هنر و رسانه

تبدیل ضایعات جنگی به آلات موسیقی در صربستان +تصاویر

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، یک مجسمه ساز صربستانی موفق شد توپ و فلاسک نظامی را به دستگاه ویولن تبدیل کند و از یک تفنگ و یک کلاه ایمنی متعلق به ارتش یوگسلاوی، یک گیتار و از یک مسلسل یک ویولن بسازد.
نیکولا ماکورا مجسمه ساز صربستانی هر هفته در انباری که حاوی ضایعات نظامی است سرگردان می‌شود و به جستجوی صدا‌ها می‌پردازد. او در جستجوی اسلحه‌ها، کلاه ایمنی و موشک‌های دور انداخته شده قطعاتی را پیدا می‌کند که بتواند آن‌ها را به استودیوی خود برده و بتواند آن‌ها را به آلات موسیقی تبدیل کند.
این مرد ۴۲ ساله در تلاش است تا این ابزار‌های تخریب شده را به ابزاری خلاقانه تبدیل کند؛ ابزاری که زمانی در جنگ‌های دهه ۱۹۹۰ یوگسلاوی را ویران کرد و زخم‌ها بر بدن گذاشت. او یک توپ و یک فلاسک گاز نظامی را با موفقیت به دستگاه ویولن سل تبدیل کرد و از یک تفنگ Zastava M۷۰ و یک کلاه ایمنی متعلق به ارتش یوگسلاوی گیتار ساخت و همچنین از مسلسل و جعبه کمک‌های اولیه نیز برای ساخت تجهیزات خود کمک گرفت.

بیشتر بخوانید

کالبد‌شکافی زنده اسرای جنگی برای گسترش سلا‌ح‌های شیمیایی

ماکورا استادیار آکادمی هنر نووی ساد در شمال صربستان می‌گوید: تعداد بسیار زیادی از اسلحه‌ها قابل استفاده است. از زمان پایان جنگ‌های پی در پی، فروش تجهیزات نظامی خارج از خدمت با مبلغی ناچیز به یک منظره عادی در سراسر کشور تبدیل شده است.
این هنرمند گفت: این قبرستان‌های اسلحه در صربستان شامل اسلحه، بمب و ماسک گاز و همچنین وسایل نقلیه جنگی، رادار‌ها و حتی قطعات عظیم هواپیما‌های جنگی است. هدف مجسمه ساز ایجاد ارکستری تمام عیار است که در منطقه پرسه بزند و اجرا‌های موسیقی را با حضور نیرو‌های سابق در گروه اجرا کند.
او توضیح داد: من می‌خواهم به کسانی که در جنگ شرکت کرده‌اند، فرصتی بدهم تا با سلاح‌هایی که در جنگ استفاده کردند، موسیقی بنوازند.
پروژه بعدی ماکورا تبدیل تانک نظامی به ساز ضربی برای ۵ نوازنده‌ای است که قصد دارد آن‌ها را به رنگ صورتی نقاشی کند.

انتهای پیام/ تبدیل ضایعات جنگی به آلات موسیقی در صربستان +تصاویر
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا