مشروح+

درمان مصدومیت دیاباته در دمای منفی 100 درجه!!

درمان جالب شیخ دیاباته در کلینیک استقلال

ورزش3؛ کلینیک باشگاه استقلال به تازگی مجهز به دستگاهی شده که بازیکنان می توانند در آن کریو تراپی (سرمادرمانی) کنند. شکل کار این دستگاه به این شکل است که بازیکنان وارد محفظه ای می شوند که دمای آن از منفی ١٠٠ تا منفی ٢٠٠ درجه است تا روند ناحیه آسیب دیده آن ها سریع تر شود، دقیقا شبیه به اتفاقی که در مورد شیخ دیاباته هم رخ داد و او با استفاده از این دستگاه توانست خیلی زود بهبودی خود را به دست بیاورد.

ماجرا از تمرینات پیش از دیدار استقلال و شهر خودرو آغاز شد، جاییکه مهاجم اهل مالی و آماده این روزهای استقلال در یک نبرد هوایی با سجاد آقایی دچار جراحتی از ناحیه دنده شد، که با توجه به مصدومیتش در دیدار با نفت مسجدسلیمان از همین ناحیه به نظر می رسید استقلالی ها باید قید حضور شیخ را در ترکیب استقلال لااقل از ابتدای بازی می زدند.

شیخ دیاباته

اما با اعلام ترکیب اصلی استقلال، درست یک ساعت تا شروع بازی مشخص شد که کادر پزشکی استقلال با استفاده از همین روش نوین توانستند این بازیکن را آماده این بازی مهم کنند و استقلال بازهم شیخ دیاباته را می تواند مثل بازی های اخیر این تیم در نوک پیکان خط حمله کنار مهدی قائدی قرار دهد و این بهترین خبر ممکن برای مجموعه باشگاه استقلال بود و قطعاً خبر خوشی برای شهر خودرو به شمار نمی آمد.
شاید در نگاه اول به نظر می رسید که سایت رسمی باشگاه با هماهنگی با کادر فنی تیم، تصمیم به انتشار لحظه برخورد دیاباته و آقایی را گرفته تا تیم حریف را به نوعی از غیبت حتمی دیاباته مطمئن کند و تا حدی آن ها را تحت تأثیر قرار دهد. اما با جریاناتی که در طی بازی و همچنین در نشست خبری بعد از بازی رخ داد، معلوم شد که شیخ دیاباته به توجه به آمادگی که دارد و آگاهی از میزان اهمیت بازی، خودش از کادر فنی درخواست می کند که هر طور شده در این دیدار حضور پیدا کند و از همین رو بود که استراماچونی از او به طور مشخص تشکر کرد. ضمن آنکه آثار چسب و رسیدگی به جراحت این بازیکن از ناحیه دنده زیر لباسش کاملاً مشخص بود و این نشان می دهد که کادر پزشکی استقلال چه نقش بارزی در این برد باارزش ایفا کرده است.

درواقع می توان گفت تجهیز کلینیک باشگاه استقلال تهران به دستگاه کریو تراپی (سرمادرمانی) و آماده سازی دیاباته (زننده تک گل این بازی) برای 85 دقیقه حضور در یک دیدار سنگین، به اندازه رسیدن استقلال پس از مدت زمان زیادی به صدر جدول ارزش داشته و این نشان می دهد ریکاوری با تجهیزات روز دنیا تا چه اندازه می تواند در موفقیت یک تیم مؤثر باشد.
اگر بخواهیم با طرز کار این دستگاه قدر بیشتر آشنا شویم باید بگوییم در این تکنیک ورزشکار برای مدت 1 الی 5 دقیقه تحت دمای بیش از منفی 100 درجه (100- الی 200-) قرار می گیرد! البته این دمای بخار هوا است که چگالی و قابلیت انتقال گرمای متفاوتی با آب دارد و به ورزشکار اجازه می دهد تحت زمان محدودی در این محیط قرار گیرد.

سرمادرمانی شیخ دیاباته

این تکنیک از دهه 1980 مورداستفاده قرار گرفت و حالا در قرن 21 کاملاً همه گیر شده است. بیش از یک دهه است که در فوتبال اروپا مورداستفاده قرار می گیرد و چند سالی است که به طور محدود در فوتبال ایران موردتوجه قرارگرفته. نیازهای بازی فوتبال هرروز در حال حاضر افزایش است. در حال حاضر ریکاوری به قدری در برنامه های تمرینی تیم های فوتبال حائز اهمیت است که محققان و مربیان هرروز به دنبال روش های جدید برای ریکاوری سریع تر بازیکنان اند. مسئله ای مهمی که فوتبال ایران به آن نیاز دارد. و البته بخشی از این مسئله به امکانات ربط دارد. تا درنهایت بازیکنان عملکرد بهتری داشته باشند، با مصدومیت های کمتری مواجه شوند و یا حتی پس از مصدومیت سریع تر به میادین بازگردند.

سرمادرمانی گرت بیل

سرمادرمانی کل بدن یا Whole Body Cryotherapy یک تکنیک ریکاوری برای رفع خستگی بازیکنان است. همچنین تحقیقات علمی نشان داده اند این دستگاه در پیش گیری از آسیب های بازیکنان تأثیرگذار است.
به هرحال نمی توان منکر این شویم که استقلال این روزها به کمک دیاباته شرایط بسیار خوبی را تجربه می کند و قطعاً عدم حضور او در دیدار شهر خودرو می توانست از زهر خط حمله استقلال به شدت کم کند و نتیجه ای غیر از پیروزی برای آبی پوشان به بار بیاورد که البته به لطف دستگاه سرمادرمانی چنین اتفاقی میسر نشد.

انتهای پیام/م

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا