ورزشی

آشنایی با زندگی شیرین گرامی دختر سه گانه کار ایرانی

شیرین گرامی دختر تاریخ ساز ایران

شیرین گرامی نخستین زن ورزشکار ایرانی در رشته سه گانه است که پس از به دست آوردن مجوز حضور در مسابقات بین المللی اتحادیه بین المللی ورزش سه گانه ، در شهریور سال 1392 خورشیدی در مسابقات جهانی لندن شرکت کرد.

دختر ٢٧ساله ایرانی از خردسالی به همراه خانواده اش به انگلیس مهاجرت کرده، ٣ سال قبل برای اولین بار تصمیم گرفت تا با پرچم ایران در مسابقات بین المللی سه گانه شرکت کند، اتفاقی که هنوز هم توسط هیچ ایرانی دیگری تکرار نشده است.

شیرین گرامی

شیرین گرامی دختر سه گانه کار ایران

چندی پیش این دختر تاریخ ساز بار دیگر تصمیم به حضور در مسابقات سه گانه در آمریکا گرفت؛ مسابقه ای با نام مرد آهنین که سخت ترین مسیر را در تمام مسیرهای رشته سه گانه دارد اما او بار دیگر توانست با موفقیت خودش را به خط پایان برساند تا ثابت کند که برای رسیدن به هدفش خیلی جدی تلاش و کار می کند.

متن گفت وگو با شیرین گرامی را در ادامه می خوانید:

ابتدا از زمانی بگویید که ورزش سه گانه را آغاز کردید؟

زمانی که ٥سالم بود، به انگلیس مهاجرت کردیم. تحصیلاتم را در دانشگاه دنبال می کردم که با رشته سه گانه آشنا شدم. در تیم دانشگاه خودمان مشغول فعالیت شدم، با این که خیلی از قوانین این رشته اطلاع نداشتم، تصمیم گرفتم این رشته را در همان دانشگاه دنبال کنم. چند سال اول به صورت تفریحی این رشته را دنبال می کردم اما بعد از چند سال این رشته جزیی از زندگی ام شد. شور و هیجان خوبی در سه گانه وجود دارد و طرز زندگی افراد را تغییر می دهد و من هم در کنار سایر کارهایم این ورزش را انجام می دادم.

چه شد که با نام ایران وارد مسابقات حرفه ای شدید؟

سال ٢٠١٣ یکی از مسابقات قهرمانی جهان در لندن برگزار می شد و من هم به ذهنم آمد که آیا می شود به نمایندگی از ایران در این مسابقه حاضر شوم؟ برای همین تحقیق کردم، در شرایطی که اصلا نمی دانستم در ایران چنین رشته ای وجود دارد یا نه. به تحقیقاتم ادامه دادم و با فدراسیون ایران تماس گرفتم و درخواست اجازه کردم تا با نام ایران در این مسابقه شرکت کنم. آن موقع به من گفتند که بانوان ایرانی در این رشته به خاطر برخی محدودیت ها و حساسیت ها فعال نیستند اما با همکاری وزارت ورزش و فدراسیون و همچنین برگزارکنندگان مسابقه آزاد لندن موفق شدم راه حلی پیدا کنم. بعد از آن شرایطی به وجود آمد تا با رعایت قوانین ایران مجوز حضور در مسابقه را بگیرم.

در رشته سه گانه بانوی دیگری در سطح جهان وجود دارد که با حجاب اسلامی در مسابقات حاضر شود؟

تا جایی که من می دانم، یک شرکت کننده از کویت با حجاب اسلامی در مسابقات شرکت می کند و از سطح بالایی هم برخوردار است. البته این را بگویم که این خانم کویتی در بخش سرعت فعالیت می کند. در ورزش سه گانه ٤ مسافت مختلف داریم که اسپید کمترین مسافت را دارد، سپس مسافت المپیکی، سپس نیمه آهنین و در آخر مرد آهنین است. در شرایطی که من اخیرا در مسابقه مرد آهنین هم شرکت کردم. علاوه بر این خانم ممکن است در مسابقات سه گانه که به صورت محلی برگزار می شود، باز هم نفراتی با حجاب حاضر شده باشند.

از تجربه حضور در مسابقه مرد آهنین بگویید که اخیرا در آمریکا برگزار شد.

اگر از اکثر ورزشکارانی که مسابقه مرد آهنین را انجام می دهند، بپرسید، همه آنها می گویند که شرکت در این مسابقه فراتر از جسم و ذهن انسان است. شرکت در این مسابقه سخت، برای هر کسی یک سعادت محسوب می شود چون هر کسی قادر نیست چنین تجربه ای داشته باشد. همین که این افتخار نصیب من شد، برایم کافی است. در کل ورزش سه گانه در زندگی من تأثیر مثبتی داشته است و به من انرژی می دهد و تجربه های زیادی اضافه می کند.

شاید شما می توانستید بدون دردسر و این که بخواهید برای مجوز گرفتن از ایران تلاش کنید، با نام کشور دیگری در مسابقه حاضر شوید؟

شاید این حرف شما درست باشد اما وقتی می خواستم در مسابقه آزاد لندن شرکت کنم، پیش خودم گفتم که چرا در این رشته باید به روی بانوان محجبه بسته باشد و این که چرا من سعی نمی کنم فرصتی که برایم به وجود آمده را با بقیه بانوان ایرانی به اشتراک بگذارم؟ امید من این بود که فدراسیون به من مجوز بدهد و بتوانم نماینده ایران باشم که این اتفاق رخ داد.

قطعا شرکت کردن در مسابقات با حجاب بازتاب های زیادی برای شما داشته است؟

انعکاسی که حضور من در مسابقات بین المللی داشته، خیلی فراتر از آن چیزی است که فکرش را می کردم. زنان ایرانی و غیرایرانی از سراسر دنیا با من تماس گرفتند و گفتند آرزو داشتیم که یک نفر با حجاب در مسابقات حاضر شود تا ما همچنین جرأتی پیدا کنیم. همین مسائل باعث شد تا بعد از مسابقه لندن تصمیم بگیرم به راهم ادامه دهم. حتی این موضوع برای شرکت کنندگان دیگر، مسئولان برگزاری مسابقات و جامعه بین المللی هم جالب بود که من با حجاب در مسابقات حاضر می شوم. با شرایط فعلی اگر مسئولان ایران موافق باشند، در برای بقیه بانوان هم باز می شود تا با بقیه به اعتقاداتشان احترام بگذارند و با حجاب در مسابقات شرکت کنند.

ممکن است روزی بتوانید با پرچم ایران در مسابقات جهانی سه گانه مدال بیاورید؟

من هنوز راه زیادی دارم تا به عنوان یک ورزشکار حرفه ای به مراحل بالا برسم. الان ٢٧ساله هستم اما ورزشکاران سه گانه که عنوان قهرمانی را به دست می آورند، اکثرا ٣٠ تا ٤٠ساله هستند. در نتیجه هنوز هم امکان این هست که پیشرفت کنم و مقام بیاورم.

ورزش ایران را چقدر دنبال می کنید؟

عادت ندارم خیلی وقتم را صرف پیگیر اخبار رسانه ها کنم اما بالاخره متوجه اتفاقات می شوم. این که اولین مدال تاریخ بانوان در المپیک به دست آمد، برایم باعث افتخار است. متاسفانه تا به حال نتوانستم با بانوان ورزشکار ایرانی ارتباط خاصی برقرار کنم اما با مردم کم و بیش در ارتباط هستم.

در آینده ای نزدیک می توانیم شما را در ایران ببینیم؟

اگر این اتفاق بیفتد و بتوانم برای کمک به بانوان ورزشکار ایرانی به ویژه در رشته سه گانه به ایران بیایم، برایم یک سعادت بزرگ خواهد بود. هر بار که به ایران آمدم، خاطرات شیرینی دارم. متاسفانه مسافت طوری است که رفت و آمد را برای ما سخت کرده اما شاید در آینده این اتفاق رخ دهد.

آرزوی شیرین گرامی با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید، چیست؟

آرزوی من این است که بتوانم با همین لباس های اسلامی و به نمایندگی از ایران از نظر ورزشی بیشتر و بیشتر پیشرفت کنم. امیدوارم بتوانم به مقام های بالا برسم و ثابت کنم که هر انسانی، در هر کجای دنیا و با هر اعتقاد و هر لباسی که دوست داشته باشد، می تواند به موفقیت در زمینه ورزش برسد. درواقع آرزویم این است که روزی بانوان دیگر ایران هم بتوانند با کاری که من کردم، در مسابقات شرکت کنند و اگر من هم نبودم، یک نماینده از ایران داشته باشیم.

ظاهرا برای هر مسابقه ای که شرکت می کنید، برای پوششی که از آن استفاده می کنید، باید مجوز بگیرید.

تابه حال هر بار که با نام ایران در مسابقات شرکت کردم، تأییدیه ای را از فدراسیون و وزارت ورزش ایران گرفته ام. برای این که می خواهم مشکلی به وجود نیاید و محدودیتی نباشد، دایما درحال تحقیق روی لباس های جدید هستم. جدا از این که از مسئولان ایران مجوز می گیرم، از مسئولان برگزاری هر مسابقه هم مجوز لازم را می گیرم، اگرچه تا به حال همکاری خوبی با من شده است. در راهی که می روم، جامعه بین المللی مرا خوب درک می کند و خدا را شکر بدون این که بخواهند ایرادی از من بگیرند، اجازه حضور در مسابقات را می دهند.

تابه حال از سوی مسئولان فدراسیون ایران کمکی به شما جهت حضور در مسابقات شده است؟

خیر، این اتفاق نیفتاده اما من هیچ گلایه ای ندارم. تا آن جایی که من متوجه وضع ورزش ایران به ویژه در بخش بانوان شدم، می دانم که خیلی نمی توان انتظار حمایت مالی داشت. همچنین در ورزش سه گانه که این وضع جدی تر است و حمایت مالی آنچنانی صورت نمی گیرد، پس من هم توقعی ندارم که از داخل ایران حمایت مالی از من شود.

در پایان اگر صحبتی دارید، بفرمایید؟

امیدوارم ورزش ایران و به ویژه ورزش بانوان در آینده ای نزدیک به جایی برسد که بتوانیم شاهد حضور افرادی به عنوان پشتیبان ورزشکاران باشیم. برای رسیدن به موفقیت باید امکانات لازم در اختیار ورزشکاران باشد و شاید خیلی از بانوان ایرانی که علاقه مند به رشته های مختلف هستند، به دلیل کمبود امکانات نمی توانند استعدادهای خود را نمایان کنند.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا