ورزشی

بهترین و بدترین ساعت ناهار خوردن برای رژیمی ها

دیر ناهار خوردن به کاهش وزن ضربه می زند

زمان مصرف وعده های غذایی مختلف یکی از ارکان مهمی است که در برنامه های کاهش وزن و لاغری لحاظ میشود و اگر شما هم برای کاهش وزن از یک متخصص رژیم درمانی برنامه دریافت کنید متوجه آن خواهید شد که چقدر با جدیت روی آن تاکید شده است. بیشتر افراد روی زمان مصرف صبحانه و وعده ی شام دقت دارند ولی وعده ی ناهار چطور ؟ فکر می کنید دیر یا زود خوردن ناهار به برنامه ی لاغری شما لطمه ای نخواهد زد ؟

در پاسخ باید بگوییم که طی یک بررسی در گروهی 420 نفره که در یک رژیم 20 هفته ای شرکت کرده بودند و به دو گروه تقسیم شده بودند مشخص شد افرادی که قبل از ساعت 3 بعدازظهر ناهار می خورند نسبت به گروه دیگر که درهر زمان پس از ساعت 3 ناهار خورده بودند 30 درصد بیشتر کاهش وزن داشته اند بنابراین چنانچه در ادامه ی این بخش از تناسب اندام نمناک بیشتر توضیح خواهیم داد بهترین زمان قبل از ساعت 3 و بدترین زمان خوردن ناهار بعد از ساعت 3 است.

بهترین زمان ناهار

آیا تغییر زمان ناهار به هدف کاهش وزن آسیب می رساند؟

این بررسی اولین مطالعه آینده نگری در مقیاسی بزرگ بود که نشان داد زمان مناسب برای سرو وعده های غذایی سه گانه تاثیر بسزایی در سلامتی و البته کاهش وزن دارد.

این مطالعه در مورد پروتئین prilipen است که در سلول های انسان برای حرکت و سوزاندن چربی های سراسر بدن ضروری است. مردم با تنوع ژنتیکی خاص از این پروتئین کمتر دچار کاهش وزن می شوند، هنگامی که ساعت 3 بعد از ظهر ناهار می خورند نسبت به افرادی که زودتر ناهار می خورند.

در افرادی که زمان مناسب برای سرو ناهار نداشتند پاسخ بدن به انسولین کم شده بود بدان معنا که در معرض خطر دیابت بودند.

زمان مصرف ناهار

مطالعه ی دیگری در ژورنال تغذیه بالینی نشان داد :کسانی که سعی در کاهش وزن دارند باید قبل از ساعت 3 بعدازظهر ناهار میل کنند. از نظر علمی گرسنگی توسط ریتم های شبانه روزی ( ساعت داخلی بدن ) کنترل می شود بنابراین هنگامی که دیر ناهار می خورید بدن زمان بیشتری را برای پردازش کالری نیاز دارد در حقیقت فرایند پردازش کالری دشوار خواهد شد.

همچنین ریتم شبانه روزی ترشح انسولین را در بدن کنترل می کند. غذا خوردن در زمانی که بدنتان حساسیت کمتری به انسولین دارد ، باعث می شود ، نیاز به زمان بیشتری برای حرکت چربی و کاهش وزن داشته باشید. محققان دریافتند که زمان ناهار دور کمر برخی افراد را تحت تأثیر قرار دهد، اما زمان صبحانه یا شام سبب کاهش وزن نمی شود.

عوارض دیر ناهار خوردن

افرادی که ناهار وعده اصلی غذایی آن هاست، کمتر دچار اضافه وزن می شوند و Bmi پایین تری دارند. در کشورهایی که وعده غذایی ظهر آن ها به طور سنتی بزرگتر است آمار چاقی پایین تر است اما در کشورهایی که به وعده ناهار اهمیت داده نمی شود و مردم کالری کمتری برای صبحانه و ناهار مصرف می کنند و میزان کالری مصرف شده در شام و میان وعده ها زیاد است ، آمار چاقی بالاتر می باشد.

برای کاهش وزن شیوه درست و سالم غذا خوردن را بیابید و ناهار را وعده اصلی غذایی خود قرار دهید و ناهار خوردن خود را به قبل از ساعت 3 بعد از ظهر موکول کنید تا وزنتان کاهش یابد و سطح فعالیت و انرژی افزایش پیدا کند.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا