اجتماعی

فوت و فن خانه تکانی پاییزی قبل از شروع مدرسه ها

خانه تکانی پیش از مدرسه در اواخر شهریور

شهریور ماه و قبل ا بازگشایی مدارس فرصت خوبی برای خانه تکانی مخصوصا برای مادران شاغل که تمام وقت در خانه حضور ندارند است. این خانم های شاغل می توانند در تعطیلات تابستان از فرزند خود برای خانه تکانی کمک بگیرند و کارها را با فرزندان هم تقسیم کنند. این کار باری از دوش مادر برمی دارد وعادات خوبی به فرزندان می آموزد.

اگر قصد خانه تکانی قبل از بازگشایی مدارس را دارید ، در این بخش از نمناک نسخه ویژه ای برایتان داریم تا در کوتاه ترین زمان ممکن، بتوانید خانه را برای قدم گذاشتن به فصل مدارس بتکانید.

روش خانه تکانی

خانه تکانی به کمک دیگران

گام به گام با خانه تکانی پیش از شروع مدارس

وسایل اضافی را جمع کنید

برای آماده سازی منزل برای شروع مدرسه یک سطل یا کیسه زباله بردارید و وسایل اضافی و به درد نخور فرزندتان مانند کتاب های سال تحصیلی گذشته یا برگه های امتحانی را جمع کنید و کاغذهای غیرقابل استفاده را برای کمک به محیط زیست به غرفه های بازیافت تحویل دهید.

اگر فرزندتان کیف یا لوازم تحریر خوبی دارد که از آن استفاده نمی کند ، این وسایل را به مراکز خیریه تحویل دهید تا به دست کودکان بی بضاعت برسد تا هم خانه تان خلوت شود و هم سال تحصیلی جدید را با کار خیر آغاز کنید.

لباس های پاییزی را از گنجه در آورید

با شروع مدارس هوا سردتر می شود بنابراین بخشی از لباس های تابستانی فرزندتان را جمع کنید و لباس های پاییزه او را مانند سوئی شرت یا بارانی را در آورید و در کمد آویزان کنید تا هوای پاییز شما را غافلگیر نکند. حتما این لباس ها را قبل از پوشیدن فرزندتان بشویید و در هوای آزاد خشک کنید تا پوست کودک در تماس با گرد و خاک دچار اگزما نشود.

روتختی را تعویض کنید

در خانه تکانی می توانید با انجام کارهای ساده ، علاوه بر پاکیزگی در خانه تنوع نیز ایجاد کنید. شما می توانید برای تغییر اتاق فرزندتان روتختی نازک او را با یک روتختی مناسب شامل لحافی با اشکال کودکانه تعویض کنید و تغییر چشمگیری در اتاق ایجاد کنید و اتاق کودک تان را از فضایی یکنواخت دورکنید.

از نظم دهنده ها برای وسایل فرزندتان استفاده کنید

برای همه وسایل کودک مثل کیف و دفتر، لباس ها و روپوش و کفش های او ، جای مشخصی تعیین کنید. برای نظم دادن به وسایل کودک تان می توانید رخت آویزهایی متناسب با قد کودک برای او نصب کنید و از قفسه ها و سبدها در ارتفاع مناسب استفاده کنید تا او وسایل خود را در آن قرار دهد و بدین طریق به او نظم را آموزش دهید. برای جلوگیری از شلوغ شدن اتاق کودکتان باید هر وسیله ای جای مشخص خود را داشته باشد.

فضایی برای مطالعه کودک در نظر بگیرید

یکی از کارهایی که روی یادگیری کودک تاثیر فراوانی دارد ، قرار دادن فضایی اختصاصی در اتاق کودک برای انجام تکالیف و مطالعه است. برای مطالعه و انجام تکالیف فرزندتان اگر اتاق مجزایی ندارید ، می توانید از جدا کننده ها استفاده کنید یا گوشه ای از اتاق را که خلوت تر است، انتخاب کرده و آماده اش کنید تا او همیشه در این جای مشخص امور مدرسه اش را انجام دهد.

خانه تکانی راحت

خانه تکانی آسان

با سرمای ناگهانی هوا تغییراتی در خانه تان ایجاد کنید:

پس از کارهایی که در بخش اول این مطلب از خانه داری نمناک آوردیم ، با توجه به سرد شدن هوا توصیه های زیر را انجام دهید:

دریچه های کولر را ببندید

با سرد شدن هوا نیاز به استفاده از کولر نخواهید داشت پس لازم است دریچه های کولر را ببندید و یا با روکش بپوشانید.

درزگیرها را آماده کنید

اگر در مناطق سرد زندگی می کنید ممکن است هوا به طور ناگهانی سرد شود و شما را غافلگیر کند پس از قبل درزگیرها را آماده کنید.

خانه تان را تعمیر کنید

تا هوا سردتر از این نشده و فرصت کافی دارید ، اگر خانه نیازمند تعمیرات جزیی است و ممکن است به دلیل بارش باران از دیوارها نم بدهند یا حتی آب از سقف خانه بچکد و… خانه تان را تعمیر کنید.

تعمیر خانه

تعمیرات در خانه تکانی

روش خانه تکانی در پاییز

از سالم بودن لوله های آب مطمئن شوید

با سرد شدن هوا ممکن است لوله ایی که ترک یا نشتی دارند بترکند و شما را با مشکل روبرو کنند پس از سالم بودن لوله های آب و نداشتن ترک و نشتی آنها مطمئن شوید و اگر در خانه های حیاط دار زندگی می کنید، لوله ها را عایق بندی کنید.

شوفاژخانه را چک کنید

پاییز فصل قابل پیش بینی ای نیست و ممکن است هوا یکباره سرد شود پس قبل از سرد شدن ناگهانی هوا شوفاژخانه را چک کنید تا اگر به سرویس احتیاج دارد، آن را سرویس کرده باشید.

نور و روشنایی خانه اهمیت دارد

در فصل سرما روشنایی خانه اهمیت دارد اما لازم نیست از لامپ های اضافه استفاده کنید بلکه می توانید لامپ ها و لوستر ها را گردگیری کنید تا نور و حرارت خانه بیشتر شود. برای پاک کردن لوسترها از آلودگی ها قطعات آن را از یکدیگر جدا و تک تک آن را پارچه مرطوب و دستکش های پنبه ای تمیز کنید.

رختخواب ها و ملافه ها را بشویید

اکنون که هوا سرد نشده ، قبل از سرد شدن هوا رختخواب ها و ملافه ها را هم بشویید تا در نور آفتاب خشک شود.

پشت بام را تعمیر یا عایق کاری کنید

اگر پشت بام شما عایق کاری نشده ، بارش های پاییزی ممکن است خسارت زیادی به خانه تان وارد کنند و هزینه هایتان را چندبرابر کنند پس این کار را در اولویت قرار دهید.

به گل و گیاهتان رسیدگی کنید

به گل و گیاهتان رسیدگی کنید و شاخ و برگ ها را هرس کنید تا در برابر باد و باران آسیب نبینند.

خانه تکانی

اصول مهم در خانه تکانی

نکات مهم در خانه تکانی پاییزی

لباس های گرم را بیرون آورید

لباس های تابستانی را جمع کنید و پالتوهای زمستانی و بارانی های پاییزی را در آورید و در کمد آویزان کنید. این لباس های بلند به ارتفاعی 165 تا 172 سانتیمتر لازم است پس کمد خود را به دو قسمت تقسیم کنید و برای لباس های بلند ارتفاع مناسبی در نظر بگیرید.

فرشتان را تمیز کنید

شما می توانید فرشتان را در آخرین روزهای تابستان بشویید تا دیگر نزدیک عید لازم نباشد که فرش خود را بشویید. شستن فرش در تابستان سبب می شود که به دلیل بارانی نبودن هوا فرش شما بهتر و تمیز تر خشک شود. اگر فرزند کوچکی در خانه دارید فرش را باید هر 6 ماه یک بار تمیز کنید ولی حتما لازم نیست فرش را بشویید بلکه می توانید فرش را با شامپوهای مخصوص تمیز کنید.

لوازم سنگین را جا به جا کنید

لوازم سنگین را جابجا کنید تا اگر حشرات موذی در زیر این لوازم جا خوش کرده اند ، اثرات حضور حشرات به حداقل برسانید.

دکوراسیون تابستانی را جمع کنید

تمام وسایلی را که مربوط به دکوراسیون تابستانی بوده جمع کرده و بسته بندی کنید.

اتاق را تمیز کنید

با یک دستمال مرطوب قفسه ها، دیوارها، کمد لباس و لباس آویزها را تمیز کرده و سقف اتاق خواب را از تارهای عنکبوت پاکسازی کنید. می توانید در سقف اتاق خواب که کسل کننده شده با تزیین کردن به وسیله کاشی های رنگی و یا اشکال مختلف، تنوعی ایجاد نمایید.

اصول خانه تکانی پاییزی

پرده ها را تعویض کنید

در، پنجره ها و پرده ها را تمیز کنید و پرده های روشن و نازک تابستانی را با پرده های ضخیم با رنگ های تیره تر، تعویض کنید تا به گرم تر شدن فضای اتاق کمک کند.برای پاک کردن پنجره ها استفاده از محلول مخلوط سرکه و آب استفاده کنید.

دیوارها را تمیز کرده و یا رنگ کنید

اگر احساس می کنید رنگ دیوار، رنگی سرد و یا خسته کننده است در صورت امکان می توانید رنگ آن را تغییر دهید و در غیر این صورت به وسیله یک دستمال مرطوب دیوار را تمیز کنید.

مبلمان را تمیز کنید

مبلمان را به وسیله یک دستمال مرطوب تمیز کرده و جای آنها را تغییر دهید تا باعث تغییر دکوراسیون داخلی شود.

آشپزخانه را تمیز نمایید

آشپزخانه در فصل گرما محیط بسیار مناسبی برای رشد میکروب ها می شود که در صورت عدم نظافت به موقع آن بوی ناخوشایند آن در تمام خانه خواهد پیچید. به وسیله مواد شوینده مناسب و طبیعی تمام لکه های آشپزخانه را تمیز کنید تا نظافت خانه تان تکمیل شود.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا