اقتصادی

ریزش 40 هزار و 570 هزار واحدی شاخص بورس / ارزش معاملات به 5 هزار و 300 میلیارد تومان رسید

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران که این روزها حال خوشی ندارد، امروز هم با ریزش قابل توجه شاخص کل روبه‌رو شد و اکثر نمادهای بورسی قرمزپوش بوده که حکایت از کاهش شاخص بوده است.

امروز در پایان معاملات شاخص کل 40هزار و 570 واحد عقب‌نشینی کرده و به رقم یک میلیون و 607 هزار و 211 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم وزن با کاهش 4948 واحد به رقم 436 هزار و 845 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 6 میلیون و 21 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 5.3 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 641 هزار نوبت معامله و به ارزش 4 هزار و 615 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس ایران که به بیش از 1753 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، مجموع ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از 5300 میلیارد تومان رسیده است.

روند یکساله شاخص بورس تهران

امروز عمده شاخص‌های بورس کاهشی بوده به گونه‌ای که شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز 2.4 درصد افت کرد، شاخص قیمت سهام با معیار وزنی ـ ارزشی 2.4 درصد کاهش یافت.

شاخص کل بورس با معیار هموزن 1.1 درصد کاهش یافت، شاخص قیمت سهام با معیار هم‌وزن 1.1 درصد افت کرد. شاخص آزاد شناور 2.5 درصد کاهش یافت.

شاخص بازار اول بورس 3.1 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 1.4 درصد کاهش یافت. امروز نمادهای مهم بورسی مانند فولاد مبارکه،‌ملی مس ایران، پتروشیمی خلیج‌فارس‌، صنعتی گل‌گهر، سرمایه‌گذاری غدیر، مخابرات ایران و گسترش نفت و گاز پارسیان همگی در کاهش شاخص بورس به ترتیب بیشترین اثر را داشتند.

نمادهای پربیننده در بورس تهران شامل صنایع مس ایران، فولاد مبارکه، صنعتی زرماکارون، ایران‌خودرو، بانک تجارت، سایپا، بانک صادرات و سرمایه‌گذاری غدیر بوده‌اند.

همچنین امروز در پایان معاملات فرابورس ایران شاخص کل 365 واحد عقب‌نشینی کرده و به رقم 16 هزار و 973 واحد رسید.

ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 112 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از 610میلیون سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 589 هزار معامله و به ارزش 1753 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای مهم بورسی مانند پتروشیمی مارون، آریا ساسول، هلدینگ معدنی خاورمیانه، بانک دی، پتروشیمی تندگویان، ذوب‌آهن و فولاد ارفع به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

نمادهای پربیننده در فرابورس شامل بانک دی، ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، آریا ساسول، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان و ماشین‌های اداری ایران بوده‌اند.

به گزارش فارس، کارشناسان می‌گویند، مردم برای حضور در بورس بهتر است از طریق سرمایه‌گذاری غیرمستقیم یعنی خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام کنند و همچنین برای حضور در بازار سرمایه حتماً از پس‌انداز مازاد و پول‌های کناری استفاده کنند چون بورس محل نوسان، ریسک و سود و زیان است و به هیچ وجه دارایی‌های مورد استفاده مانند خانه،‌ آپارتمان، زمین، ماشین و یا طلا و جواهرات و وام بانکی را برای خرید سهام استفاده نکنند که ممکن است دچار زیان‌های جبران‌ناپذیر شوند.

همچنین در بازار سرمایه با نگاه بلندمدت سرمایه‌گذاری کنند و از نوسان که جزء ذات بازار سرمایه است نهراسند فقط در خرید سهام به ارزندگی شرکت‌ها توجه کنند و دچار جوزدگی نشوند.

همچنین واحدهای صندوق قابل معامله دولت در بورس به نام پالایشی یکم یا همان دارا دوم که از روز 5 شهریور تا روز 19 شهریور 99 پذیره‌نویسی واحدهای این صندوق از طریق درگاه الکترونیکی بانک‌ها و همچنین از طریق کارگزاری‌ها برای هر کدملی تا سقف 5 میلیون تومان با تخفیف حداقل 30 درصد ارائه می‌شود، معمولا این واحدها محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌روند.

انتهای پیام/ب


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا