سیاسی

آماده تبادل زندانیان با آمریکا هستیم/ توصیه می‌کنیم کاخ سفید بی قید و شرط به برجام بازگردد

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: در ابتدا شهادت امام موسی کاظم (ع) را تسلیت عرض می‌کنم. سختی هاو مشکلاتی که آن امام بزرگوار در طول زندگی خود کشیدند، برای همه می‌تواند نمونه بارزی از درس صبر، استقامت و مبارزه باشد. امام موسی کاظم (ع) نشان دادند که در سخت‌ترین شرایط می‌توان مقاوم بود و تحث تاثیر قرار نگرفت بلکه بر دشمنان هم تاثیر گذاشت و مقاومت آن‌ها را شکست. ان‌شاء الله همه ما بتوانیم سیره زندگی ائمه در زندگی شخصی و اجتماعی خود جاری کنیم.
ربیعی در ادامه با اشاره به مساله برجام گفت: در روز‌های گذشته، روابط خارجی ایران، یکی از مهمترین مقاطع تاریخ سیاسی ما را پشت سر گذاشت و موضوع برجام در کانون تماس‌های مفید و سازنده‌ی بین المللی رئیس جمهور و برخی همتایانش درباره برجام بود.
وی افزود: بدون شک برجام بزرگترین اتفاق سیاسی در دهه‌های اخیر و یک دستاورد ملی بوده که هرچند به دلیل آنکه دیوانه‌ای سنگی به چاه انداخت؛ از برجام خارج شد و انتفاع مردم ما از لغو تحریم‌ها را به تعویق انداخت، اما اطمینان داریم که بزودی این اختلال به پایان خواهد رسید و دولت آمریکا به راه درستی که آن را ترک کرده بازخواهد گشت.
سخنگوی دولت تاکید کرد: برجام، نقطه عطفی در تاریخ صلح جویی و تدبیر ایران است؛ جایی که با سرافزاری، عزت و حفظ تمامیت ارضی ایران و ضمن نگه داشتن دستاورد‌های صنعت صلح آمیز هسته‌ای برای پایان دادن به تحریم‌های چندجانبه و مستظهر به قطعنامه‌های شورای امنیت اقدام کرد.
ربیعی تاکید کرد: بدون این نتایج و دستاورد‌ها نه ما در موضع برتر اخلاقی و حقوقی بعد از خروج آمریکا از برجام قرار می‌گرفتیم و نه امروز می‌توانستیم با تکیه بر قطعنامه شورای امنیت ملل متحد از حقوق مردم ایران در لغو تحریم‌های غیرقانونی دفاع کنیم.
آمریکا چاره‌ای جز تن دادن به قانون ندارد
وی ادامه داد: در تداوم این تلاش‌ها و در نتیجه رایزنی‌های وزارت امور خارجه، خوشبختانه قطعنامه جدیدی که قرار بود علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی به تصویب برسد، کنار گذاشته شد.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: امروز کشور‌های زیادی با حسن نیت در حال تلاش برای احیای برجام هستند. اطمینان داریم که در آینده‌ای نزدیک این هدف محقق خواهد شد، چون تنها راهی است که تامین کننده صلح در جهان و تضمین کننده منافع همه کشورهاست. برجام، یک مصوبه قانونی بین‌المللی است و آمریکا چاره‌ای جز تن دادن به قانون ندارد.
ربیعی اظهار کرد: از همین جا مجددا به کاخ سفید توصیه می‌کنیم همان طور که رئیس جمهور قبلی آمریکا به یک‌باره از برجام خارج شد، بی قید و شرط به برجام بازگردند و بیشتر از این، راه را برای دیپلماسی سخت و پیچیده نکنند.
وی تاکید کرد: باید یادآوری کنم که در ۴ سال گذشته ما راه دپپلماسی را باز نگه داشتیم نه آن‌ها و امروز کسی که باید اولین قدم را در راه دیپلماسی بردارد آن‌ها هستند نه ما.
سخنگوی دولت در ادامه به مصوبات شورای هماهنگی سران قوا اشاره کرد و گفت: دیروز عصر جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تشکیل شد. در این جلسه پس از بحث پیرامون مسائل اقتصادی کشور و مشکلات و هماهنگی‌های مورد نیاز بین قوا، مقابله و برنامه ریزی با وضعیت اقتصادی که به سبب تحریم‌های ظالمانه به وجود آمده، مورد بحث قرار گرفت.
ربیعی گفت: رئیس‌جمهور در این جلسه بر تلاش هماهنگ سه قوه و همه نهاد‌ها در جهت کم کردن فشار اقتصادی بر زندگی مردم تاکید داشتند. همچنین رئیس جمهور بر ایجاد زمینه سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در داخل و تمهید شرایطی اطمینان آور برای سرمایه گذاری در ایران و تسهیل و حمایت از سرمایه گذاری آن‌ها تاکید کردند.
وی تصریح کرد: در ادامه موضوعات دیگری مورد بحث قرار گرفت که در یک مورد در خصوص تنظیم بازار ارز اختیارات بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز و حمایت از صادرات کنندگان غیرنفتی مطرح و جمع بندی شد.
سخنگوی دولت گفت: همچنین بخشودگی جرائم بدهی واحد‌های تولیدی در سال ۹۹ به سازمان تامین اجتماعی، مشروط به حفظ اشتغال مورد تاکید قرار گرفت.
ربیعی گفت: شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به سازمان برنامه اجازه داد تا ۱۳ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی مصرف نشده قانون بودجه ۱۳۹۹ را در اختیار طلبکاران دولت و پیمانکاران قرار دهد. این تصمیم موجب سرعت بخشیدن بیشتر به طرح‌های عمرانی خواهد شد.
ربیعی در ادامه در رابطه با مصوبات مهم دولت بیان کرد: یکی از خواسته‌های جامعه فرهنگی و آموزش و پرورش کشور لایحه نظام رتبه بندی حرفه‌ای معلمان تصویب و برای سیر مراحل قانونی به مجلس ارائه شد.
وی ادامه داد: در جلسه یکشنبه گذشته لایحه نظام رتبه بندی حرفه‌ای معلمان به تصویب دولت رسید. همچنین دولت در یک مصوبه دیگر تصمیمی مرتبط با توسعه منطقه‌ای و ایجاد اشتغال پایدار را اتخاذ کرد.
سخنگوی دولت تصریح کرد: آیین نامه احداث واحد‌های میان دستی و پایین دستی پتروشیمی با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای انتقال پروپلین داخلی به مناطق مختلف کشور با رویکرد آمایش سرزمینی به تصویب رسید.
ربیعی ادامه داد: این طرح موجب رونق در بسیاری از مناطق کشور و ایجاد اشتغال پایدار خواهد شد، همچنین کاهش واردات مشتقات پروپلین را نیز به دنبال داشته است. شرکت ملی صنایع پتروشیمی از محل منابع داخلی برای احداث زیرساخت‌ها و تاسیسات سرمایه گذاری خواهد کرد.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در مصوبه دیگری ۴۵ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای انتقال خط آبرسانی از نهند به تبریز و حفر ۳۰ حلقه چاه در نهند و افزایش ظرفیت آبرسانی زرینه رود به تبریز اختصاص یافت و در تصمیم دیگری دولت آیین نامه ایجاد و ساماندگی و نظارت بر سالن‌های فیلم را تصویب کرد.
ربیعی اضافه کرد: بنابراین تصمیم وزارت راه و شهرسازی با معرفی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی زمین مناسب در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد. در بخش دیگری از این مصوبه قیمت بلیط سینما‌ها به پیشنهاد انجمن سینماداران و تهیه کنندگان و توسط سازمان امور سینمایی تعیین می‌شود.
وی با بیان اینکه براساس مصوبات روز چهارشنبه دولت موانع توسعه مشارکت کارگران و کارفرمایان در تشکل‌ها و انجمن‌ها را مرتفع کرد، گفت: آیین چگونگی تشکیل و حدود و وظایف و اختیارات نحوه عملکرد انجمن‌های صنفی و کانون‌های مربوطه تصویب شد. این آیین نامه براساس خواست کارگاران و کارفرمایان برای تسهیل در فعالیت شان در دستور کار دولت قرار گرفته بود.
سخنگوی دولت ضمن گرامیداشت بزرگداشت شهدا، عنوان کرد: در آستانه روز بزرگداشت شهدا قرار داریم. ما نیازمند منش، روش، جاری و ساری شدن روح ایثار، فداکاری و از خود گذشتی برای کشور هستیم. این شهدا در پرتو خداجویی تن و هستی را برای دفاع از تمامیت ارضی و زندگی مردم، آرامش و رفاه جامعه جان به جان آفرین تقدیم کردند.
ربیعی افزود: دولت با اعتقاد به این تعبیر پرمعنا و غنی امام راحل که خانواده شهدا چشم و چراغ به ملت هستند. از ابتدای دولت یازدهم در اولین اقدام احکام بر زمین مانده در مورد ایثارگران را در دستور کار خود قرار داد.
اجرای احکام ایثارگران در برنامه ششم توسعه آغاز شده است
وی تصریح کرد: قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به عنوان یک مطالبه توسط رئیس جمهور ابلاغ و در حال حاضر بیشتر از ۸۰ درصد مواد و احکام قانون مذکور به مرحله اجرا رسیده است. از سویی دیگر اجرای احکام ایثارگران در برنامه ششم توسعه نیز آغاز شده و بخشی از آیین نامه‌های اجرایی آن نیز برای تصویب به هیات وزیران ارسال شده است.
ربیعی گفت: بنیاد شهید همچنین با تلاش مستمر و مساعدت دولت توانسته نزدیک به ۱۴ هزار تومان از معوقات ایثارگران و بخشی از مطالبات بیمه تکمیلی این عزیزان را در دو مقطع تامین و پرداخت کند. همچنین از خرداد سال ۱۳۹۹ و با رویکرد حل مشکل مسکن و اشتغال ایثارگران تامین زمین برای مسکن ۶۴ هزار و ۵۲۳ ایثارگر و تامین اشتغال برای ۵۱ هزار و ۲۰۵ ایثارگر انجام شده است.
وی اضافه کرد: لازم به ذکر است از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸ تعداد ۳۷ هزار و ۸۰۶ زمین مسکن به ایثارگران واگذار شده است و این در حالی است که از خرداد لغایت آذر ۱۳۹۹ با رشد ۶۶ درصدی روبرو بوده است. امسال نیز به مناسبت ۲۲ اسفند از ۲۴ طرح و پروژه واگذاری زمین و مسکن در ۲۱ استان بهره برداری خواهد شد.
سخنگوی دولت تاکید کرد: افتتاح ۱۹ طرح تولیدی، کشاورزی، صنعتی و دامپروری و اجرای ۸ طرح توانبخشی و درمانی و افزایش تخت‌های بیمارستانی در بیمارستان‌های خاتم الانبیاء تهران، فجر تبریز، بوشهر و مشهد از دیگر برنامه‌های دولت در این روز خواهد بود.
ربیعی ضمن تبریک مبعث پیامبر اکرم (ص) اظهار کرد: بعثت نور، عید توحید و عید تفکر و تعقل، روز شکست طاق ظلم و پایان بردگی‌ها و طنین آزادی را به همه مسلمانان و موحدان و آزادگان جهان تبریک می‌گوییم. بعثت فرصتی است گران‌بها که در فلسفه اصلی آن یعنی تکمیل واتمام مکارم اخلاقی تامل بیشتری بکنیم.
وی خاطرنشان کرد: پیامبر مکرم می‌فرماید برای تکمیل و تمام کردن مکارم اخلاق مبعوث شده ام. ما به پیروی از آن پیامبر نیازمندیم تا براساس آموزه‌های الهی پیامبر، رحمت، عدالت، تواضع و مکرمت را رهنمون خود سازیم. مدارا و اخلاق بیش از هر دوره‌ای نیاز جامعه امروز ماست. ملت ما در این ایام با توجه به تلاقی عید مبعث و عید نوروز، یک رستاخیر جان و روح و رستاخیر طبیعت مضاعف را زندگی می‌کنند.
سخنگوی دولت ادامه داد: از پس آن ساله‌ای سخت زمستانی که جنگ اقتصادی پر شدت آمریکا بر ما تحمیل کرد، ما به یمن مقاومت ملی وارد سال‌های نوروزی خواهیم شد.
مواضع ما درباره احیای برجام تغییری نکرده است
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون توافق احتمالی با آمریکا در مورد برجام و تبادل زندانیان گفت: مواضع ما درباره احیای برجام تغییری نکرده و همچنان معتقدیم که آمریکا از برجام خارج شده و ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.
ربیعی تاکید کرد: اقدامات جبرانی ایران در کاهش تعهدات مطابق نص برجام و در پاسخ به ناتوانی سایر طرف‌ها از انجام تعهدات شان است، اما این اقدامات به سرعت برگشت پذیر هستند و هر زمان آمریکا تصمیم بگیرد که با لغو تحریم‌ها به وظایف قانونی خود مطابق قطعنامه و توافق برجام عمل کند، خواهد دید که ما هم به سرعت به همه تعهدات خود عمل خواهیم کرد.
وی افزود: ما از هر ابتکار دیپلماتیکی که بتواند این روند را تسریع کند استقبال می‌کنیم. جامعه بین المللی منتظر است که صداقت شعار دولت آمریکا یعنی بازگشت آمریکا به جهان را با بازگشت آمریکا به برجام ارزیابی کند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه درباره تبادل زندانیان نکته تازه‌ای وجود ندارد، گفت: قبلا هم موضع ایران را وزیر امور خارجه بیان کرده اند، همه زندانیان را آماده ایم تبادل کنیم. اگر تاکنون این اتفاق نیفتاده به دلیل عدم آمادگی دولت آمریکا بوده است.
ربیعی اظهار کرد: دو طرف باید یکباره آزاد شوند. هرچند که شاید در مقایسه با گذشته امید‌های تازه‌ای برای آزاد شدن گروگان‌های ایرانی در زندان‌های آمریکا که در صورت تحقق با حسن نیت ما مواجه خواهد شد، به وجود آمده باشد.
وی ادامه داد: منتظریم ببینیم که چقدر دولت جدید آمریکا در تجدیدنظر سیاست‌های دولت قبل از جمله در تعلل برای آزادی همه زندانیان ایرانی که با اتهامات غیرقابل قبول و به دستور آمریکا در کشور‌های مختلف بازداشت شده اند، جدی است.
دولت  تلاش خواهد کرد تا آخرین سنت از حقوق ملت ایران را آزاد کند
سخنگوی دولت در خصوص آخرین وضعیت آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق و سازوکار آن گفت: اخیرا رئیس کل بانک مرکزی جلسات متعددی را با مقامات عراقی و بانک مرکزی عراق برگزار کرده است و سازو کار‌های مناسب استفاده از منابع موجود که دولت آمریکا مانع برداشت این منابع بود را با طرف‌های عراقی تفاهم کرده است. مقرر شده است این منابع با توجه به مصارف و نیاز‌های کشور مورد استفاده قرار گیرد.
ربیعی اظهار کرد: دولت جدید آمریکا فشار‌های بی‌رحمانه دولت ترامپ علیه دستیابی ایران به منابع دارایی‌های خود در سایر کشور‌ها را کاسته است و برخی مقامات این کشور‌ها اطلاع داده‌اند که مانعی برای دادن منابع ارزی ایران ندارند.
وی افزود: ما این اقدامات از سوی آمریکا را ناکافی می‌دانیم. دولت ایران بدون تردید تلاش خواهد کرد تا آخرین سنت از حقوق ملت ایران را آزاد کند. ما باید بتوانیم همانند همه کشور‌ها آزادانه تجارت کند و به منابع مالی خود دست یابیم. کاستن از فشار‌های ترامپی یک گام محسوب می‌شود، اما این اصلا در حد انتظارات جامعه ایران نیست.
سخنگوی دولت گفت: ما نیازمند این هستیم که سالانه ۱۰ میلیارد دلار کالای اساسی و دارو را وارد کنیم و اولویت ما هم کالای اساسی و دارو است.
هیچ یک از مدعیان دور زدن تحریم نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که اخیرا جهانگیری گفته فردی ادعا می‌کرده که می‌تواند روزانه ۲ میلیون بشکه نفت بفروشد، اما در نهایت نتوانسته است، توضیحی در این خصوص بفرمائیدف گفت: از آغاز تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران ادعا‌های زیادی علیه دولت شنیدیم. دولت و وزارت نفت را متهم می‌کردند که مخصوصا تحریم‌های نفتی را دور نمی‌زند یا عده‌ای می‌گفتند دولت توان دور زدن تحریم را ندارد.
ربیعی تاکید کرد: در چند سال اخیر فضای روانی کشور مملو است از این اتهامات بی‌اساس و نگرانی‌آور از سوی کسانی که هیچ‌گاه از حرفهای‌شان، هیچکس حساب‌کشی نمی‌کند، این ادعا‌ها که اغلب از جانب مخالفان سیاسی دولت مطرح می‌شد کار را به جایی رساند که عده‌ای ادعا کنند اگر نفت به آن‌ها داده شود توان دور زدن تحریم و فروش نفت را دارند.
سخنگوی دولت اظهار کرد: عده‌ای هم نزد مقام‌های عالیرتبه کشور این ادعا‌های عجیب را مطرح کردند. استراتژی دولت و آقای زنگنه اتخاذ کرد این بود که اعلام کرد هرکس مدعی است می‌تواند نفت بفروشد بیاید و قرارداد ببندد و هر میزان نفت که می‌خواهد ببرد. پس از این اعلام آمادگی وزارت نفت، مدعیان یکی پس از دیگری جا زدند. در این میان معلوم شد که این افراد یا بدون محاسبه و با دانش کم ادعا می‌کردند یا تحریک شده توسط رابط‌هایی که به قصد فریب و شناسایی کانال‌های فروش نفت ایران به میدان آمده بودند. یکبار آقای زنگنه می‌گفت بر اساس همین ادعا‌ها من به میلیون‌ها بشکه نفت مجوز دادم، اما فروش یک بشکه نفت هم اتفاق نیفتاد.
وی ادامه داد: تمام این‌ها در حالی بود که وزارت نفت با حوصله و درایت مشغول ایجاد و شناسایی کانال‌های جدید فروش نفت بود که این تلاش‌ها به ثمر نشست و دولت موفق شد علاوه بر فروش نفت اجازه ندهد حتی یک دلار از پول نفت ناپدید شود.
سخنگوی دولت تاکید کرد: این همان اتفاقی است که در زمان برخی مدعیان دور زدن تحریم‌ها روی داد. ما به یاد داریم که در آن زمان تحریم‌ها را دور می‌زدند و چقدر منابع مالی مردم به هدر رفت. هنوز هم دادگاه‌های ما درگیر پرونده‌های پیچیده هستند. ما با قاطعیت تمام اعلام می‌کنیم که هیچ یک از مدعیان دور زدن تحریم نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند و تمام عملیات فروش نفت در شرایط تحریمی توسط دولت و وزارت نفت صورت گرفت و افراد رانت‌خوار نفتی که امروز درگیر فرآیند‌های قضایی هستند هم باز تولید نشدند.
ربیعی در بخش دیگری از نشست خبری درباره برنامه دولت برای مدیریت بازار کالا‌های اساسی و جلوگیری از تشکیل صف اقلام ضروری گفت: از سال ۹۲تا ۹۷ را باید در یک قالب تحلیل کرد که حرف رپیس جمهور حرف صحیحی است از سال ۹۷ به بعد باید جداگانه تحلیل کرد. فشاری که از سال ۹۷ بر ایران وارد شد برای فروپاشی نظام و ساختار کشور بود، فشار آمریکا از سال ۹۷ فشار کمی نبود لذا شرایط این روز‌ها را در چارچوب جنگ اقتصادی تحلیل کنید.
سخنگوی دولت  گفت: این موضوع در هفته جاری در هیئت دولت مطرح شد. معاون اول رئیس جمهور نیز در همین زمینه جلسات متعددی را برگزار کرده اند. صف‌هایی که در هفته‌های اخیر می‌بینیم نتیجه فضاسازی‌هایی بود که در هنگام بررسی لایحه بودجه در مجلس در خصوص نرخ ارز کالا‌های اساسی اتفاق افتاد. از همین تریبون بار‌ها هشدار دادم که بحث حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث بهم خوردن تعادل بازار می‌شود. برخی اظهارات به شایعه چندبرابر شدن قیمت خوراک دام و دانه‌های روغنی دامن زد و حاصل آن نگرانی مردم و انبار کردن این اقلام توسط برخی سودجویان و در نهایت برهم خوردن تعادل بازار شد. حالا تصور کنید اگر نرخ ارز این کالا‌ها ۴ برابر می‌شد و اقشار کم درآمد قدرت خرید آن را نداشتند چه شرایطی برای معیشت و امنیت غذایی مردم پیش می‌آمد.
وی تاکید کرد: همانطور که رئیس جمهور در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گفتند مواضع شخصی که موجب عدم اطمینان به آینده می‌شود و نگرانی در مردم ایجاد می‌کند، عوارض منفی اقتصادی دارد. البته با منتفی شدن موضوع و تاکید دولت بر ادامه سیاست حمایت از عرضه کالا‌های اساسی با نرخ ترجیحی و تمرکز بخش‌های مختلف دولت و تقسیم کار بین دستگاهی صورت گرفته و سیاست گذاری‌های لازم مطمئن هستیم بازار به زودی به سمت تعادل پیش خواهد رفت.
ربیعی اظهار کرد: در مورد کالا‌های اساسی در سال ۹۹ با تلاش‌های آقای همتی ۱۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی توسط بانک مرکزی تامین شد. برای شش ماهه اول سال آینده نیز ۶ میلیارد دلار ارز ترجیحی درنظر گرفته شده که یک و نیم میلیارد دلار آن برای بخش داروی وزارت بهداشت است و چهار و نیم میلیارد دلار نیز به کالا‌های اساسی مانند روغن و نهاده‌های دامی اختصاص خواهد یافت. در خصوص شرایط تامین ارز روغن خام و دانه‌های روغنی امسال نسبت به سال گذشته تفریبا تفاوتی نداشتیم و میزان تولید کارخانه‌ها نسبت به سال گذشته حدود ۵ الی ۶ درصد اضافه شده است. انبار‌ها هم پر است و در این زمینه مشکلی نخواهد بود.
سخنگوی دولت اظهار کرد: در مورد مرغ هم بحث‌های بسیار زیادی شد. در گذشته به طور متوسط ۱۰۷ الی ۱۱۰ میلیون جوجه ریزی صورت می‌گرفت که در این مقطع ۱۲۷ میلیون جوجه ریزی انجام شده است. در زمینه تامین مواد اولیه مورد نیاز مرغداری‌ها مشکلی وجود ندارد. وزارت جهادکشاورزی معتقد است که از نظر جوجه ریزی، امکانات، دانه و نهاده‌ها مشکلی نیست.
وی اضافه کرد: مصرف روزانه مرغ کشور حدود ۵۶۰۰ تن است که در حال حاضر به متوسط ۷۱۰۰ تن روزانه مرغ به بازار تزریق می‌شود. مثلا در بازار قزل قلعه که حدود ۷ تن سهمیه دارد در روز‌های گذشته ۱۳ تن مرغ تزریق شده است و طبق آمار شاید حداکثر تا ماه آینده فراوانی هم داشته باشیم و مجبور باشیم از تامین کنندگان خرید هم بکنیم، البته در نظام توزیع مشکلاتی وجود داشت که وزیر کشاورزی از روز گذشته با حضور در میادین عرضه مرغ و بازار به صورت مستقیم مسئله اشکال در توزیع را بررسی کردند و بر آن نظارت خواهند داشت.
ربیعی تاکید کرد: در خصوص میوه شب عید نیز ستادی با حضور تشکل‌های تولیدی، اتاق اصناف و شبکه توزیع با حضور معاونین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت تشکیل شده است و تصمیمات مهمی را اتخاذ کردند، قرار شد که در سازمان میادین و تره بار غرفه مجانی در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرند تا بتوانند عرضه مستقیم داشته باشند.
وی افزود: همچنین با اتحادیه میوه و تره بار صحبت شد که در میادین اصلی امکان عمده فروشی را نیز فراهم کنند، همچنین در پارکینگ نمایشگاه‌ها نیز بنا شد غرفه‌های عرضه میوه در سطح خرده فروشی فراهم شود تا مردم به راحتی امکان خرید را داشته باشند. استانداران سراسر کشور نیز مکلف شدند با هماهنگی وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی در استان همین الگوی توزیع میوه را در استان‌ها و شهر‌های بزرگ ایجاد کنند.
سخنگوی دولت اظهار کرد: مدیران وزارت صمت و جهاد کشاورزی و تشکل‌های تولیدی به صورت متمرکز در یک مرکز هماهنگی تمام این امور را به دقت رصد می‌کنند. ذخائر میوه کشور بسیار خوب است و به همه استان‌ها بر اساس نیاز اعلام شده میوه ارسال شده و یا در حال ارسال است.
بیش از ۸۹ درصد از منابع قانون بودجه سال ۱۳۹۹ محقق شده است
ربیعی در پاسخ به سوالی درباره شائبه‌های بهره برداری دولت از سهم بورس برای جبران کسری بودجه امسال گفت: همانگونه که در متن سوال شماست این یک شائبه‌ای بیش نیست که دولت کسری درآمد خود را این چنین تامین کرده است. منابع بودجه دولت از سه بخش اصلی درآمدها، واگذاری دارایی‌های سرمایه گذاری و واگذاری دارایی مالی تشکیل می‌شود. بررسی منابع مالی دولت در یازده ماهه امسال بیانگر آن است که بیش از ۸۹ درصد از منابع قانون بودجه سال ۱۳۹۹ محقق شده است که بخشی از این عدم تحقق مربوط به مشکلات ناشی از تحریم نفتی کشور است.
ربیعی تاکید کرد: بررسی منابع دولت نیز نشان می‌دهد که درآمد‌های مالیاتی تاکنون بیش از ۱۰۰ درصد تحقق داشتند، بنابراین کمبود منابع ناشی از بخش صادرات نفت بوده که دولت برای حل این مشکل با توجه به تمهیدات لازم در خصوص پایداری بدهی‌های دولت اقدام به فروش اوراق کرده است که تاکنون بیش از ۱۵۴ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی اسلامی با کمترین نرخ ممکن به فروش رفته است.
وی افزود: در صورت عدم اجرای این سیاست و پولی شدن کسری بودجه، این موضوع می‌توانست تورم قابل توجه‌ای را به اقتصاد و جامعه در شرایط فعلی تحمیل نماید و آثار اقتصادی و اجتماعی مخربی را به همراه داشته باشد.
هیچگاه از رنج مردم پلی برای اهداف سیاسی و جناحی نساختیم
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره این که برخی از ابتدای تصویب برجام سعی کردند آن را ناکارآمد جلوه دهند و گفتند ریشه مشکلات کشور داخلی است، اما حال با نزدیک شدن به انتخابات غیر مستقیم برای غرب پیام میفرستند که در صورت روی کار آمدن آماده مذاکره هستند موضع دولت در قبال دخالت اشخاص حقیقی در کار دستگاه دیپلماسی چیست، گفت: بنا نداریم از این تریبون وارد مناقشات سیاسی بشوم. اما در مجموع، مطلعم از ابتدای برجام عده‌ای با اصل این توافق، مخالف بودند و اصرار داشتند برجام شکست خواهد خورد. این افراد از ابتدا هم از هیچ تلاشی برای ناکام گذاشتن مسیر توافق دریغ نکردند. حتی همین اواخر، عده‌ای نیز با آغاز انتخابات ایالات متحده امریکا، نگران رای نیاوردن ترامپ بودند. شواهد بسیاری هم برای آن وجود دارد. شاید آن‌ها معتقد بودند نتیجه انتخابات آمریکا، بر روی انتخابات ۱۴۰۰ اثر خواهد گذاشت.
وی اضافه کرد: همه ما پیش خداوند متعال مسئولیم تا هر چیزی به نفع جامعه است، باید برای ما اولویت باشد، به عنوان یک ایرانی درخواست دارم معیشت مردم را با انتخابات گره نزنید و مواجهه ابزاری با آن نداشته باشیم. در مورد رفع تحریم‌ها هم ما تا لحظه آخر تلاش می‌کنیم و برخی چنان موضع می‌گیرند که گویا از وضع فشار‌های جنگ اقتصادی و معیشت مردم مطلع نیستند.
ربیعی ادامه داد: نه تنها از یک میلیون دلار بلکه از یک سنت هم نخواهیم گذشت و آن را مغتنم می‌شماریم؛ این هنر و البته وظیفه ما بود که در این چند سال، هم استراتژی توسعه زیرساخت‌ها را دنبال کردیم و هم رنج تحریم‌ها را کاستیم و در عین حال، با شکیبایی و تحمل تهمت‌هایی که به دولت زدند، هرگز اجازه ندادیم آرامش جامعه را به هم بزنند و مانع تزریق تنش به جامعه شدیم.
وی گفت: همه آگاه هستند که تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی کاخ سفید، سختی زندگی مردم را افزایش داده، ولی هیچگاه از رنج مردم پلی برای اهداف سیاسی، جناحی و تخریب دیگران نساختیم.
سخنگوی دولت تاکید کرد: به هر حال ما اصرار داریم که مواضع سیاست خارجی کشور تنها باید از کانال وزارت خارجه اعلام شود و سایر نظرات از سوی مسئولان صرفاً نظر شخصی آنهاست و ارزش سیاسی ندارد. از همه شخصیت‌های سیاسی نیز درخواست داریم صبر کنند تا این چند ماه باقیمانده هم به پایان برسد.
ربیعی درباره موضع دولت نسبت به افزایش نرخ اینترنت از سوی مجلس به سود صدا و سیما و مخابرات نیز گفت: اینکه مجلس تشخیص دهد که مصارفی مثل اختصاص بودجه به صداوسیما را تصویب کند حق قانونی مجلس است، اما برای یافتن منابع آن اگر قرار باشد فشار اقتصادی بر مردم وارد کند را صحیح نمی دانیم.
وی با اشاره به این که هفته پیش مخالفت دولت با این افزایش صریح بیان شد، ادامه داد: یکی از مشکلات اینگونه تصمیمات عدم امنیت سرمایه گذاری در کشور است، اپراتورهای ارتباطی در یک مدل بلند مدت ۱۵ ساله با دولت قرار دارند و براساس این قرارداد؛ سالانه ۲۸ درصد درآمد خود را به خزانه واریز می کنند و این به عنوان درآمدهای عمومی بودجه به حساب می آید. این افزایش ۱۰ درصدی و تبدیل آن به ۳۸ درصد برای اپراتورها عدم امنیت سرمایه گذاری ایجاد می کند.
ربیعی بیان کرد: از سویی دیگر گران شدن اینترنت فقط شامل مصرف کنندگان اولیه نخواهد شد بلکه مصرف کنندگان ثانویه اینترنت را نیز شامل می شود. امروز امرار و معاش حدود یک میلیون ایرانی تنها از طریق شبکه اینستاگرام دنبال می شود و در سایر بسترهای اینترنت نیز افراد زیادی به کسب و کار و درآمد مشغول هستند که این افزایش تعرفه تاثیر مستقیمی بر کار این افراد و حتی مصرف کنندگان می گذارد و باعث گرانی خدمات و محصولات خواهد شد.
وی ادامه داد: نکته مهم دیگر باب شدن یک رویه غلطی است که با قوانین یکساله بودجه برخی از قوانین درازمدت در کشور لغو می شود، البته قانون گذار شرکت مخابرات ایران و صداوسیما را دو ذینفع این افزایش تعرفه معرفی کرده است.در سند مصوب طرح کلان و سند معماری شبکه ملی اطلاعات آمده است که هزینه ارتباطات در سبد هزینه خانوار نباید بیش از ۲.۵ درصد باشد.
سخنگوی دولت ادامه داد: برای اصل ۴۴ قانون اساسی هم سیاستگذاری هایی از سوی رهبر معظم انقلاب صورت پذیرفته است. در دیدگاه ما این منبع درآمدی دارای اشکالات فراوان است که همه دیدگاه ها به شورای محترم نگهبان جهت بررسی ارسال شده است.
وی گفت: به نظر می رسد هیاهوی صورت گرفته در مورد تبصره ۶ برای پنهان کردن یک واقعیت از افکار عمومی است. مجلس در یک بدعت و در تبصره ۶ مدیریت صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی را به سازمانی سپرده که اساسنامه ندارد و این مهم باید در شورای عالی فضای مجازی بررسی شود، در خصوص مصارف بخشی از این افزایش تعرفه برای تولید محتوا در صداوسیما هم قضاوتی ندارم، اما تجربه چنین رویکردهایی در خصوص تولید محتوا نشان داده که فاقداثربخشی لازم هستند.
سخنگوی دولت درباره پیشنهاد دولت برای افزایش قدرت معیشت خانوار‌های کارگری برای سال آینده با توجه به برگزاری جلسات تعیین مزد، اظهار کرد: یکی از دستاورد‌ها و عملکرد مهم در دولت‌های یازدهم و دوازدهم واقعی کردن چانه زنی در شورای عالی کار بود، که همه تشکل‌های کارگری که در جلسات بوده اند گواه بر این مدعا هستند.
وی یادآور شد: ما سال‌هایی را داشتیم که پس از حتی توافق کارگران و کارفرمایان با دولت‌ها به یکباره دولت این توافق‌ها را نادیده گرفته و نظر خود را اعمال می‌کردند. ما در این دوره مباحثات و تصمیم گیری‌های آزاد از دستاورد‌های دولت را داشتیم که باید از آن حفاظت کنیم. حداقل دستمزد طبق ماده ۴۱ قانون کار سالیانه توسط شورایعالی کار معین می‌شود. برای سال ۱۴۰۰ هم مذاکرات مزدی بین کارفرمایان و کارگران در کمیته مزد مدتهاست در جریان بوده و در جلسات شورای عالی کار هم مطرح شده است. مذاکرات برای رسیدن به تفاهم حداکثری و اجرای ماده ۱۶۸ قانون کار در جریان است.
ربیعی ادامه داد: بخشی معقتدند که افزایش مزد نباید منجر به کاهش توان تولیدگران شود. از سوی دیگر جریان کارگری معقتدند باید مزد مطلوب شود. به هر حال این چانه زنی در جریان است. سیاست اساسی دولت در سال‌های گذشته جهت دور ماندن مزد از آثار تحریم و فشار اقتصادی بر آن است.
سخنگوی دولت گفت: امسال سال سختی است فشار آثار تورمی تحریم‌ها در سال ۹۸ و ۹۹ بروز کرده است. به شخصه معتقدم کماکان باید افزایش قدرت جامعه کارگری و بازنشستگان در این سال‌ها بیشتر مورد توجه قرار دهیم. ما امسال اقدامات مهمی در مورد حقوق بازنشستگان انجام دادیم. هنوز میزان حقوق بازنشستگان کارگری با سایر بازنشستگان تفاوت دارد. برای همین با نظر مساعد دولت که خوشبختانه مجلس نیز آن را تصویب کرد، سال آینده نیز رد دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد که جهت متناسب سازی مرحله دوم، در نظر گرفته شده است.
وی خاطر نشان کرد: احکام آن‌ها نیز اواخر اسفند صادر خواهد شد، باز هم تاکید می‌کنم برخی از این دیون در روز‌های باقی مانده از امسال به بازنشستگان عزیز کارگری پرداخت می‌شود و الباقی از محل منابع پیش بینی شده در بند (و) در سال ۱۴۰۰ پرداخت می‌شود.
سخنگوی دولت در واکنش به اظهارات وزیر جنگ اسرائیل که مدعی شده ارتش این رژیم در حال بازنگری در طرح‌های خود برای کسب آمادگی جهت یک حمله احتمالی به تأسیسات هسته‌ای ایران است، گفت: ما این تهدید‌های مضحک را جدی نمی‌گیریم. رهبران رژیم اسرائیل به خوبی می‌داند که ارتکاب چنین خطایی چه پیامد‌های فاجعه باری برای آن‌ها خواهد داشت. پاسخ ما، پاسخی هست که پیشتر از طرف وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح ما داده شد. این قبیل لفاظی‌ها با هدف تهدید و اخاذی از آمریکا و برای منصرف کردن آمریکا از بازگشت به برجام صورت می‌گیرد. نشان دادن این مسئله به عهده دولت آمریکاست که می‌خواهد امریکا را تسلیم این باج گیری‌های قرون وسطایی کند و یا به دفاع از استقلال سیاست‌ها و منافع واقعی مردم آمریکا برخیزد.
انتهای پیام/ آماده تبادل زندانیان با آمریکا هستیم/ توصیه می‌کنیم کاخ سفید بی قید و شرط به برجام بازگردد
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا