علمی و دانشگاهی

بازگشت محدودیت‌های کرونایی به تهران پس از ۱۳ روز هشدار/ چالش بر سر طرح ترافیک و دورکاری کارمندان

بازگشت محدودیت‌های کرونایی به تهران پس از ۱۳ روز هشدار/ چالش بر سر طرح ترافیک و دورکاری کارمندان

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، چهاردهمین روز هشدار کرونایی در پایتخت را سپری می‌کنیم، وضعیتی که روز به روز موجب افزایش نگرانی مردم، کادر درمان و مسئولان شهری شده است، شرایط نگران کننده‌ای که به گفته استاندار تهران حکم وضعیت قرمز کرونایی را دارد، زیرا این کلانشهر دارای پیچیدگی‌های خاصی است و اگر تهران وارد وضعیت قرمز کرونایی شود، کنترل بیماری به دلیل جمعیت و تراکم بالا دشوار خواهد بود.

پایتخت نشینان هم کم کم از ترس کرونا دوباره به جانشان افتاده است، در چند روز گذشته آمار فوتی کرونا باز هم رکورد زد و به عدد ۲۲۱ رسید، با افزایش موارد ابتلا و بستری کرونا معاون درمان وزارت بهداشت در ابلاغی به همه بیمارستان‌های شهر تهران دستور داد تا بیماران کرونایی را پذیرش کنند.

وضعیت نگران کننده تهران و پُر شدن تخت های بیمارستانی

به دنبال شرایط هشدار یا به گفته استاندار تهران وضعیت قرمز شهر تهران، چهارشنبه هفته گذشته اعضای ستاد کرونای تهران جلسه اضطراری با وزیر بهداشت برگزار کردند و خواستار اعمال برخی محدودیت‌های کرونایی شدند.

زالی فرمانده ستاد کرونای تهران در این جلسه از افزایش آمار مراجعان به مراکز درمانی از هشتم تیرماه به بیمارستان‌ها خبر داد و گفت: ابتلا و بستری در بخش‌ها و همچنین بستری در آی سی یو در حال افزایش و ترخیص بیماران در حال تقلیل است.

او درباره مشکلات، نگرانی‌ها و درخواست‌های ستاد کرونا پایتخت از وزیر بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از فرمانده مبارزه با کرونا در عرصه ملی می‌خواهیم، هر آنچه که می‌توانید در افزایش اختیارات موسع ستادی استان تهران با توجه به پیچیدگی‌ها، ابرام بورزید؛ چراکه در تهران شرایط متفاوت داریم و تهران گرانیگاه کشور است.

فرمانده عملیات ستاد کرونای کلانشهر تهران خواستار اعمال برخی محدودیت‌های کرونایی مانند لغو یک هفته‌ای طرح ترافیک، فعالیت ادارات دولتی و خصوصی با ۵۰ درصد ظرفیت کاری، تعلیق تمام تجمعات مثل عروسی و عزا، نمایشگاه‌ها و سمینارها، تعویق آزمون‌های سراسری و در نهایت حتی تعطیلی یک هفته‌ای تهران شد تا بار مراجعه بیمارستان‌ها کاهش پیدا کند چرا که کادر درمان دچار خستگی و فرسودگی شده اند و هر روز شماری از آن‌ها به کرونا مبتلا و از چرخه درمان خارج می‌شوند.

پُر شدن تخت های بیمارستانی کرونایی

محدودیت‌های کرونایی که به پایتخت بازگشت

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران درباره اعمال محدودیت‌های مجدد در استان تهران به دلیل شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: طی بررسی‌های کارشناسی در کمیته مدیریت مبارزه با کرونا در استان تهران و تایید تصمیمات اتخاذ شده در کمیته انتظامی_اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا، مجدد محدودیت‌هایی برای فعالیت برخی مشاغل در استان تهران اعلام شد.

استاندار تهران ادامه داد: فعالیت باشگاه‌های بدنسازی، فعالیت مراکز تفریحی آبی مانند شهربازی و استخر‌های سرپوشیده، برگزاری مراسمات عمومی مانند مراسم عروسی، ترحیم، همایش‌ها و… به مدت یک هفته از زمان ابلاغ نامه متوقف شده است.

او با اشاره به اینکه نظارت جدی بر این تصمیمات صورت خواهد گرفت، افزود: با این نظارت‌ها امیدواریم بتوانیم شرایطی را ایجاد کنیم که روند رو به رشد بیماری کرونا در استان تهران کنترل شود.

علی اعطا سخنگوی شورای تهران درباره اعمال محدودیت‌های کرونایی اظهار کرد: به نظر مى‌رسد براساس لیست ابلاغى، اعمال محدودیت‌هاى مورد نظر، فعلا رویکرد حداقلى دارد واز شهروندان درخواست داریم با رعایت پروتکل‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و پرهیز از تردد‌های غیر ضروری، در کاهش ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و شیوع آن، نقش جدى ایفا کنند.

بازگشت محدودیت‌های کرونایی به تهران

۴۴.۷ درصد تهرانی ها برای حضور در محل کار از منزل خارج می‌شوند

فرمانده ستاد مبارزه با کرونای شهر تهران گفت: ۶۲ درصد مردم تهران معتقد هستند که فاصله‌گذاری اجتماعی خیلی کم در مترو رعایت می‌شود؛ این در حالی است که ۴۴.۷ درصد مردم برای حضور در محل کار و ۲۵.۲ دهم درصد برای خرید از منزل خارج می‌شوند.

زالی تاکید کرد: باید سازوکاری برای حضور کارمندان در محل کار و خرید‌های مجازی در نظر گرفته شود، زیرا بخش زیادی از تردد‌ها قابل مدیریت است.

هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ در نامه‌ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار در نظر گرفتن تمهیداتی برای کاهش انتقال بیماری کووید ۱۹ و شرایط دورکاری و نظارت ویژه بر توزیع اقلام محافظتی و مراکز تجمع مردم شدند.

تردد به محل کار در روزهای کرونایی

چالش لغو طرح ترافیک در تهران 

حناچی شهردار تهران درباره رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل عمومی اظهار کرد: رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل عمومی تهران در صورتی حاصل می‌شود که ظرفیت موجود سه برابر شود و این ظرفیت اکنون در مترو و اتوبوسرانی دسترس نیست، در برخی مناطق مانند منطقه ۱۵ میزان آلودگی کرونا بالاست، جمعیت ساکن این منطقه کم هستند، اما جمعیت متحرک به دلیل فعالیت‌ها بالاست.

شهردار تهران اظهار کرد: ما با مصوبات ستاد ملی کرونا هماهنگ هستیم و پیشنهاد ما بود که ماسک اجباری شود و در همه ایستگاه‌های مترو و اتوبوس و تاکسی ماسک به قیمت نازل عرضه می‌شود تا بهانه‌ای برای استفاده نکردن وجود نداشته باشد و اگر تصمیمات ستاد کرونا تجدید نظر در برخی فعالیت‌ها مثل لغو طرح ترافیک باشد ما تابع ستاد ملی کرونا هستیم.

حدود ۴۵ درصد تهرانی‌ها برای حضور در محل کار از منزل خارج می‌شوند و مجبور هستند از وسایل حمل و نقل عمومی برای حضور در محل کار استفاده کنند، این در حالی است که به گفته استاندار تهران اگر ۹۹ درصد در مترو ماسک بزنند به دلیل اینکه رعایت فاصله گذاری اجتماعی ممکن نیست، روزانه ۲۰۰ نفر به کرونا مبتلا خواهند شد.

ستاد کرونای تهران همچنین خواستار لغو طرح ترافیک شده و شهردار تهران هم برای لغو طرح ترافیک اعلام آمادگی کرده است، حالا باید منتظر ماند و دید که آیا طرح ترافیک لغو خواهد شد و حضور کارکنان در ادارات کاهش پیدا می کند؟ 

زمان طلایی کنترل کرونا را از دست دادیم

مسعود یونسیان عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره اعمال محدودیت‌های کرونایی و وضعیت هشدار کرونا در تهران بیان کرد: کارشناسان پیش از این‌ها هم درباره وضعیت و طغیان بیماری هشدار داده بودند، اما این اظهارات علمی مورد توجه مسئولان قرار نگرفت. باید توجه داشت که نتایج هر مداخله‌ای دو هفته بعد از اجرای آن قابل مشاهده است.

او ادامه داد: به گفته کارشناسان سازمان جهانی بهداشت اولا باید بازگشایی‌ها به صورت مرحله به مرحله انجام می‌شدند و ثانیا باید فاصله هر بازگشایی ۲ هفته بود و پس از مشاهده نتیجه آن بازگشایی بعدی را انجام داد یا توقف کرد. به این ترتیب اگر در بازگشایی یک صنعت یا فعالیت خاص، شرایط اپیدمی بدتر شود، می‌توان آن بازگشایی را به حالت قبل برگرداند، ولی با بازگشایی چند فعالیت با هم (یا هر کدام به فاصله یک هفته یا کمتر)، در صورت شعله ورشدن مجدد بیماری نمی‌توان تشخیص داد کدام اقدام اشتباه بوده است.

او ادامه داد: ما زمان طلایی کنترل کرونا را از دست دادیم و  چون بازگشایی‌ها بدون برنامه ریزی و فاصله انجام شد نمی‌توانیم بفهمیم که کدام بازگشایی از جمله لغو طرح ترافیک، بازگشایی رستوران ها، تالار‌های پذیرایی، ادارات دولتی و.. موجب افزایش موارد ابتلا و بستری کرونا شده است تا آن را برگردانیم.

مهار کرونا

چالش بر سر لغو  آزمون های سراسری

یونسیان با اشاره به لغو آزمون‌های سراسری هفته آینده اظهار کرد: تعویق ۲ هفته‌ای آزمون دکتری و کارشناسی ارشد و یا تفکر تعویق کنکور سراسری ایده خیلی خوبی محسوب نمی‌شود و هرگونه تفکر برای تعویق کنکور‌های سراسری نادرست است چرا که بسیاری از اقدامات روزمره که مکررا مردم انجام می‌دهند خطر انتقال به مراتب بیشتری از این آزمون‌ها دارند و در واقع، آزمون‌های فوق از جمله وقایعی هستند که ذاتا کم خطر‌تر از فعالیت‌های روزمره مردم محسوب می‌شوند و به سادگی نیز قابل کنترل بیشتر هستند. حتی قبل از بروز این اپیدمی، فاصله بین صندلی‌های داوطلبان بیش از یک و حتی بیش از ۱.۵ متر بوده و هیچ تماسی بین داوطلبین یا داوطلب و مراقبین صورت نمی‌پذیرد. می‌شود فاصله‌ها را باز هم بیشتر کرد، آزمون‌ها را در سالن‌هایی با سقف بیند (مثل سالن‌های ورزشی و یا تالار‌های تعطیل شده) برگزار کرد و استفاده از ماسک را اجباری کرد.

او ادامه داد: از طرف دیگر، نیرو‌های محترم انتظامی به سادگی می‌توانند ازدحام احتمالی والدین حوالی حوزه‌هایی امتحانی را برای این روز‌های خاص و معدود مدیریت کرده و از آن جلوگیری کنند. با تعویق یک یا چند هفته در برگزاری این آزمون‌ها هیچ تغییری در شرایط بیماری رخ نخواهد داد و تعطیلی آزمون‌های فوق در سال ۹۹ هم از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که حتی فکر آن هم غلط است! نباید با سرنوشت میلیون‌ها داوطلب و خانواده‌های آن‌ها به دلیل واهمه پوچ بازی کرد.

یونسیان گفت: امتحانات نهایی دانش آموزان در خرداد ماه برگزار شد آن هم در شرایطی که کنترل مناسبی روی آن‌ها صورت نگرفت و هر دانش آموز در چندین نوبت در سالن امتحان حاضر شد، ولی کسی به فکر انتقال کرونا نبود، حال چه شده که عده‌ای در زمان برگزاری آزمون‌های سراسری کارشناسی ارشد، دکترا و کنکور سراسری که هر کدام تنها در یک روز برگزار می‌شوند، به فکر انتقال کرونا و شعله ور شدن مجدد بیماری افتاده اند؟

کرونا و برگزاری آزمون ها

تعطیلی یک هفته ای کلانشهرها و موج سینوسی ابتلا و فوتی های کرونا

او در خصوص تعطیلی یک هفته‌ای در تهران و برخی شهر‌های بزرگ افزود: بر اساس دوران نهفتگی این بیماری، از پایان هفته دوم تعطیلی‌ها می‌توانیم شاهد “شروع” کاهش موارد بیماری باشیم و چنانچه پس از ۲ هفته اقدامات شدید پیشگیرانه – شامل تعطیلی‌های گسترده – از نتایج خرسند شویم و بازگشایی کنیم، دوباره با افزایش موارد ابتلا و بستری روبرو خواهیم شد و به این ترتیب موج سینوسی موارد ابتلا و فوتی کرونا را شاهد خواهیم بود. باید دانست که برنامه‌ها یا تعطیلی یک یا ۲ هفته‌ای کارساز نیست و فقط زمان خریدن محسوب می‌شود.

یونسیان تاکید کرد: در برخورد با این بیماری باید فعالانه عمل کرد. این قبیل اقدامات، منفعلانه محسوب شده و منطقی به نظر نمی‌رسند. نباید مسئولین منتظر رفتار بیماری شوند و با افزایش و کاهش موارد بیماری تصمیم بگیرند، بلکه باید با برنامه ریزی علمی و دقیق، انتقال بیماری را در کنترل کنند و باید انتقال بیماری تابع تصمیمات ما باشد نه اینکه تصمیمات ما تابع رفتار ویروس باشد.

عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: به همین دلیل من معتقدم اعمال محدودیت‌های کرونایی یک یا ۲ هفته‌ای مقطعی و بدون برنامه بلند مدت برای کنترل بیماری، کارساز نیست و در نهایت، ما با نمودار سینوسی ابتلا و فوتی‌های کرونا مواجه خواهیم شد.

زندگی کرونایی

ماسک برای مقابله با کرونا کافی نیست

او درباره اجباری شدن ماسک و تاثیر آن در کنترل شیوع کرونا اظهار کرد: اگر حداقل ۹۵ درصد مردم ماسک بزنند اثربخشی خوبی شاهد خواهیم بود، اما باید توجه داشت ما برای محافظت از دیگران ماسک می‌زنیم نه برای محافظت از خودمان. غیر از پزشکان و پرستاران و افرادی که از بیماران کرونایی مراقبت می‌کنند، در سایر مواردی که توصیه به استفاده از ماسک شده (عمدتا ماسک‌های خانگی و دست ساز و یا حتی ماسک‌های جراحی) شواهد نشان نمی‌دهد که استفاده از ماسک برای خود فرد استفاده کننده خیلی موثر باشد، بلکه ماسک از شیوع بیماری جلوگیری می‌کند و لذا تا زمانی که این رفتار، همگانی نشود، تاثیر آن را نخواهیم دید.

او ادامه داد: باید استفاده همگانی از ماسک (گوش، دهان و بینی) به یک مطالبه عمومی در سطح جامعه تبدیل شود تا اثرات مثبت آن مشاهده شود. در جایی که فاصله گذاری فیزیکی رعایت نمی‌شود، افراد تماس‌های خود را دارند، در اجتماعات و محیط‌های سربسته بی جهت حضور می‌یابند و…. اینکه صرفا کمتر از ۵۰ درصد افراد ماسک بزنند، شاهد نتیجه مثبتی نخواهیم بود.

یونسیان اظهار کرد: ماسک زدن یکی از حلقه‌های قطع زنجیر‌های انتقال بیماری است و فاصله گذاری اجتماعی، بهداشت دست ها، بهداشت تنفسی وسایر توصیه‌های اصلی بهداشتی هم باید رعایت شود. برای مثال، باید در اماکنی مثل بانک‌ها یا دفاتر پیشخوان دولت و ادارات دولتی که ازدحام بالاست، محلول ضدعفونی یا محل شست‌وشوی دست وجود داشته باشد تا بتوانیم از شیوع کرونا جلوگیری کنیم.

ماسک و کرونا

تعطیلی کرونا را مهار خواهد کرد؟

عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه باید تعطیلی‌ها را به صورت هدفمند و انتخابی، تا زمان مهار کرونا ادامه دهیم، افزود: ما باید تعریف درستی از مهار کرونا و برنامه ریزی مشخص و مدونی و زمان بندی شده‌ای داشته باشیم. این برنامه‌ها باید اولا علمی و منطبق بر جدید‌ترین شواهد مستند مرتبط با بیماری باشند، ثانیا باید برنامه‌ها به صورت بلند مدت تعریف شوند (نه در حد تعطیلی یک هفته‌ای و بعد مشاهده نتایج؛ پس از یک هفته تعطیلی انتظار هیچ نتیجه‌ای را نداشته باشید)، و ثالثا شاید مهمتر از همه، باید این برنامه‌ها شفاف بوده و همه آحاد جامعه، مکررا در جریان برنامه‌ها قرار بگیرند تا انتظار تبعیت مردم را داشته باشیم. تا زمانی که با مردم به طور شفاف رفتار نکنیم، آن‌ها از برنامه پیروی نمی‌کنند، هیچ برنامه‌ای را نمی‌توان با زور در جامعه اعمال کرد. این مردم هستند که باید برنامه‌ها را اجرا کنند و به مردم و دغدغه‌های آن‌ها احترام گذاشته شود.

او ادامه داد: اگر تعطیلی‌ها منجر به ضرر و زیان کمرشکن بخشی از جامعه شود، باید آن بخش مورد حمایت قرار گیرند و این وظیفه دولت و حاکمیت است که برای محافظت کل جامعه، این گروه یا گروه‌های خاص را حمایت کند. وقتی حتی کارشناسان علمی مرتبط با موضوع کرونا نیز از طریق رسانه‌ها متوجه تصمیمات ستاد‌های کرونا می‌شوند و تازه در جریان منطق پشت تصمیمات نیز قرار نمی‌گیرند، اینکه از مردم عادی انتظار داشته باشیم صد درصد از این تصمیمات پیروی کنند شاید خیلی منطقی نباشد و باید تصمیمات به صورت شفاف در اختیار همه مردم و کارشناسان قرار گیرد و به یکباره با بازگشایی یا اعمال محدودیت‌های کرونایی مواجه نشویم.

انتهای پیام/

بازگشت محدودیت‌های کرونایی به تهران پس از ۱۳ روز هشدار/ چالش بر سر طرح ترافیک و دورکاری کارمندان
صفحه اصلی خبر: باشگاه خبرنگاران جواناخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا