علمی و دانشگاهی

چرا بیشتر از سنم نشون میدم ؟

چه عواملی باعث پیری زود رس در جوانان میشود؟؟با ما همراه باشید.

بیشتر از سنم نشون میدم و دیگران سن من را بیشتر از سن واقعی ام حدس می زنند. چرا؟ محققان در تازه ترین تحقیقات خود به نتایج مهمی در این مزینه دست یافته اند که در این بخش به بررسی ان خواهیم پرداخت.

طبق یک مطالعه انجام شده بر روی افراد 38 ساله مشخص شد سن بیولوژیکی این افراد (حالت اندام های بدن، سیستم ایمنی، سلامت قلب و کروموزوم ها) یا مانند یک جوان 30 ساله و یا مانند یک سالمند 60 ساله به نظر می رسید. هرچه سن بیولوژیکی آنها بیشتر بود، به همان اندازه مسن تر به نظر می رسیدند.

پژوهشگران نشانه های کلیدی سلامت اندام های مختلف بدن افراد نسبتا جوان را به منظور یافتن نحوه پیرشدن واقعی بدن آنان بررسی کرده و دریافتند که رابطه روشنی بین مسن به نظر رسیدن ظاهری و پیرشدن سریعتر بدن، وجود دارد. همچنین احتمال دارد که بتوان نوع فرآیند پیری را در افراد جوان اندازه گیری کرد.

برای اکثر افراد جوان، سن بیولوژیکی با سن شناسنامه ای هماهنگ است. اما عوامل ژنتیکی و زیست محیطی ممکن است روی سن بیولوژیکی بدن تاثیر گذاشته و سبب شود تا نشانه های بالارفتن سن، بسیار سریعتر یا کُندتر از سن شناسنامه ای افراد باشد.

روند پیری جوانان

عوامل پیری زودرس

پژوهشگران اشاره کردند که در سال 2050 جمعیت افراد 80 سال به بالا به 400 میلیون نفر در سطح جهان خواهد رسید، چیزی در حدود سه برابر آمار فعلی.

به منظور این پژوهش، محققان اطلاعات مربوط به 1000 نفر از مردان و زنانی را که از زمان تولد خود در سال 1972 – 1973 در یک مطالعه شرکت کرده بودند مورد بررسی قرار دادند.

این شرکت کنندگان تحت آزمایش عملکرد کلیه و کبد، ریه، سوخت و ساز بدن و قدرت سیستم ایمنی قرار گرفتند. کلسترول، فشارخون، وضعیت دندانها، چشمها و سلامت قلب این افراد نیز بررسی و طول کلاهک کروموزومی موسوم به نام تلومر نیز اندازه گیری شد. تلومرها همزمان با بالا رفتن سن کوتاه می شوند.

محققان پس از تجزیه و تحلیل و مقایسه اطلاعات جمع آوری شده این افراد و مقایسه آن با داده های شش و دوازده سال پیش از آن دریافتند که در سن بیولوژیکی شرکت کنندگان مختلف تا بیش از 30 سال اختلاف وجود دارد، هرچند که همه آنها هیچگونه بیماری مربوط به سن را نداشتند.

یافته های این مطالعه حاکی از آن بود که در سنین 26 تا 38 سال، بین سن شناسنامه ای و سن بیولوژیکی بیشتر شرکت کنندگان هماهنگی وجود داشت. اما برخی از آنها به ازای هر یک سال سن شناسنامه ای سه سال سن بیولوژیکی بالاتر داشتند. روند افزایش سن برخی از آنها طوری متوقف شده بود که انگار سن بیولوژیکی بدنشان اصلا افزایش نمی یافت.

هر چه سن بیولوژیکی بدن بالاتر می رود احتمال بدتر شدن آزمایش ذهنی و فیزیکی افراد بیشتر است.

آنان که سرعت افزایش سن بیولوژیکی شان بیشتر بود، تعادل کمتری داشتند، سیستم حرکتی بدن شان ضعیف تر عمل می کرد و مشکل بیشتری نسبت به اموری مانند بالا رفتن از پله ها و یا حمل وسیله داشتند.

امروزه می توان نشانه های بیماری های ناشی از کهولت سن را در سال های اولیه زندگی جوانان دید، علائمی که با کاهش عملکرد فیزیکی و شناختی مطابقت دارد، خیلی زودتر از آنکه خود این بیماری ها بروز کند.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا