فرهنگ

دختر امام حسین ع که یکسال کنار قبر شوهرش ماند

فاطمه دختر امام حسین که یک سال کنار قبر همسرش خیمه زد

یکی از زنان قهرمان همراه کاروان کربلا دختر امام حسین (ع) بودند که طبق روایات بعد از شهید شدن همسرش در واقعه عاشورا یکسال کنار قبر شوهرش خیمه زد.

فاطمه با همسرش حسن بن علی(ع)(حسن مثنی) که پسر عمویش بود، به همراه پدر بزرگوارش امام حسین(ع) راهی کربلا شد. پس از واقعه طف و شهادت پدرش همراه عمه اش زینب(س) و سایر بازماندگان آل رسول(ص) به دمشق برده شد و پس از آن وارد مدینه شد.

فاطمه دختر امام حسین

رشادت هایفاطمه دختر امام حسین بعد از واقعه عاشورا

زندگی و همراهی فاطمه دختر امام حسین با عمه اش زینب

پس از شهادت همسرش(حسن) مدت یکسال در کنار قبر وی خیمه زد و در آن ساکن شد. فاطمه(ع) بانویی بسیار عابد و پرهیزگار بود. ابن سعد در خبری که از راویان فاطمه(س) نقل کرده است، می نویسد:با دانه هایی که در رشته ای جمع آوری شده بود، تسبیح خدا می گفت.

فاطمه بنت حسین(ع) از خاندانی بسیار نیکو بود و اخلاقی ستوده داشت. از خواهرش سکینه بزرگتر بود و از همه افراد به حضرت زهرا شبیه تر بود. فاطمه در کربلا شاهد شهادت پدر و برادران و بستگانش بود و همه ظلم ها و ستم هایی را که بر آل رسول الله (ص) رفت نظاره کرد و به عمه اش زینب(س) پناه برد. مصیبتی که بر او و خانواده اش وارد شده بود، حالتی بالاتر از گریه برایش بوجود آورده بود، دیگر اشک هایش خشک شده و صدایش گرفته بود.

همراه سایر بانوان و بازماندگان آل پیامبر(ص) به اسارت به کوفه برده شد. استقبال مردان و زنان کوفه از کاروان اسرا بر حزن و اندوه او و خانواده اش افزود. سرانجام پس از خطبه عمه اش زینب(س) به سخنرانی پرداخت.

فاطمه با عزم و ایمان و ثبات و یقین برای مردم کوفه سخنرانی کرد و پرده از اعمال زشت امویان برداشت و اهل مجلس را به گریه انداخت، به طوری که گفتند:ای دختر پاکان! دلهای ما را پاره کردی و جگرهای ما را آتش زدی.
صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا