مشروح+

پرونده فاضلاب خوزستان در پیچ و خم وعده ها/ حل مشکل تا ۳ سال آینده، آخرین قول مسئولان

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، اگر فاضلاب  خوزستان را در اینترنت جستجو کنید، با انبوهی از اخبار و تصاویر مواجه می‌شوید که نشان از ناکارآمدی این شبکه برای جمعیت بیش از یک میلیون نفری کلانشهر اهواز دارد.

بالازدگی فاضلاب، ورود فاضلاب به منازل مردم، سرقت دَر‌های فاضلاب، مرگ کودکان در فاضلاب‌های روباز، در خطر بودن سلامت مردم، مسائل زیست محیطی و خلاصه معضلی به نام فاضلاب در خوزستان، عمده موضوعاتی است که با آن روبرو هستید.

تفاوتی ندارد ساکن کدام منطقه از اهواز باشید، حصیر آباد، منبع آب یا کیانپارس و گلستان به هر حال فرسودگی فاضلاب خودش را نشان می دهد. طرح جامعه فاضلاب خوزستان که نزدیک به یک دهه از تصویب آن می‌گذرد، تاکنون در هیچ کدام از بخش‌ها پیمانکار‌های آن مشخص نشده است، گرچه مسئولان آبفا خبر از تعیین پیمانکار تا اواخر مهرماه می‌دهند.

پس از بارندگی‌های سیلابی در پاییز و زمستان ۲ سال اخیر، مشکلات فاضلاب خوزستان عیان شد، هر چند پیش از آن نیز وجود داشته و اعتراض های آبان ۹۸ نیز در جدی گرفتن مسئله بی تاثیر نبوده است. اما پس از نمایان شدن بیش از پیش مشکلات فاضلاب اهواز، رهبر انقلاب ۴ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی را به نوسازی فاضلاب اهواز اختصاص دادند و غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان مدتی بعد، از موافقت ایشان برای برداشت ۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای برطرف شدن معضلات فاضلاب کلانشهر اهواز اطلاع داد.

 به هر حال هم اکنون شرایط برای مسئولان سخت و دشوار است و مشکلات و مسائل پیش رو درخوزستان فراوان؛ که ناشی از کم کاری و سوء مدیریت در سال‌های قبل از آن است. اما با همه‌ این وجود می‌توان با رفع سوء مدیریت ها و جسور بودن شرایط را بهبود بخشید.

مسدود شدن ورودی‌های فاضلاب به رودخانه کارون

احمد باقری معاون مهندسی توسعه شرکت فاضلاب اهواز در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه برای رفع کامل مشکلات شبکه فاضلاب به ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است، گفت: فاضلاب خوزستان طرح جامعی دارد که تاکنون ۴۱ درصد پیشرفت داشته است و بر اساس برنامه‌هایی که پیشتر با شرکت مهندسی، استانداری و سایر مراجع داشته ایم، اقدامات اجرایی در حال انجام و ۳ مناقصه در حال برگزاری هستند که تا پایان مهرماه پیمانکار‌های هر ۳ بخش تعیین و تکلیف شده و از آبان ماه عملیات‌ها آغاز می‌شوند.

او با اشاره به اینکه اگر همه عملیات‌ها به صورت کامل اجرایی شوند، ورودی‌های فاضلاب به رودخانه کارون مسدود می‌شوند، افزود: کارون، اهواز را به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم کرده است که در صورت رفع مشکلات، ۱۴ نقطه‌ ورود فاضلاب در شرق اهواز مسدود شده و نقاط ورودی غرب نیز در صورت ارتقاء و توسعه تجهیزات، بسته خواهند شد. البته انجام پروژه‌ها منوط به تزریق ۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی است که تاکنون ۹۵ میلیارد تومان از آن پرداخت شده است.

باقری با بیان اینکه بخشی از تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز وارد مدار شده و بخش تکمیلی آن نیز امسال به اتمام می‌رسد، اظهار داشت: تصمیم بر آن است تا بخش شرق اهواز که حدود ۷۰ کیلومتر کلکتور و ۱۵ باب ایستگاه پمپاژ است و از این روی جزو خطوط اصلی محسوب می‌شود را به مناقصه بگذاریم، هر چند اقدامات در این زمینه نیز هم اکنون در حال انجام است و بر اساس برنامه ریزی‌ها پیمانکار آن تا پایان مهرماه تعیین خواهد شد و تصفیه خانه بخش شرق نیز تا پایان بهمن ماه امسال کاملا وارد مدار می‌شود.

پایان طرح‌های فاضلاب خوزستان تا ۳ سال آینده

معاون مهندسی توسعه شرکت فاضلاب اهواز در خصوص بخش غربی ادامه داد: در این بخش قسمتی از کلکتور به مناقصه رفته است، که تا پایان مهرماه پیمانکار آن مشخص می‌گردد. ضمنا اقدامات در تصفیه خانه بخش غربی که از سوی یک شرکت چینی انجام می‌شود تا یک ماه آینده آغاز خواهد شد و تا ۳ سال آینده به اتمام می‌رسد که در پی آن ظرفیت تصفیه خانه بخش غرب به ۱۰۲ هزار متر مکعب در شبانه روز خواهد رسید که شامل ۲ بخش ارتقا وضعیت موجود و توسعه‌ تصفیه خانه است که در نهایت گنجایش آن به ۱۶۰ هزار متر مکعب می‌رسد.

این مقام مسئول با یادآوری بارندگی‌ها در فصل پاییز و زمستان بیان کرد: بر اثر افزایش دبی کارون در اوایل پارسال و رواناب آذر ماه، یکهزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خسارت به شبکه فاضلاب وارد و باعث شد تا اکثر خطوط اصلی شبکه فاضلاب در سطح شهر ریزش کنند در نتیجه موجب ایجاد مشکلات فراوان برای مردم گشت. (در آذر ماه ۱۷ میلیون متر مکعب بارندگی با میزان ۸۰ میلی متر به وقوع پیوست که ۳۰۰ برابر باری است که وارد شبکه فاضلاب شد ضمن آنکه گل و لای نیز به فاضلاب نفوذ کرد که نیاز به لایروبی دارند.)

رفع گرفتگی ۸۰ نقطه‌ فاضلاب اهواز در اواخر شهریورماه

احمد باقری اذعان داشت: تفاهم نامه‌هایی با شهرداری منعقد شده تا برای ۸ منطقه اهواز برنامه‌های پاکسازی و تعمیر آب و فاضلاب را اجرایی نماییم که تاکنون در حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد پیشرفت داشته و تا پایان مهرماه نیز روند کار شتاب بیشتری می‌گیرد. برای نمونه در سال ۹۸ حدود ۱۰۰ کیلومتر لایروبی شبکه را انجام دادیم و از ابتدای امسال ۷۰ کیلومتر از ۱۲۰ کیلومتر خطوط دارای مشکل برطرف شده است. علاوه بر این بیش از ۳۰ کیلومتر لوله خریداری شده تا از بروز مشکلات پارسال جلوگیری کنیم و بتوان تا ۷۰ درصد مشکلات را در مناطق دارای اولویت رفع کرد.

او بیان کرد: در تاریخ ۲۶ شهریور امسال به دستور صادق حقیقی پور، مدیر عامل آبفای خوزستان یک مانور برگزار خواهد شد و طی آن ۸۰ نقطه گرفتگی در فاضلاب اهواز برطرف می‌شود که از شهر‌های استان نیز کمک گرفته خواهد شد و سایر تجهیزات وارد اهواز می‌شوند. شایان ذکر است که وظیفه دفع فاضلاب بر عهده دارد شرکت آب و فاضلاب است و دفع آب‌های سطحی وظیفه شهرداری است که قصد داریم با مشارکت، مشکلات موجود را به حداقل برسانیم.

فاضلاب شرق اهواز یکی از مجهزترین‌ها در خاورمیانه است

محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: فاضلاب شهر اهواز طی سال‌های گذشته، تاکنون به دلیل تکمیل نشدن شبکه فاضلاب شهری وارد رودخانه کارون می‌شده که این موضوع مشکلاتی را برای محیط زیست رودخانه و سلامتی شهروندان ایجاد می‌کند. هرچند به این منظور و در شورای کیفی رودخانه کارون و پیگیری از طریق استانداری خوزستان اقدامات زیادی صورت گرفته که منجر به تامین اعتبار ۱۰۰ میلیون یورویی برای تکمیل شبکه فاضلاب اهواز شده است.

او افزود: ۵۰ میلیون یورو از این مبلغ در سال ۹۹ اختصاص یافته که به منظور خریداری ایستگاه‌های پمپاژ و تکمیل شبکه جمع آوری کننده فاضلاب شهری اهواز هزینه می‌شود و بر اساس پیش بینی‌ها به مدت ۳ سال شبکه فاضلاب شهری تکمیل می‌شود. در حال حاضر نیز در شرق اهواز که در شبانه روز ۱۰۰ هزار متر مکعب پساب دارد، تصفیه خانه کاملا مدرن احداث شده که یکی از مجهز‌ترین تصفیه خانه‌ها در خاورمیانه بوده و آماده بهره برداری است.

اشرفی بیان کرد: این محل فعلا به دلیل تکمیل نشدن شبکه جمع آوری کننده، عملا کارایی ندارد، گرچه با پیگیری‌های صورت گرفته یک شبکه جمع آوری کننده به صورت موقت در مدار قرار خواهد گرفت و بخش قابل توجهی از پساب‌های شرق اهواز به رودخانه نمی‌ریزد و راهی تصفیه خانه می‌شود.

آیا پرونده فاضلاب خوزستان پس از ۳ سال بسته می‌شود؟

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان اظهار داشت: به مردم خوزستان این وعده را می‌دهیم که تا ۳ سال آینده هیچ پسابی وارد رودخانه کارون نمی‌شود، همه اراده‌ها برای این اقدام جزم شده و اعتبارات نیز در نظر گرفته شده است تا از این خطر زیست محیطی که خاطر همه را مکدر کرده، جلوگیری نماییم و فشار روی رودخانه کارون را کاهش دهیم.

بر اساس وعده مسئولان مشکلات فاضلاب خوزستان از جمله مسائل زیست محیطی آن تا ۳ سال آینده برطرف شده و بسیاری از مردم اهواز و شهرستان کارون از این معضل رهایی می‌یابند. اگر که در تخصیص اعتبارات کارشکنی صورت نگیرد، سرانجام پرونده فرسودگی شبکه فاضلاب اهواز پس از ۳ سال بسته خواهد شد.

گزارش از ساسان ناصری زاده

انتهای پیام/ن

صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا