علمی و دانشگاهی

سیاهی لشکر‌های پشت کنکوری/ آمار قبولی ۷ تا ۱۳ درصدی کنکوری‌ها

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، هر ساله در کشور سه کنکور سراسری، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری تخصصی ناپیوسته برگزار می‌شود. فرآیند ثبت نام در نیمه دوم سال شروع می‌شود و در ۳ ماهه ابتدایی سال بعد، موعد برگزاری این آزمون‌هاست.

هر ساله تعداد زیادی از شرکت کنندگان کنکور از ماه‌ها قبل در انتظار زمان ثبت نام هستند و برنامه دقیق و مدونی برای قبولی دارند تا جایی که برگزاری این کنکور‌ها را به ماراتنی بزرگ در کشور تبدیل کرده است. اما سوالی که اینجا ذهن مخاطب را درگیر می‌کند این است که از این جمعیت کثیر چه تعداد در نهایت از سد کنکور می‌گذرند و از سر در دانشگاه‌های محبوب خود عبور می‌کنند؟. در ادامه این گزارش به بیان این امر می‌پردازیم که چه تعداد از داوطلبان سه کنکور بزرگ کشور در سال ۹۹ از سد کنکور گذشتند.

قبولی ۱۳ درصدی در کنکور سراسری سال ۹۹

کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ برای ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پس از چندین ماه کش و قوس و بحث و بررسی پیرامون نحوه برگزاری این آزمون چهارشنبه ۲۹ مرداد در سراسر کشور آغاز و روز شنبه ۱ شهریور به پایان رسید.

در کنکور سراسری ۹۹، یک میلیون و ۳۹۱ هزار و ۵۲۴ نفر ثبت‌نام کردند در حالی که در کنکور سراسری سال ۹۸ تعداد یک میلیون و ۳۵۳ هزار و ۱۲۴ نفر ثبت نام کرده بودند که تعداد ثبت نام کنندگان ۲۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

در کنکور سراسری از تعداد یک میلیون و ۳۹۳ هزار و ۲۳۳ کارت صادر شده تعداد یک میلیون و ۱۶۶ هزار نفر در جلسه آزمون حاضر شدند که تعداد یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۰۶ نفر مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری ۹۹ شدند. از میان یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۰۶ نفر مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری ۹۹ تعداد ۴۶۹ هزار و ۹۴ نفر نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته خود اقدام کردند چیزی حدود ۵۳ درصد از کل مجازشدگان در کنکور سراسری.

از تعداد ۴۶۹ هزار و ۹۴ نفر داوطلب کنکور ۹۹ که فرم انتخاب رشته خود را تکمیل کردند در نهایت تعداد ۱۸۹ هزار و ۹۴۸ نفر پذیرفته شدند.

از مجموع ۱۸۹ هزار و ۹۴۸ نفر پذیرفته شده رشته‌های با آزمون کنکور سراسری سال ۱۳۹۹، تعداد ۱۰۱ هزار و ۹۱۲ نفر معادل ۵۳.۶ درصد پذیرفته شدگان زن و ۸۸ هزار و ۳۶ نفر معادل ۴۶.۴ درصد پذیرفته شدگان مرد بودند.

در رشته‌های با آزمون کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ در دوره روزانه ۱۱۸ هزار و ۵۰ نفر، در دوره شبانه (نوبت دوم) ۱۸ هزار و ۶۹۸ نفر، در دانشگاه پیام نور ۱۳ هزار و ۴۶ نفر، در دانشگاه فرهنگیان ۱۸ هزار و ۷۹۷ نفر، در دوره‌های غیرانتفاعی ۱۳ هزار و ۳۹۵ نفر، در پردیس‌های خودگردان ۵۱۴ نفر، در دوره‌های شهریه پرداز ۵ هزار و ۳۳۹ نفر، در دانشگاه آزاد (۴ رشته) ۲ هزار و ۱۰۹ نفر پذیرفته شدند.

آمار ثبت نام کنندگان و قبولی‌های آزمون سراسری سال ۹۹ نشان می‌دهد که معادل ۵۳.۶ درصد پذیرفته شدگان زن و ۴۶.۴ درصد پذیرفته شدگان مرد هستند.

از جمع یک میلیون و ۳۹۱ هزار و ۵۲۴ نفر در نهایت ۱۸۹ هزار و ۹۴۸ نفر پذیرفته شدند که بر این اساس فقط ۱۳.۶۵ صدم درصد از کل شرکت کنندگان موفق شدند به دانشگاه راه پیدا کنند و حدود ۷۸ درصد از ثبت نام کنندگان اولیه کنکور پشت کنکور ماندند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا