ورزشی

بهترین و بدترین ورزش برای بیماران هموفیلی

فعالیت های فیزیکی و ورزش های مناسب برای هموفیلی ها

بزرگ شدن با بیماری هموفیلی باعث کبودی، درد مفاصل یا ناتوانی در تحمل وزن بر قوزک پا خواهد شد که یک اتفاق عادی است. یکی از مبتلایان به این بیماری می گوید:بار ها مادرم مجبور بود مرا به کلینیک محلی هماتولوژی ببرد تا تزریقاتم در آنجا انجام شود. من احساس یک کودک معمولی را نداشتم و به هموفیلی اجازه دادم تا مرا آرام کند و از زندگی که می خواستم داشته باشم دور کند.

تقریباً در 12 سالگی، هماتولوژیست مرا تشویق کرد که از نظر فیزیکی فعال شوم و او فعالیت های آبی را پیشنهاد کرد و درخشش امیدی در درونم شعله ور شد و او توضیح داد که فعالیت آبی مفاصل را در محیط غیر استرسی نگه می دارد و وقت آن بود که اجازه ندهم هموفیلی مرا عقب نگه دارد و کم کم مانند کودکان عادی شدم.

من پر از اراده بودم و روتین آب درمانی، ورزش های با وزنه و تغذیه سالم را آغاز کردم و فقط یک سال بعد من تنها به یک رژیم پیش گیری تزریقی داشتم؛ وزن کم کرده بودم و در واقع شروع به بازی بسکتبال کرده بودمهیچ وقت مانند این زمان احساس خوبی نداشتم! هیچ راه برگشتی وجود نداشت!

این گفته ها از یک شخصی بود که سال ها با این بیماری دست و پنجه نرم می کرد، اما بعد از سال ها روش های زیر به او پیشنهاد شد که امروز در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک به آن ها اشاره خواهیم کرد.

مشکلات هموفیلی ها

چه ورزشی برای بیماران هموفیلی مفید است؟

ورزش درمانی و تمرینات مفید برای بیماران هموفیلی

آب درمانی:

بزرگ ترین مزایای تمرین در استخر این است که بیمار می تواند حدود 65 درصد از وزن بدن خود را از طریق شناوری آب منتقل کند که این کار به افزایش قدرت و عملکرد، محدوده آزاد حرکت و کاهش تورم و درد کمک می کند.

اجرای یک برنامه آموزشی متشکل از جلسات 30 دقیقه ای از شنا، دوچرخه سواری، بسکتبال و یوگا 3 بار در هفته به طور قابل توجهی هماتروز (خونریزی در مفاصل) را کاهش و دامنه حرکت را افزایش می دهد و همچنین ورزش آبی به لحاظ آماری و به طور قابل توجهی انعطاف پذیری زانو و باسن، قدرت و تناسب هوازی را بهبود می دهد.

مطالعه اخیر نشان داد که اکثریت قریب به اتفاق (81.7 %) از مردم توانستند به این برنامه پایبند بمانند و هیچ اثر زیان آوری مربوط به ورزش مشاهده یا گزارش نشده است.

چندین مورد از اثرات مثبت دیگر آب درمانی شامل:

– کاهش سطح خستگی و افزایش ظرفیت هوازی

کاهش وزن در کمر (50%)

– کاهش ضربان قلب و فشار خون در آب

– بهبود گردش خون به ماهیچه ها

– بهبود تحرک

– تسکین درد اضافه

– تنفس کنترل شده بهتر

– و سود بردن از قادر بودن برای تمرینات مفاصلی چند گانه به طور همزمان است

آب درمانی چیست

ورزش های درمانی بیماران هموفیلی

توصیه های ایمنی برای آب درمانی بیماران هموفیلی

– با ارائه کننده خدمات درمانی، درمانگر فیزیکی، یا HTC خود چک کنید تا مطمئن شوید که ورزش آبی برای شما مناسب است یا خیر.

– از کفش های آبی استفاده کنید تا از خونریزی های ممکن ایجاد شده با سطوح سخت به مچ پا جلوگیری کنید.

– یک مشاور بدنی پیدا کنید تا بر دو جلسه اول شما نظارت داشته باشد.

– اگر هنوز یک شناگر ماهر نیستید، توسط کسی کنترل شوید.

– خیلی ساده است! زیاد کار نکنید! ماهیچه های شما بعداً خسته خواهند شد حتی اگر احساس بدی در آب نداشته باشید.

ورزش بیماران هموفیلی وتمرینات آبی برای امتحان و انجام

راه رفتن:

حرکت رو به جلو و عقب در آب در سطح سینه، ماهیچه های پا را به کار می اندازد و هیچ تاثیری بر زانو یا باسن ندارد و این به خصوص برای افرادی که آرتروز در این مفاصل دارند، اهمیت ویژه ای دارد.

لانگ جانبی:

رو به دیوار استخر باشید و یک قدم بزرگ به پهلو بردارید و انگشتان پا را روبروی دیوار استخر نگه دارید و در طرف دیگر نیز این تمرین را تکرار کنید و چنانچه بخش ورزش و تناسب اندام نمناک گفته است سه ست از 10 تایی را انجام دهید و برای تغییر، شما می توانید به جای ایستادن در یک مسیر به سمت جلو یا کج راه بروید.

شنا:

در آب کنار استخر بایستید، دست هایتان را روی لبه استخر قرار دهید و به عرض شانه باز کنید و از طریق دست هایتان فشار وارد کنید و بدن خود را تا نیمه آب بالا ببرید و آرنج تان را کمی خم کنید و سه ثانیه صبر کنید و به آرامی در استخر پایین بروید.

این بیماران دارای ضعف و مشکلاتی در استخوان و یا مشکلات جسمی هستند، که ورزش های تحمل وزن که توسعه و نگهداری چگالی استخوان سالم را ترویج می کنند (تا حدی که اجازه سلامتی مفاصل برایشان وجود دارد). انتخاب فعالیت ها باید منعکس کننده علایق، توانایی ها، و منابع فردی باشد.

ورزش در آب

ورزش مناسب بیماران هموفیلی

فواید فیزیکی این حرکات برای بیماران هموفیلی

ماهیچه های قوی و انعطاف پذیر، مفاصل را حمایت می کنند و به جلوگیری از خونریزی و آسیب مفاصل کمک می شود. احساس تناسب و داشتن انرژی به کاهش خستگی کمک می کند.

داشتن وزن سالم فشاری که بر روی مفاصل ایجاد می شود را کاهش می دهد، که به ویژه در بدن های پیر به تعادل و هماهنگی کمک می کند و هماهنگی بین مفاصل و ماهیچه ها را افزایش می دهد که با یکدیگر بهتر عمل کنند و دوباره به حفاظت در برابر خونریزی کمک خواهند کرد.

بایدها و نبایدهای ورزش برای بیماران هموفیلی

10 فعالیت توصیه شده برای بیماران هموفیلی:

شنا. تنیس روی میز. پیاده روی. ماهیگیری. حرکات موزون. بدمینتون. قایقرانی. گلف. بولینگ. دوچرخه سواری.

10 فعالیت منع شده برای بیماران هموفیلی:

بوکس. راگبی. فوتبال. کاراته. کشتی. موتور سواری. جودو. گلادینگ. هاکی. اسکیت.

فعالیت های مربوط به بزرگسالان مسن تر با بیماری هموفیلی با افزایش سن خطر آسیب مفاصل را افزایش می دهد و در نتیجه، بزرگسالان مسن تر ممکن است درد مزمن و کاهش تحرک را تجربه کنند. با این حال، هنوز هم ضروری است که فعال بمانید تا به تقویت مفاصل و ماهیچه ها کمک کنید، وزن سالمی داشته باشید و یک خروجی را برای استرس یا تنش فراهم کنید.

در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک به بزرگسالان مسن تر توصیه می شود فعالیت هایی را انتخاب کنند که "راحت باشد"، مانند راه رفتن، شنا کردن، یوگا، پیلاتس، دوچرخه سواری، تمرینات استقامتی (تحمل وزن)یا بولینگ.

فعالیت هایی مانند دو، بسکتبال یا فوتبال توصیه نمی شود.

آماد ه سازی برای پیش گیری از فعالیت فیزیکی (یا درمان ها برای جلوگیری از خونریزی) قبل از درگیر شدن در هر فعالیتی با ریسک بالاتر آسیب توصیه می شود. درمان اولیه جایگزینی و پیش گیری، بسته به خطر خونریزی، گاهی با هم پیش می روند.

به افراد مبتلا به هموفیلی به شدت توصیه می شوند که با متخصصین اطفال و پزشکان در ارتباط با فعالیت فیزیکی مشورت کرده و مقادیر آزمایش سیستم انعقاد خون را بررسی کنند.

هموفیلی چیست

آیا بیماران هموفیلی با ورزش خوب می شوند؟

نکاتی برای ورزش و حرکات فیزیکی کودکان مبتلا به هموفیلی

انتخاب یک فعالیت برای کودک بسیار مهم است و باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

به دنبال چه مزایایی هستید؟ آیا آن ها به شدت فیزیکی، یا اجتماعی هستند؟ آیا فرزند شما رقابتی است؟ چگونه می توانید اهداف کودک خود را به شیوه ای ایمن چک کنید.

آیا این فعالیتی است که می توانید به عنوان یک خانواده انجام دهید؟ انجام فعالیت هایی با یکدیگر می تواند به والدین کمک کند تا نظارت بیشتری بر فرزند خود داشته باشند.

آیا کودک شما مفاصل "هدف" دارد؟ مفصل هدف مفصلی است که از خونریزی مکرر رنج برده است. اطمینان حاصل کنید که به طور ایمن در طول فعالیت ها محافظت می شود (به عنوان مثال، با یک جفت بریس و یا کفش مناسب)

آیا برای جلوگیری از ضربه آرنج، مچ پا و یا مفصل زانو ورزشی وجود دارد؟ ورزش بدون توقف می تواند این مفاصل را در معرض ریسک بالاتری از خونریزی قرار دهد، بنابراین باید از آن ها اجتناب کرد.

چه زمانی باید در مورد فعالیت به شما کمک کرد؟

اگر کودک شما در طول درمان پیش گیری است، با تیم HTC در مورد زمانی که برنامه تزریق را برنامه ریزی می کند صحبت کنید (به طور مثال، قبل از تمرین ورزشی). آیا کودک شما بازتاب های خود را به خوبی توسعه داده و هماهنگی دارد؟ اگر کودک شما سن کمی اسداردت و هنوز در حال توسعه این مهارت ها است، آن ها در معرض خطر بزرگی برای کاهش یا جراحت قرار دارند.

با فیزیوتراپیست HTC خود درباره فعالیت هایی صحبت کنید که ممکن است مناسب تر باشند و تمرین هایی که می توانند به اصلاح واکنش ها کمک کنند.

سرعت و ارتباط احتمالی بدن در این فعالیت چیست؟ هرچه سرعت بالاتر باشد و پتانسیل برای تماس (مانند فوتبال، راگبی، هاکی) بیشتر باشد، خطر آسیب و خونریزی بیشتر می شود.

با کودک خود در مورد خطرات بالقوه صحبت کنید و این که آیا آن ها می توانند از ورزش دیگری لذت ببرند یا خیر.

صفحه اصلی پست: سایت نمناک اخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا