زمانی چاق می شوید که بدنتان کالری بیشتری از آنچه میسوزاند، دریافت کند.

اما دلایل دیگری از جمله موارد زیر در چاقی و یا میزان کالری ای که دریافت می کنید، تاثیر دارد:

خوردن بیشتر از حد نیاز ، سبک زندگی، وسایل جدید از جکله، آسانسور، اتومبیل و حتی کنترل تلویزیون فعالیت بدنی ما را کم کرده است

ژن ها، اگر یکی از والدین شما چاق است شما 3 برابر بیشتر از سایر افراد با والدین متعادل، احتمال چاق شدن دارید.

خانواده و دوستان، اگر شما در بین کسانی هستید که زیاد غذا می خورند، میان وعده های زیادی مصرف می کنند و یا کم تحرک هستند، شما هم مانند آنها می شوید.

برای درمان چاقی و لاغر شدن می بایست تمرکز بر سلامتیتان باشد نه لاغری. بجای تمرکز بر رژیم غذایی تمرکزتان بر تغییر سبک زندگی به شیوه ای جدید که سلامتی شما را بهبود بخشد و باعث حذف عاداتی که منجر به چاقی شما شده است شود، باشد. برای کاهش وزن شما باید کالری بیشتری از آنچه دریافت می کنید بسوزانید، برای رسیدن به این هدف شما می توانید با خوردن غذاهای سالم و کم کالری و افزایش تحرکتان کالری بیشتری از آنچه دریافت می کنید بسوزانید.

بیاد داشته باشید که قدمهای کوچک و آهسته خیلی با ارزش اند و آنها را نادیده نگیرید، کاهش 10 درصد از وزنتان می تواند روی سلامتی شما اثر داشته باشد. بیاد داشته باشید افرادیکه تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی خود را به آهستگی انجام می دهند و به این تغییرات پایبند بیشتر از افراد دیگر شانس لاغر شدن دارند.

پیشگیری از چاقی

چاقی مادر بسیاری از بیماری های عصر حاضر است

روشهای طب سنتی برای پیشگیری از چاقی

عضو انجمن علمی طب سنتی ایران راه های پیشگیری از چاق شدن از منظر طب سنتی را تشریح کرد.

درباره راه های پیشگیری از چاقی اظهار داشت:برای پیشگیری از چاق شدن پرهیز از پرخوری، روی هم خوری، ریزه خواری و باهم خواری بسیار اهمیت دارد و بهتر است در هر وعده غذایی، یک نوع غذای ساده مصرف شود.

وی افزود:جویدن مناسب غذا باید به گونه ای باشد که هنگام بلعیدن، شیرآبه ای باشد یعنی کاملا له شده و با بزاق دهان مخلوط شود؛ همواره به خاطر داشته باشند که معده دندان ندارد.

عضو انجمن علمی طب سنتی ایران متذکر شد:پرهیز از زیاد خوردن غذاهای چرب و شیرین و بی مزه مانند انواع شیرینی خامه ای، حلواها، شله زرد، چربی دنبه و انواع روغن ها که در بدن "تری یا چاقی" ایجاد می کنند.

پیشگیری از چاقی

برای پیشگیری از چاقی باید از غذاهای سبک استفاده کنید

پرهیز از خوردن غذاهای کثیرالغذا (پرکالری) مانند حلواها، گوشت ها، حبوب یا غلات به همراه شیر (مانند شیر برنج)، گندم، آجیل تازه، فرنی ها نیز از بروز چاقی پیشگیری می کند.

وی خاطرنشان کرد:پرهیز از غذاهایی که خون غلیظ ایجاد می کنند مانند حلیم و کله و پاچه، خمیرها، رشته و ماکارونی، مغز، جگر، قلوه، تخم مرغ سفت شده، پنیر تازه، عدس، فست فودها نیز برای پیشگیری از چاق شدن اهمیت دارد.

عضو انجمن علمی طب سنتی ایران گفت:برای پیشگیری از چاق شدن، مصرف غذاهایی که خون رقیق و لطیف ایجاد می کنند مانند انواع سبزیجات، گوشت پرندگان و سکنجبین اهمیت دارد.

وی تصریح کرد:توصیه به خوردن نانهای برشته و نان جو و پرهیز از نانهای خمیری و نخوردن مخلفات همراه با غذا، بسیار قابل توجه است البته در برخی کتب، توصیه به مصرف زیتون با غذا شده است.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا