علمی و دانشگاهی

آیا گروه خاصی از زنان دچار واژینیسموس می شوند؟

واژینیسموس چیست و چه علائمی دارد؟

واژینیسموس، اسپاسم یا انقباض ماهیچه های اطراف واژن است. واژینیسموس یا دخول دردناک می تواند در طول روابط جنسی اتفاق بیفتد. هم چنین زمانی که سعی می کنید تامپون را وارد واژن خود کنید و یا در طول تست پاپ اتفاق می افتد.

اغلب زنان، واژینیسموس را به صورت انقباض و درد ناگهانی، در هنگام نزدیکی، توصیف می کنند که در این رابطه سوالات مهمی برایشان پیش می آید که پاسخ را در ادامه بخش سلامت نمناک آورده ایم.

واژینیسموس

چه کسی دچار واژینیسموس می شود؟

واژینیسموس رایج نیست. تعداد دقیق زنان با این وضعیت مشخص نیست، زیرا بسیاری از آنها در مورد اینکه بخواهند با پزشک خود در این باره صحبت کنند خجالت می کشند. با این حال، مهم است که در مورد این نگرانی با پزشک صحبت کنید.

این وضعیت گاهی زمانی شروع می شود که زنان در سنین نوجوانی یا اوایل بیست سالگی هستند، زمانی که اولین تلاش خود را می کنند تا از تامپون استفاده کنند یا روابط جنسی داشته باشند. برای زنان دیگر، بعد از یک دوره نرمال جنسی می تواند بعدها در زندگیشان پیدا شود. این اتفاق می تواند هر زمان که نفوذ و یا ارتباط برقرار می شود، رخ دهد.

علل واژینیسموس

علل واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس یک وضعیت روانی است، اگر چه برخی شرایط فیزیکی نیز می تواند به آن کمک کند. وضعیت هایی که می توانند به واژینیسموس را تشدید کنند، عبارتند از:

 • ترس از رابطه جنسی
 • تنش
 • گذشته دارای تجاوز یا سو استفاده جنسی یا آسیب
 • احساسات منفی نسبت به رابطه جنسی
 • عفونت های مجاری ادراری می توانند به درد مربوط به واژینیسموس نیز اضافه شوند.

یک حالت به نام وولوار وستیبولیتیس نیز می تواند با واژینیسموس اشتباه گرفته شود، زیرا التهاب اغلب مورد توجه قرار نگرفته است تا اینکه نفوذرخ دهد. بعد از یائسگی، نبود استروژن در واژن باعث درد و ناراحتی می شود، شرایطی که آتروفیک واژینیتیس نامیده می شود.

ترس از اولین رابطه جنسی

واژینیسموس اولیه:

واژه "واژینیسموس اولیه" برای توصیف زنانی بکار می رود که واژینیسموس را در اولین تلاش خود در رابطه جنسی تجربه کرده اند. این شکل از شرایط، شایع ترین علت عدم علاقه به رابطه جنسی، ازدواج های نافرجم است. همسر زنی که واژینیسموس اولیه دارد، "برخورد به دیواری" را در تلاش برای نفوذ، و روابط غیر ممکن توصیف می کنند.

واژینیسموس ثانویه:

اگر زن سال ها از آمیزش جنسی عادی لذت می برد و ناگهان متوجه می شود که این نفوذ دردناک است یا غیر ممکن، مشکل وی این به عنوان واژینیسموس ثانویه در نظر گرفته می شود.

در واژینیسموس ثانویه، زنان معمولاً درد لگن موقتی را تجربه می کنند که ناشی از عفونت و یا عمل جراحی است و باعث ایجاد یک دفاع در برابر مقاربت می شود.

واژینیسموس ثانویه

علائم واژینیسموس چیست؟

علامت اصلی واژینیسموس در طول رابطه واژینالی و یا تست پپ اسمیر، دردآور و گاهی حتی غیر ممکن است. اگر در هنگام قرار دادن تامپون درد داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید. این طبیعی نیست. زنان دیگر در هنگام ورود به واژینال, سوزش و تنگی دردناک تری تجربه می کنند. در اغلب موارد حاد, زنان تنگی غیر ارادی دردناکی را تجربه می کنند که ورود را غیر ممکن می سازد.

واژینیسموس چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما با سوال کردن از علائم شروع خواهد کرد. او همچنین یک تست لگن انجام خواهد داد تا علل ممکن یا درد شما را از بین ببرد. اگر شرایط فیزیکی پیدا نشود و درد شما تنها در طول نفوذ اتفاق بیفتد، به احتمال زیاد دچار واژینیسموس هستید.

تست تشخیص واژینیسموس

واژینیسموس چگونه درمان می شود؟

این مشکل قابل درمان است. درمان معمولاً شامل آموزش, مشاوره و ورزش است. واژینیسموس معمولاً با ترکیبی از تمرینات کگل برای کمک به استراحت لگن و مشاوره برای مقابله با محرک های اساسی استرس زا، درمان می شود.

دیلاتور واژینال می تواند بسیار موثر باشد. هدف درمان دیلاتور واژینالی کشش واژن نیست، بلکه این است که به زن اجازه می دهد که این دستگاه های ایمن را هم بیرون و هم در داخل واژن، در خلوت خودش نگه دارد.

این کیت معمولاً با دیلاتور خیلی کوچک شروع می شوند و زن می تواند به آرامی به اندازه خودش پیشرفت کند. یک درمانگر فیزیکی آموزش دیده و یا پزشک می تواند به شما یاد بدهد که از این دیلاتور چگونه می توانید استفاده کنید.

گاهی اوقات، کرم های بی حس کننده می تواند تا زمانی که یک زن می تواند به آن ها عادت کند، استفاده شود. پزشک شما بهترین برنامه درمانی برای شما را براساس علل واژینیسموس، ارائه خواهد داد.

تمرینات کگل

درمان واژینیسموس با تمرینات کگل

درمان و مشاوره برای واژینیسموس :

مشاوره به طور معمول شامل یادگیری در مورد آناتومی شما و آنچه در طول برانگیختگی و آمیزش جنسی اتفاق می افتد، است.شما باید درباره ماهیچه ها اطلاعات بگیرید. این می تواند کمک کند بفهمید بخش های بدن چگونه کار می کنند و بدن شما چگونه پاسخ می دهد.

چنانچه مشاوران در ارتباط با بخش سلامت نمناک می گویند مشاور ممکن است شما را تنها و یا با همسرتان بخواهد. کار با مشاوری که متخصص بیماری های جنسی است، می تواند مفید باشد. روش های تمدد اعصاب و هیپنوتیزم ممکن است اعصابتان را بهتر کند و به شما کمک کنند احساس راحتی بیشتری بکنید.

مشاور برای واژینیسموس

تمرینات استقامتی برای درمان واژینیسموس :

برای انجام تمرین های استقامتی مکرر ماهیچه های کف لگن خود را سفت و شل کنید که واژن, راست روده و مثانه را کنترل می کند. وقتی که ادرار می کنید می توانید این ماهیچه ها را پیدا کنید.

بعد از ادرار کردن, جریان ادرار را متوقف کنید. شما از ماهیچه های کف لگن خود برای انجام این کار استفاده می کنید. ممکن است احساس کنید که سفت و سخت شده اند.

این ماهیچه ها گروهی حرکت می کنند, بنابراین همگی در یک زمان منقبض و آرام می شوند. انجام این تمرین ها به شما در کنترل زمانی که ماهیچه ها منقبض و آرام می شوند، کمک می کند.

این مراحل را دنبال کنید:

 • مثانه را خالی کنید.
 • عضلات کف لگن خود را منقبض کنید و بشمارید.
 • عضلات خود را شل کنید و بشمارید.
 • این چرخه را سه بار در روز تکرار کنید.
 • برای تقویت موفقیت آمیز عضلات کف لگن خود, ماهیچه های شکم, باسن و یا ران خود را هنگام انجام این تمرین ها درگیر نکنید.

درمانی برای ‎واژینیسموس وجود ندارد و درمان های موجود هزینه ی بسیاری دارد. عمل جراحی مشکل را حل خواهد کرد.

همه چیز درباره واژینیسموس

باور غلط در مورد واژینیسموس

 • زنانی که واژینیسموس دارند از نظر فعالیت جنسی بسیار سردند.
 • ‎واژینیسموس خود به خود از بین می رود و نیاز به درمان خاصی ندارد.
 • با تلاش بیشتر و نزدیکی به طور مداوم بالاخره انجام خواهد شد.
 • خوردن ویتامین های مخصوص ، تماشای فیلم های غیراخلاقی و استفاده از توصیه های افراد غیرمتخصص باعث مداوای ‎واژینیسموس می شود.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا