بین الملل

کانادا شمار نیروهای خود در غرب آسیا را ‌کاهش می‌دهد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، کانادا از اعضای ائتلاف به اصطلاح ضد داعش آمریکا اعلام کرده که از شمار نظامیان خود در غرب آسیا می‌کاهد.

به نوشته وبگاه «ایی نیوز 24» ژنرال «مایکل رایت» از فرماندهان ارشد ارتش کانادا در توضیح دلیل کاهش شمار نظامیان این کشور در عراق به بهبود عملکرد نیروهای عراقی در مقابله به داعش اشاره کرده است.

رایت در مصاحبه‌ای گفت که کانادا و برخی کشورهای دیگر تصمیم گرفته‌اند نظامیان خود را به کشورهایشان برگردانند.

این نخستین کاهش شمار نظامیان کانادا در منطقه از سال 2014 به این سو است. در سال2014 نظامیان کانادا برای به اصطلاح پیوستن به ائتلاف ضد داعش آمریکا وارد عراق شدند. این مقام ارشد نظامی کانادا اظهار داشته که نیروهای مخصوص این کشور هنوز در شمال عراق حضور دارند و شماری از این نیروها در لبنان، اردن و کویت باقی خواهند ماند.

وزارت دفاع کانادا مدتی قبل‌تر از حملات موشکی ایران به پایگاه «عینالاسد» محل استقرار قوای آمریکایی از تصمیم خود برای خارج کردن بخشی از نیروهای نظامی‌اش از عراق خبر داده بود. کانادا در مجموع حدود ۸۰۰ نیروی نظامی در منطقه دارد. (جزئیات بیشتر)

چندی قبلکمیته‌ای از وکلا و حقوقدانان عراقی شکایتنامه‌ای را علیه ائتلاف آمریکایی به علت کشتار غیرنظامیان تنظیم کرد. «علی البیاتی» عضو کمیساریای حقوق بشر عراق (وابسته به پارلمان) نیز خبر داد که مردم عراق تاکنون ۹۲۶ مورد شکایت علیه اقدامات ائتلاف آمریکایی نزد دولت ثبت کرده‌اند.

به گفته وی، ائتلاف بین‌المللی چندی پیش اعتراف کرد خلال سال‌ها به اصطلاح مبارزه با داعش نزدیک به ۱۳۷۰ شهروند سوری و عراقی به وسیله بمباران‌های این ائتلاف کشته شده‌اند؛ در حالی که گزارش‌های بین‌المللی بی طرف از کشته شدن ۱۱۸۰۰ نفر و مجروحیت ۸۰۰۰ تن فقط در عراق و سوریه حکایت دارند.

انتهای پیام/


صفحه اصلی خبر: خبرگزاری فارساخبار  NEWS

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا