مجله

کدام زوج های هنری به جشنواره فیلم فجر می آیند؟

بهترین فیلم‌ های آلمانی

فرانک مجیدی: اگر از من بپرسند سینمای کدام کشور را بیشتر دوست دارم، بدون مکث و تردید انتخابم سینمای آلمان خواهد بود. باور دارم آن دسته از کشورها که تجربه‌ی

بهترین فیلم‌ های آلمانی

فرانک مجیدی: اگر از من بپرسند سینمای کدام کشور را بیشتر دوست دارم، بدون مکث و تردید انتخابم سینمای آلمان خواهد بود. باور دارم آن دسته از کشورها که تجربه‌ی زخم‌هایی چون جنگ، فاشیسم، قومیت‌پرستی، دیوار کشیدن و حکومت‌ نظامی را دارند، ادبیات، موسیقی و سینمایی متعالی می‌یابند. از همین رو است که سینمای اروپا و آمریکای‌جنوبی را به سینمای هالیوود ترجیح می‌دهم. اخیراً روی تماشای فیلم‌های آلمانی تمرکز کرده‌ام و آثاری می‌بینم که به‌شدت تکان‌دهنده و تأثیرگذارند. تصمیم دارم چند نمونه را در قالب این پست به شما معرفی کنم. ذکر دو نکته لازم است: اول آن‌که رتبه‌بندی این پست صرفاً انتخاب من است و ممکن است شما نپسندید و یا ترتیب آن‌ها را جور دیگری بچینید. دوم، فیلم‌های آلمانی زیادی هم وجود دارد که من و خوانندگان ندیده‌ایم، اگر کارهای خوب دیگری را از سینمای آلمان می‌شناسید، آن‌ها را در بخش نظرات این پست معرفی کنید و این نوشته را تکمیل نمایید.

این فیلم با عنوان «تا جایی که پاهایم توان رفتن داشت» از تلویزیون ایران چند باری پخش شده. داستان درباره‌ی سربازی آلمانی به نام کلمنس فُرِل است که اسیر می‌شود و به سیبری منتقل می‌گردد. دوستان او از کار و زندگی طاقت‌فرسای اردوگاه یکی یکی می‌میرند و او هم از سوی افسر ارشد اردوگاه همواره مورد آزار قرار می‌گیرد. او تصمیم به فرار دارد، فراری ناممکن از سیبری تا آلمان… فیلم علی‌رغم زمان طولانی، آن‌قدر خوب هست که از تماشایش لذت ببریم.

سکانس‌های به‌یاد ماندنی: زانو زدن کلمنس در مسجد و نیایش او، عبور از کنار افسر ارشد اردوگاه روی پل، سکانس نهایی فیلم

داستان، در روزهای جنگ‌ جهانی دوم می‌گذرد. سوفی شول (جولیا جنتش) دانشجویی است که در گروه «رز سفید»، همراه با برادرش هانس، علیه نازیسم فعالیت می‌کند. یک روز حین پخش اعلامیه… این فیلم به کارگردانی «مارک روتِموند» ساخته شد. داستان فیلم، کاملاً واقعی است و بر اساس مستنداتی چاپ‌نشده تا زمان ساخت فیلم و خاطرات شاهدان عینی ماجرا روایت گردیده. فیلم در نمایش دادگاه‌های فرمایشی، شکنجه‌های وحشیانه و توصیف فضای فاشیستی آلمان در زمان هیتلر، موفق و درخشان است. صحنه‌هایی از فیلم در دانشگاه مونیخ فیلمبرداری شده، دانشگاهی که میدان مشرف به ساختمان اصلی آن برای گرامیداشت شجاعت سوفی شول واقعی و دوستانش، «گِشتویستِر- شول- پلاتز» نامیده‌شد. این فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی در سال ۲۰۰۶ هم شد.

بهترین فیلم‌های ایرانی دهه ۷۰ – فهرست ۷۴ فیلم محبوب دهه هفتاد بر اساس امتیاز imdb

سکانس‌های به‌یاد ماندنی: صحنه‌های دادگاه، صحنه‌ی پایانی سوفی شول

جنگ جهانی دوم به کام آلمان پیش نمی‌رود، «ترودل یونگ» (الکساندرا ماریا لارا) منشی هیتلر (برونو گانز)، روایتگر آخرین روزهای زندگی اوست… کارگردان این فیلم، «اولیور هرشبِیگِل» است. «سقوط» تلاش می‌کند وجهه‌ای نزدیک‌تر و انسانی‌تر از آن‌چه برای مثال در «والکی‌ری» دیده‌ایم، از دیکتاتور ارائه دهد، هرچند پیشینه‌ی مخوف هیتلر و خاطرات بسیار تلخ، اجازه نمی‌دهد با او همذات‌پنداری کنیم. مصاحبه‌های ترودل یونگ واقعی درباره‌ی هیتلر تا سال ۲۰۰۱ ادامه داشت، پس از آن یونگ مبتلا به سرطان شد و نتوانست بر روند فیلم نظارت کند. با این‌حال، عوامل فیلم نزد او به بیمارستان رفتند و گفتند کارشان موفق شده، آن‌گاه خانم یونگ گفت: «مسیر زندگی من تمام شده، دیگر می‌توانم بروم.» و چند ساعت بعد فوت کرد. «برونو گانز» برای نقش هیتلر زحمت زیادی کشید، او مدت‌ها روی لهجه‌اش کار کرد و روی بیماری پارکینسون مطالعه نمود، هرچند به گفته‌ی خودش ابتدا قصد نداشت نقش هیتلر را بپذیرد. فیلم، نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی در سال ۲۰۰۵ بود.

بهترین فیلم‌های ایرانی دهه ۷۰ – فهرست ۷۴ فیلم محبوب دهه هفتاد بر اساس امتیاز imdb

بهترین فیلم‌های ایرانی دهه ۷۰ – فهرست ۷۴ فیلم محبوب دهه هفتاد بر اساس امتیاز imdb

سکانس‌های به‌یاد ماندنی: دست دادن هیتلر با نوجوانان، فرزندکُشی «ماگدا گوبلز»

توصیه‌ی دوستانه: برای این‌که پیشینه‌ی جوزف و ماگدا گوبلز را بشناسید، خواندن این پست وبلاگ را پیشنهاد می‌کنم.

این فیلم را در ایران بیشتر با نام «پرواز بر فراز برلین» می‌شناسند. دامیل (برونو گانز) و کاسیل (اتو ساندر)، فرشتگانی هستند که در زمین، به کارهای انسان‌ها نظارت می‌کنند، روزی دامیل، دختر بندباز (سولویگ دومارتین) شاغل در سیرک سیار را می‌بیند و عاشقش می‌شود… فردی برلینی در آی‌ام‌دی‌بی یادداشت جالبی درباره‌ی این فیلم نوشته و گفته اگر نوه‌هایم از من بپرسند زمان جنگ سرد چطور بود، به آن‌ها توصیه می‌کند این فیلم را ببینند. فیلم بی‌نهایت شاعرانه، تأثیرگذار، آرامش‌بخش و زیباست. مونولوگ‌های طولانی و دیالوگ‌ها و تصاویر زیبا بیننده را به‌فکر می‌برند. به‌زعم من این زیباترین اثر «ویم وندرس» است و احساس خوب دیدن آن، ساعت‌ها بعد از تماشای اثر در من بود. نسخه‌ی آمریکایی این فیلم «شهر فرشتگان» نام دارد. هرچند کار «نیکلاس کیج» در این فیلم بسیار زیباست و نباید از دیدنش چشم پوشید، اما پیشنهاد اول ما نسخه‌ی آلمانی است!

بهترین فیلم‌های ایرانی دهه ۷۰ – فهرست ۷۴ فیلم محبوب دهه هفتاد بر اساس امتیاز imdb

سکانس‌های به‌یادماندنی: گردش فرشتگان در کتابخانه، مونولوگ پیرمرد شاعر، ملاقات دامیل و ماریون

پیش‌تر شرح مفصلی درباره‌ی «خداحافظ لنین!» در این وبلاگ نوشته‌ام.

سکانس‌های به‌یادماندنی: وقتی آریان، الکس را در تظاهرات می‌بیند، ساخت اخبار دروغ توسط الکس، ملاقات الکس با پدرش، بیرون رفتن مادر از خانه و دیدن مجسمه‌ی لنین که توسط هلی‌کوپتر به پرواز در آمده.

اثر «میشائیل هانکه» بی‌نهایت تکان‌دهنده است. ماجرای فیلم سیاه و سفید او، در روستایی واقع در شمال آلمان می‌گذرد. سال‌ها پیش از آغاز جنگ‌های جهانی است. معلم روستا درباره‌ی اتفاقات نامتعارف روستا، در سال‌های کهنسالی سخن می‌گوید… هانکه در فیلمش از استبدادهای سنتی می‌گوید که نسل بعدی را مستعد افکار پلید و جنایتکارانه و باور آوردن به فاشیسم می‌کند. از جهت چنین بررسی قانع‌کننده و ارزشمندی، «روبان سفید» یک کار شاخص به‌حساب می‌آید. «روبان سفید» نگاهی به پیشینه‌ی نسلی است که نازی می‌شوند. این فیلم در سال ۲۰۱۰ در دو زمینه‌ی فیلمبرداری و بهترین فیلم خارجی، نامزد اسکار بود. ایده‌ی این فیلم را «اولریش موئه» به هانکه داده‌بود و قرار بود در این فیلم با هم کار کنند، اما او پیش از آغاز پروژه فوت کرد. وقتی این فیلم، اسکار بهترین فیلم خارجی را نگرفت، برخی نوشتند داوران تا هنگام داوری این فیلم را بطور کامل تماشا نکرده‌بودند.

سکانس‌های به‌یادماندنی: تنبیه شدن فرزندان کشیش توسط پدرشان، وقتی فرزند پرستار در جنگل پیدا می‌شود، آزار دختر دکتر توسط پدرش.

این فیلم را «رولاند سوسو ریشتر» ساخته. ماجرای این فیلم، از روی ماجراهای واقعی فرار آلمانی‌ها از برلین شرقی به‌سوی دیگر دیوار ساخته‌شده و ترکیبی است از فیلم‌های The Misfits و Escape from east Berlin در سال‌های ۱۹۶۱ و ۱۹۶۲. داستان فیلم درباره‌ی قهرمان شنای آلمان، هری ملچور (هاینو فِرچ) و دوست مهندسش ماتیس هیلر (سباستین کُخ) است که موفق به فرار شده‌اند، اما آن‌ها و دوستانشان، کسانی را دارند که باید فراریشان دهند، پس… فیلم، کشش بسیار خوبی داردو مملو از صحنه‌های به‌یاد ماندنی و دیالوگ‌های ملموس و تکان‌دهنده است. فشار، تفتیش عقاید، ناامنی و شکنجه و تهدید در آلمان شرقی به‌خوبی بیان شده و بیننده را با قهرمانان داستان هم‌دل می‌کند. خوشحالم که با راهنمایی خوانندگان عزیز، این فیلم دیدنی را پیدا کردم.

بهترین فیلم‌های ایرانی دهه ۷۰ – فهرست ۷۴ فیلم محبوب دهه هفتاد بر اساس امتیاز imdb

سکانس‌های به‌یاد ماندنی: پریدن «کنراد شومان» از روی سیم‌های خاردار مرز، خداحافظی هری از خواهرش، روایت هری از سال‌های زندانش، عبور مینی‌بوس از وسط دیوار، فریتزی و هاینس در دو سمت دیوار، جابجایی یادداشت قرار ملاقات، سکانس تعقیب و گریز نهاییتوصیه‌ی دوستانه: از ماجرای بنای دیوار برلین تا فرو ریختن آن، در این پست نوشته‌ام، شاید حالا هم خواندنش به دردتان بخورد.

۱۰ از ۱۰! مدت‌ها قبل، پستی نوشته‌بودم و فیلم‌های برتر دهه‌ی گذشته را به انتخاب خود معرفی کردم. به‌شدت افسوس می‌خورم که چرا «زندگی دیگران» را قبل از نوشتن آن پست ندیده‌بودم. حالا باور دارم، این فیلم، برترین فیلم دهه‌ی گذشته‌بود. برادرم قبلاً پستی درباره‌ی این فیلم نوشته‌بود. فیلم در نکوهش سانسور، بازداشت غیرقانونی، استراق‌سمع، و تحت‌تأثیر قرار دادن آدم‌های سخت، بهترین روایت ممکن را دارد. ویسلر استاد ضدجاسوسی سازمان امنیت آلمان شرقی است و به دانشجویانش می‌گوید در کشورهای سوسیالیست، استراق‌سمع بسیار مؤثر و مرسوم است! آن‌ها در بازجویی‌ها به زندانیان غیر قانونی خود می‌گویند آن‌ها به کشورشان مدیونند و باید دوستانشان را لو دهند. یاد آن شعر کوتاه شادروان «احمد شاملو» می‌افتم که «سلاخی می‌گریست، به قناری کوچکی، دل باخته‌بود» و آن قناری کوچک، آرزوی آزادی بود، آرزویی که ویسلر سرسخت را هم شیفته نمود و در دلش لانه کرد. «اولریش موئه»، «مارتینا گِدِک» و «سباستین کُخ» حضور خیره‌کننده‌ و تحسین‌برانگیزی در فیلم دارند. این فیلم، اسکار بهترین فیلم خارجی را در سال ۲۰۰۷ کسب کرد و در رده‌ی ۵۷ از ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینما به انتخاب IMDB قرار دارد. درست نمی‌دانم چه جور اتفاق نامیمونی برای «فلورین هنکل فون دونرسمارک» افتاد که بعد از ساخت چنین اثر بی‌بدیلی، سراغ ساخت فیلم پاپ‌کورنی و سطحی «توریست» رفت!

بهترین فیلم‌های ایرانی دهه ۷۰ – فهرست ۷۴ فیلم محبوب دهه هفتاد بر اساس امتیاز imdb

سکانس‌های به‌یادماندنی: حداقل انتخابش برای من ناممکن است. تک‌تک پلان‌ها و دیالوگ‌ها و بازی‌های فیلم برای من خاطره‌انگیز است، من با این فیلم زندگی خواهم کرد!

اما «یک پزشک» برای شما هدیه‌ای دارد، ما صحنه‌های زیبای «تونل» و «زندگی دیگران» را گلچین کرده‌ایم و به‌همراه موسیقی متن «زندگی دیگران» برای در یوتیوب گذاشته‌ایم. بهتر است این فیلم‌ها را ببینید و بعد این کلیپ ۶ دقیقه و ۵۸ ثانیه‌ای را تماشا کنید. اگر هم آن‌ها را تماشا کرده‌اید، این کلیپ برای ترغیب شما به تماشای دوباره‌ و چند باره‌ی این فیلم‌های ارزشمند است.

پ‌ن: برای «اولریش موئه». او یک سال پس از بازی در «زندگی دیگران» فوت کرد. بدون حضور او با آن نگاه سرد و صورت سنگی، این فیلم هرگز چنین شاهکاری نمی‌شد. تصویر او در نمای پایانی فیلم را همواره در ذهنم نگاه خواهم داشت.

البته من هم در مورد سینمای هالیوود نظری موافق نظر شما دارم. اما با اینکه ساکن آلمان هستم و طبیعتا به جامعه آلمانی نزدیک هستم اما متاسفانه سینمای آلمان را آنطور که باید باشد نمی بینم. در این سینما هر از گاهی میتوان یک فیلم برجسته دید. این در حالیه که در سینمای اسپانیا یا ایتالیا فیلم های مقبول تری ساخته میشود.فیلم هایی که در بالا اسم بردید جزو همان معدود فیلم های سینمای آلمان است و نشان دهنده کلیت این سینما نیست.به هر حال میتوان فیلم های دیگری را هم به ین لیست اضافه کرد.مثل یک زن در برلین Eine Frau in Berlinیا دیگر فیلم های میشایل هانکه .Perfume – The Story of a Murdererdas bootschtonkAnatomieکه البته ممکنه خیلی فیلم های خاصی نباشند. اما نمونه ای از سبک سینمای آلمانند.

با تشکر از مطلب خوبتون .به نظرم توی این لیست جای فیلم Run Lola Run به شدت خالی است. به عنوان یک علاقه مند جدی سینما. دیدن این فیلم رو به همه توصیه می کنم و البته به نظرم میتونه در کنار فیلم شماره یک قرار بگیره. از نظر ساختار و مفهوم یکی از بهترین ها در سینمای جهان محسوب میشه.http://www.imdb.com/title/tt0130827

دوست عزیز فیلم لولا رو قبلا دیده ام ولی آنچنان فیلم بارز و نمونه ای نیست که آن رو بشه در کنار فیلم های تاپ رده بندی کرد. یک فیلم خوب اما متوسط هست. لینک آی ام دی بی گذاشتید جالبیش اینه که نمرش هفت و خورده اییه فکر کنم الان که دیدم شش دهم ، و حدود صدو هفتادو پنج هزار نفر رای دادند بهش که به این نمره دست یافته است در صورتی که فیلم زندگی دیگران که ایشون معرفی کرده اند و من هنوز ندیده ام با سیصد و چلو چارهزار نفر (که آرا و سلایق گوناگون بیشتری هستن و بایستی نمره ی آن را پایین بیاورد) نمره ی هشت و چهار دهم را کسب کرده که برای یک فیلم سینمایی نمره ی قابل توجهی است. زنده باشید

با تشکر از مطلب خوبتون . جای فیلم Run Lola Run در این لیست به شدت خالیست . من به عنوان یک علاقه مند جدی سینما اگربخواهم از سینمای آلمان فقط سه فیلم رو انتخاب کنم قطعا یکی از اونها این ساخته ی زیبای تام تیکور هست. حتما ببینیدش با من هم عقیده خواهید شد.http://www.imdb.com/title/tt0130827

Out of the Ashes

فیلم عالیhttp://www.imdb.com/title/tt0130827/run lola run

من هم به سینمای آلمان بیش از اندازه علاقه مند هستم و بیشتر عاشق فیلمهایی هستم که در اونها به آلمانی ها و یهودی ها در زمان هیتلر پرداخته میشه. از فیلمهایی که بهشون اشاره کردی Leben der anderen یا همون زندگی دیگران رو به اضافه ی سقوط دیدم. جفتشون فیلمهای خوبی هستن. چند فیلم دیگه رو من بهتون پیشنهاد می کنم که حتما ببینین:The pianist – 2002Adam Resurrected – 2008Black book – 2006The Boy in the Striped Pajamas – 2008Youth Without Youth – 2007Max Manus – 2008

واقعاً جای فیلم Goodbye Lenin توی این لیست خالیه

دوست عزیز، یکبار دیگر به لیست نگاه کنید، فیلم چهارم این فیلم خداحافظ لنین است!

عجیبه که ندیدمش!

به نظر من هم سینمای متفکر آلمان فیلم های پر ارزشی به دنیای سینما هدیه کرده ، … همه ی فیلم هایی را که گفتی سلیقه ی شخصی من هم هستند ، …دیدن “زندگی دیگران” اینقدر به من لذت داد که تا مدت ها هیچ فیلمی به دلم نمی چسبید ،… فیلم های آلمانی خوب زیاد دیده ام ولی حالا ناگهانی و بدون فکر، لولا می دود ( به آلمانی:Lola rennt ) به ذهنم رسید که در نوع خود فیلمی بی نظیرو دیدنی است ، هر چند ژانر این فیلم با تمام این فیلم ها که نام بردی کاملا متفاوت است ،ولی حالا که به سینمای آلمان علاقه مندی دیدن این فیلم هم خالی از لطف نیست !

من فیلم perfume رو دیدم بعد از دیدن فیلم افسوس خوردم که چرا رمانش رو نخوندم . ولی به هر حال فیلم فوق العاده ای بود مخصوصا تعبیر جالبی که از عشق توی این فیلم میشه.

من هم با بقیه موافقم که run lola run واقعاً جاش خالیه…اگر Wings of Desire رو نمی گذاشتید من هم پیشنهاد فیلم های کلاسیک رو نمی دادم اما نمی دونم شما چطور از خیر M و Metropolice گذشتید…؟؟؟!!!

احتمالن دوستمون اشنایی چندانی با سینمای المان و اکسپرسیونیسم و گره خوردن نام سینمتی المان با ان را ندارد. سینمای المان فقط بعد از جنگ و در رابطه با جنگ نیست. اما کمتر کسانی با دوران طلایی ان و دهه ١٩٢٠ و شکوفایی ان و تزریق ایدوئلوژی و ساخت اثار بی بدیل و شاهکار ان اشنا هستند.

با درود ،Werner Herzog،Wim Wenders , fassbinderهم سهم زیادی در سینمای آلمان دارنددر ضمن فیلم پیچیدهٔ Tambourهم که من خیلی‌ کم ازش فهمیدم و فیلم Run Lola Run هم ارزش دیدن رو دارند فیلم زندگی‌ دیگران رو نمیتونم جزو بهترین فیلمها بیارمش ولی‌ می‌تونم بگم که ۵ بار تو سینما دیدمش .تشکر.

من Der Untergang یا همون Downfall و تونل رو قبلا دیده بودم. بخصوص Der Untergang خیلی روی من تاثیر گذاشت. As Far As My Feet Will Carry Me رو ندیدم ولی حدس میزنم باید مشابه فیلم The Way Back سال ۲۰۱۰ با بازی Ed Harris و Colin Farrell باشه که پیشنهاد میکنم اگر ندیدید حتما ببینید. من هم احتمالا باید بروم Goodbye Lenin رو حتما ببینم!در هر صورت من برخلاف شما انتخاب اولم (جدای سینمای آمریکا)، سینمای فرانسه هست.

من زیرنویس فیلم رو به فارسی ترجمه کرده ام که در سایت subscene.com قابل دسترسه و سوالی داشتم. بارها به دنبال موسیقی که شما برای کلیپ انتخاب کردید یا در واقع قطعه پایانی زندگی دیگران در اینترنت گشتم، ولی پیداش نکردم. میشه بپرسم شما به چه طریقی از این قطعه استفاده کردید؟ در ضمن در این کلیپی که ساختید یکی دوبار صدای پرش و نویز شدید وجود داره که کمی آزار دهنده است و ای کاش با پایان موزیک هم کلیپ به اتمام میرسید، نه اینطوری که الان هست ناگهان در وسط دور دوم موزیک!

ما با نرم‌افزارهای Xilisoft DVD Ripper Ultimate 5 و Xilisoft Video Converter Ultimate 6 این مجموعه را تدوین کدیم، با توجه به مشکل دی‌وی‌دی‌ای که از «تونل» در اختیار داشتم، کل روند بازبینی سکانس‌ها و جمع‌بندی حدود ۷ ساعت طول کشید. خیلی دلم می‌خواست از ترانه‌ی المانی زیبایی که حین نوشتن مقاله توسط درایمن روی فیلم شنیده می‌شود و بعد موسیقی متن پایانی فیلم استفاده کنم، متاسفانه روی ترانه صداهای زمینه بود، جای دیگری هم ترانه را پیدا نکردم، پس مجبور شدیم برای تونل هم از موسیقی متن زندگی دیگران استفاده کنیم که خوشحالم خیلی خوب روی تونل هم نشسته. کار با این نرم‌افزارها این نویز را ناگزیر می‌کرد، متاسفانه ننی‌توانستیم کاری در این‌باره انجام دهیم.

من هم دوست داشتم نگاه پایانی ویسلر با پایان موسیقی همزمان می‌شد، ولی دوست عزیز! دقت کنید که من و برادرم وبلاگ‌نویس هستیم، تدوینگر حرفه‌ای که نیستیم، همانطوری که گفتم همین تدوین هم ۷ ساعت برایمان زمان برد. صرفا می‌خواهم با این کار یک هدیه خوب به خوانندگان دهم و کاری برای گرامیداشت اولریش موئه انجام داده‌باشم، همین!

این فرانک خانم بی نظیره… ماهه بخدا.. یعنی هرچی می نویسه من با ولع می بلعم….. خدا حفظش کنه ان شاء الله… اگه اینجا رو می خونه، بدونه که ما خیلی بهش ارادت داریم و مخلصشیم…

شاه‌کارهای هرتزوگ هم که معرف حضور همه هستند؛ راستش من سینمای آلمان را با هرتزوگ و هانیکه می‌شناسم.

ممنون.

این هم مطلبی که در مورد یکی از مستند‌های هرتزوگ به نام سرزمین سکوت و تاریکی نوشته‌ام:

http://botejeghe.wordpress.com/2011/03/26/land-of-silence-and-darkness/

زندگی دیگران شاهکار سینمای آلمان هست. اما از کنار فیلم فوق العاده Adam Resurrected هم نباید به سادگی عبور کرد. اگر مشاهده نکردید توصیه می کنم حتما تماشا کنید بازی Jeff Goldblum و در کنار او Willem Dafoe واقعا عالی است. دیگر فیلمی که در این فضا به آن علاقه زیادی دارم فیلم هلندی-آلمانی Zwartboek یا Black book می باشد. این فیلم هم فوق العاده متفاوت و زیباست و پر از سکانس های تاثیرگذار و به یادماندنی است. ۲ فیلمی رو هم از لیست منتخب شما ندیدم که سعی می کنم به زودی تهیه و تماشا کنم.موفق باشید

لیست بسیار مفیدی ئه باید رفت دنباله همشون…Untergang فیلم بسیار خوبی ئه…و نمیدونم چرا هیچ جایی برای Gloomy Sunday توی لیستت نیست…! حداقل برا موسیقی محشرش !!

هالیوود، فقط جایی برای کسب درامده. فیلم هایی بی معنی که در اکثرشون بسیار زحمت کشیده شده اما ثانیه‌ای فکر نشده!——-فیلم زندگی دیگران،(شماره یک شما) از تاثیر گذارترین فیلم هایی بود که دیدم و یکی از بهترین ها، همه چیز در این فیلم عالی کار شده بود، داستان، فضا، کارگردانی، بازیگری و موسیقی…همه چیز عالی بود.——-برعکس، فیلم شهر فرشتگان (مگ رایان و نیکلاس کیج) شاید بدترین فیلمی باشه که تا به حال دیدم و باید این رو اضافه کنم فیلم بد زیاد دیدم. امید وارم نسخه‌ی آلمانی تفاوت زیادی داشته باشه.——-یه فیلم قدیمی بهتون پیشنهاد میکنم، روز خشم (Day of wrath) به آلمانی Vredens dag محصول ۱۹۴۳، ماجرای دختر جوانی که با کشیشی مسن ازدواج میکنه اما عاشق پسر کشیش میشه و …ماجرا در مورد اون دختر نیست، درباره‌ی فضای حاکم بر جامعه ست. داستان در زمان شکار جادوگران در قرون وسطا اتفاق میوفته.

البته یادم رفت بگم، فیلم روز خشم دانمارکیه (داستان نروژی) و نه آلمانی. اما در هر صورت پیشنهاد میکنم ببینید. اسکاندیناوی ها هم فیلماشون خوبه، من با اینکه از سورئالیم خوشم نمیاد ولی طرفدار فیلم های اینگمار برگمن هستم.فیلم M هم یه فیلم آلمانیه خیلی قدیمیه(۱۹۲۸ فکر میکنم). تعریف زیاد شنیدم و گرفتمش اما هنوز ندیدم.

دو فیلم از این لیست را دیده ام و بسیار دوست داشتم، فکر می کنم باید تمام لیست را دیدممنون

the pianoist واقعا فیلم محشریست اسکار هم گرفته حتما ببینید. ممنون از همه .

فیلم عقده بادر ماینهف هم فیلم خوبیهhttp://www.imdb.com/title/tt0765432/

سلامفیلم black book( کتاب سیاه) را حتما ببینید ، من نیز دو سه روزیست زندگی دیگران را دیده ام خیلی عالی بود اما کتاب سیاه که بر اساس زندگی واقعی می باشد بسیار تحسین برانگیز تر است

البته جای gloomy sunday خیلی خالیه

http://www.imdb.com/title/tt0155722/

فیلم Dresden از قلم افتاده. هنوز هیچ فیلمی به اندازه‌ی زندگی دیگران روی من تاثیر نداشته.

پست بسیار عالیبا تشکر فراوان

ممنون از معرفی

بسیار زیبا، من با خداحافظ لنین گریه کردم و با سقوط به تنهایی هیتلر پی بردم اما در میان این فیلمها که همه سینمایی هستند میخوام یه فیلم مستند هم معرفی کنم هرچند ممکنه به این بحث ارتباطی نداشته باشه اما وقتی این فیلم رو می بینید پی می برید که بی جهت به عنوان بهترین فیلم مستند قرن ۲۰ انتخاب نشده…فیلم Triumph of the Willens یا همون پیروزی اراده اثر بانوی بزرگ لنی ریفنشتال. واقعا شاهکاره…زندگی دیگران هم به خوبی توحش کمونیستها رو نشان میده… زنی در برلین، درسدن و… همه اثرهای عجیبی رو بیننده میگذارند.

فیلم stalingrad هم از قلم افتاده…همینطور das boot) the boat)

درودمن احساس شما رو نسبت به سینمای انگلستان دارم… حتی با وجود پایمال شدن شاهکار های کارگردان محبوبم نولان توسط فیلم های متوسط انگلیسی در مراسم اسکار ( میلیونر زاغه نشین و گفتار پادشاه ) ، باز هم با فیلم های انگیلسی زنگی می کنم.از لیست شما خداحافط لنین رو دیدم و بسیار دوست دارم و متعجبم چرا فیلم شاهکار شوالیه و پرنسس رو نذاشتین…؟فکر می کنم شاید ندیده باشیدش…

سلاممن میخواستم بدونم این فیلم ها رو میشه به زبان اصلی هم پیدا کرد منظورم آلمانی هست آخه دارم زبان میخونماگه جایی سراغ دارین ممنون میشم لینک بدینموفق باشید

از لیست شما فیلم های تا جایی که پاهایم مرا حمل می‌کردند، سقوط، سوفی شول و زندگی دیگران رو دیدم. همه‌شون فیلمهای فوق‌العاده‌ای بودن، مخصوصا سوفی شول و زندگی دیگران که واقعا رو من تاثیر گذاشتن

جالب و مفید. اگه به فیلم هایی که ماهیت کامپیوتری و فلسفی دارن هم بپردازین ممنون می شیم. مثل ۳ گانه ماتریکس که خودم عاشقشم.

سلامی فیلم بینظیر دیگه هم هست که حداقل ۱۰ بار دیدمشhttp://www.imdb.com/title/tt1063669Die Welle یا همون فیلم موج

اگه توی لیست اولی نباشه ، حتما دومی هست

به نظر من جای فیلم (Valkyrie) واقعا خالیه یک فیلم فوق العاده دیدنی است

[…] خیلی خوشم نمی‌آید. اما یادم می‌آید که فرانک مجیدی یکبار نوشته بود که این فیلم را جزء ده فیلم برتر ده سال اخیر […]

فیلم Schindler’s List یا “فهرست شیندلر” هم فیلم بسیار زیباییه تولید ۱۹۹۳خیلی دنبال “Dresden” و “A Woman in Berlin” و “سوفی شول” گشتم ولی تو سایتهای ایرانی پیدا نکردم شما از چه سایتی دانلود کردین؟

http://isohunt.com/torrents/?ihq=a+woman+in+berlin

فیلم آزمایش هم خیلی فیلم تکان دهنده ای هستhttp://www.imdb.com/title/tt0250258/

درود.مدتیه زبان المانی یاد میگیرم برای بهتر شدن مهارت شنیداریم نیاز به اهنگهای المانی دارم با متنشون.اگه براتون مقدوره ایمیل کنید.سپاسگذارم

من شدیدا عاشق فیلمای آلمانی و زبان آلمانیم.فیلم As Far As My Feet Will Carry Me یا همونSo weit die Füße tragen فیلم خیلی قشنگیه آخر فیلم جالب میشه که میاد توی مرز ایران و به زندانی توی تهران میفته پیشنهاد میکن ختما ببینیدش. به خاطر محدودیتی که توی ایران داریم فیلمای آلمانی به سختی میشه پیدا کرد اما من ترفندی دارم که به راحتی میشه این فیلما و آهنگا رو دانلود کرد. هر کسی کمک خواست در مورد آهنگا یا فیلمای آلمانی من شخصا کمکش میکنم. اینم ایمیل من aria_deutschland@yahoo.com

شرمن ببخشید فیلم سینماسی آلمانی درمورد بمباران شهر درسدن می خواستم

salamfilme Erbsen auf halb sechs ham vaghan didanie

[…] خیلی خوشم نمی‌آید. اما یادم می‌آید که فرانک مجیدی یکبار نوشته بود که این فیلم را جزء ده فیلم برتر ده سال اخیر […]

[…] بر حسب یک اتفاق فوق‌العاده، با سینمای اروپا، به‌ویژه آلمان و انگلستان ارتباط برقرار کردم. توصیه‌ی دوستانه‌ی من […]

سلام فیلمی قدیمی با نام شکار شکارچی احتمالا محصول آلمان یا اتریش از صدا وسیما هم پخش شده از چند سایت معروف فیلم هم کمک خواستم جوابی داده نشد. هرجا سرچ میکنم موفق نمیشم کسی میتونه به من کمک کنه؟؟؟؟؟؟

داستان فیلممردی کشاورز بنام اشتاینر کشاورز مزرعه شانون که توسط ارباب های منطقه زمینش بزور گرفته میشه بناچار به شکار بزکوهی رو میاره.و با کمک یکی از دوستاش فن شکار را یاد میگیره و خودش یک شکارچی زبردست میشه که تیرش خطا نمیره . تمامی مناطق تحت تسلط حاکمان محلی بوده و اجازه شکار به او را نمیدهند واین باعث درگیری بین شکارچی و مامورین حکومتی وحاکمان میشه وتعداد زیادی از مزدوران حکومتی کشته میشن و ماموران حکومتی نیز در جواب برادر زن شکارچی را میکشند واین باعث خشم شکارچی و درگیری و کشته شدن تعداد بیشتری از مزدوران توسط شکارچی میشه………….

باتشکر آریان فر

منم دنبال این فیلم میگردم هم این فیلم هم فیلم قرنطینه خونین اگر لینکی پیدا کردید به من هم معرفی کیند با تشکر

ببخشید ایمیل من برای توضیحات این فیلم

aryanfar25113@yahoo.com

باورم نمیشه که در میان فیلم های المانی . فیلم معرکه و جذاب و پر احساس napola befor the fall را نگذاشته اید.این فیلم دارای ۷ یا ۹ جایزه است . و میشه این فیلم را به عنوان بهترین فیلم المانل معرفی کرد.من مدت ها است که دارم دنبال دانلدو این فیلم می گردم. پس خواهشا این فیلم را برای ذانلود بگذارید .

سلام به دوست و البته همکار عزیز.لطفا راهنمایی بفرمایید از چه فروشگاه هایی در تهران فیلم و حتی موزیک آلمانی میشه تهیه کرد.با تشکر

درود دوستانمن میخوام فیلم به زبان آلمانی دانلود کنم اما پیدا نمیکنملطف میکنید نشانی سایتی که بشه همین فیلم های معروفی که معرفی کردید رو دانلود کنم بهم معرفی کنیدممنون

[…] خیلی خوشم نمی‌آید. اما یادم می‌آید که فرانک مجیدی یکبار نوشته بود که این فیلم را جزء ده فیلم برتر ده سال اخیر […]

سلام تموم فیلمهایی که معرفی کردی از شاهکارهای سینمای جهان بودن و من جزه زندگی دیگران وتونل همشونو دیدم و دوستدارم دوباره و چندباره ببینم و فیلمهایی هستن که تا ابد در ذهن بیننده می مونن ولی به نظرم یه فیلم جاش خالی بود و انم معجزه برن بود که از تلوزیون هم پخش شد فیلم داستان قهرمانی آلمان در جام جهانی ۱۹۵۴ رو روایت میکنه که با برد تاریخی مقابل مجارستان در فینال به دست اومد و به معجزه برن معروف شد و بعد از اون قهرمانی بود که شکوفایی اقتصادی آلمان شروع شد فیلم در واقع تضاد بین نسل شکست خورده و سرخورده از جنگ و نسل جدید المان رو که به دنبال موفقیت میگرده رو نشون میده از یک طرف پدری برگشته از اردوگاهای مرگ سیبری که نمی تونه با پسر نوجوانش که عاشق فوتباله ارتباط برقرار کنه و از طرفی پسر که تشنه پیروزی آلمان و دیدن بازی پایانی جام جهانی در سویسه و در نهایت نسل قدیمی و جدید المان با هم متحد میشن و که در رابطه صمیمانه پدر و پسر در پایان فیلم متجلی میشه جایی که پدر پسرش رو سوپرایز میکنه و با ماشین پسرش رو به سویس میبره تا شاهد قهرمانی آلمان باشن و صحنه پایانی فیلم که با گل قهرمانی تمام ملت المان برای اولین بار بعد از جنگ جشن میگیرن و میخندن به یادماندنیه ملتی زخم خورده که به لطف فوتبال بعد از سالها میخنده واقعا زیباست

با سلام من فیلم فوق العاده زیبای (جلادها هم می میرند ) به کارگردانی فریتز لانگ پیشنهاد می دهم از دست ندهید

این فیلم خوب به فارسی هم دوبله شده بود و شبکه دوم آن را دست‌کم دو سه بار پخش کرده بود.

آلمان سال صفر، فیلمی از روسلینیهر چند بیشتر ایتالیایی به حساب می‌آید تا آلمانی…

سلام و تشکر برای نوشته های فرهنگی شماتقریبا ۷تا از این فیلمها رو دیدم و همه هم عالی بودند.توصیه به دوستان اینکه دو فیلم رو حتما ببینند: اول بال های ارزو و سپس زندگی دیگران.

فیلمهای زیادی از سینمای آلمان هست که به دلیل تبلیغات بالای سینمای هالیوود اکثریت مردم آشنایی چندانی با آن ندارند یکی از فیلمهای مورد علاقه من هم معجزه برن(Das wunder von bern) و فیلمهای دیگر هم تونل و سوفی شول هستند و فیلم دیگری هم دیدم که خاطرم نیست داستان دادگاهی یکی از افسران سابق نازی در دادگاهی در آلمان فعلی هستش که با دادخواست شخصی با اصلیت ایتالیایی از او شده

فیلمهای کریستین پتزولد هم خیلی دیدنی هستندBarbaraPhoenixTransitUndineJericho’sYella

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

کدام زوج های هنری به جشنواره فیلم فجر می آیند؟

کدام زوج های هنری در این دوره از جشنواره فیلم فجر بروی فرش قرمز قدم بر می دارند؟

کدام زوج های هنری به جشنواره فیلم فجر می آیند؟

کدام زوج های هنری در این دوره از جشنواره فیلم فجر بروی فرش قرمز قدم بر می دارند؟

برخی از حرفه‌ها را باید درک کرد چرا که آنقدر شرایط ویژه‌ای دارند که ممکن است بسیاری از اطرافیان را آزرده خاطر کند و نزدیکان را برنجاند. مثلاً فردی که پلیس یا آتشنشان است نمی‌تواند آنطور که علاقه دارد در خدمت خانواده باشد و نیاز است که همسران‌شان آنها را حمایت و درک کنند.

مشاغل ارزشمندی از این دست کم نیستند. حتی خبرنگاری هم یکی از همین شغل ها به حساب می‌آید زمانی که خبرنگار می‌شوی بسیاری از سختی‌ها را پذیرفته‌ای.

یکی دیگر از حرفه‌های سخت و حساس بازیگری است. شاید برخی که از نزدیک با آن آشنا نیستند و این حرف را باور نکنند اما افرادی که از نزدیک با این حرفه آشنا هستند خوب می‌دانند که «صدای دهل از دور خوش است». البته باید تاکید کرد که منظور از بازیگر به معنای افرادی نیست که تنها یاد گرفتند در مقابل دوربین حاضر شوند بلکه منظورمان از بازیگر به معنای تعریف درست آن است.

فردی که بازیگر است در مجموع تنها به دلیل شهرت دیگر  تنها متعلق به خانواده‌اش نیست و نمی‌تواند زمان کاری مشخصی داشته باشد به همین جهت خانواده یک بازیگر همواره در معرض حاشیه‌هایی قرار دارند ویک  همسر می تواند شرایط فردی را که با آن زندگی مشترکی را رقم زده را درک کند اما این درک زمانی زیاد می‌شود که هر دو در یک مسیر گام برداشته باشند

در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر زوج های بازیگری وجود دارند که اشاره کردن به آنها در راستای نکته‌ای که با آن اشاره کردیم خالی از لطف نیست.

علی مصفا و لیلا حاتمی

علی مصفا امسال با فیلم سینمایی خانه ای در خیابان چهل و یکم به کارگردانی حمیدرضا قربانی در بخش نگاه نو جشنواره فیلم فجر حضور دارد.

این فیلم درباره بحران خانوادگی است و بازیگرانی همچون: مهناز افشار، سهیلا رضوی، سارا بهرامی، آرش مجیدی، علیرضا کمالی، مانی رحمانی، مانیا علیجانی، علیرضا نیکدل، بهناز نادری، بهزاد داوری، جمشید صفری، مجید رحمتی، بابک جعفریه، سارا نجفی، علی‌ سخن‌گو نیز در آن به ایفای نقش می پردازند.

لیلا حاتمی هم در فیلم سینمایی«من» به کارگردانی سهیل بیرقی حضور دارد.

«من» اولین فیلم بلند سینمایی سهیل بیرقی در مقام کارگردان است. او تاکنون در 38 پروژه سینمایی کار کرده که از آنها می توان به سابقه دستیار کارگردانی و مدیر برنامه ریزی در فیلم های «اسب حیوان نجیبی است»، «کیفر»، «تردید»، «بی خود و بی جهت»، «استراحت مطلق»، «زندگی با چشمان بسته»، «هر شب تنهایی» و «من دیه گو مارادونا هستم» اشاره کرد. بیرقی فیلم کوتاه «تعطیل» را هم ساخته است.

به جز لیلا حاتمی، امیر جدیدی، بهنوش بختیاری، علیرضا استادی، علی منصور، سعید عطاییان و مانی حقیقی نیز  در «من» ایفای نقش کرده اند.

امیر جعفری و ریما رامین فر

این زوج هر دو باهم در فیلم سینمایی «زاپاس» به کارگردانی برزو نیک نژاد به ایفای نقش پرداخته اند.

تمام لوکیشن‌های این فیلم در شمال است، این فیلم یک درام اجتماعی است که با روایتی شیرین به نمایش درمی آید.

برزو نیک‌نژاد برای فیلم «ناخواسته» که در نوبت نمایش قرار دارد، نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از جشنواره سی و دوم فیلم فجر بود.

سعید چنگیزیان و الهام کردا

سعید چنگیزیان با فیلم سینمایی «خشم و هیاهو» به جشنواره فیلم فجر می آید.

«خشم و هیاهو» ساخته جدید هومن سیدی پس از فیلمهای «آفریقا»، «سیزده» و «اعترافات ذهن خطرناک من» در مقام کارگردان است

از دیگر بازیگران این فیلم می توان به طناز طباطبایی، نوید محمدزاده، سعید چنگیزیان، بهناز جعفری، رضا بهبودی، رعنا آزادی ور، بهزاد عمرانی اشاره کرد.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: زندگی به من آموخت که هیچ چیز از هیچ کس بعید نیست! (گفته می شود داستان این فیلم شبیه به ماجرای قتل همسر ناصر محمدخانی فوتبالیست مشهور ایران است).

الهام کردا هم«به دنیا آمدن» را برای اکران در جشنواره فیلم فجر دارد.

فیلم «به دنیا آمدن» دومین تجربه مستقل کارگردانی محسن عبدالوهاب پس از فیلم «لطفا مزاحم نشوید» و ساخت دو فیلم «خون بازی» و «گیلانه» به طور مشترک با رخشان بنی اعتماد است که این کارگردان را پس از 6 سال به جشنواره فیلم فجر بازگردانده است.

در این فیلم هدایت هاشمی،پونه عبدالکریم زاده، رضا مرتضوی، رویا جاویدنیا، مهدی امیری، اسماعیل پوررضا، مرتضی نسیم سبحان، بابک گودرزی ­نژاد، سیاوش نقشبندی، حمید محمدزاده، محمدرضا سمیعی­ فر، مهدی وحیدروش، مریم افشار، مهشید ناصری، آیدا سرشار، الهام عبدالهی راد، سهیل عبدی، مسعود ریاضی، شهباز تهرانی، شهناز چماچم­جا، هاله قدرت زاده، پرستو آصفی، امیرعلی مظفریان، سپهراد فرزامی، نیکی نصیریان بازیگران «به دنیا آمدن» نیز هستند.

در خلاصه داستان «به دنیا آمدن» آمده است: زن و شوهری در آستانه‌ میان‌سالگی برای ادامه‌ مسیرِ زندگی‌شان با یکدیگر دچار مشکل می‌شوند.

مهدی پاکدل و بهنوش طباطبایی

مهدی پاکدل فیلم «گاهی» به کارگردانی و نویسندگی محمد رحمانی که تجربه ای نو در تاریخ سینمای ایران است را برای جشنواره فیلم فجر دارد. این فیلم به صورت سلفی فیلمبرداری شده است.

از دیگر بازیگران این فیلم می توان به فریبرز عرب نیا، اندیشه فولادوند، آزاده صمدی، عاطفه نوری، ایمان افشاریان اشاره کرد.

داستان این فیلم سه زوج ایرانی است که در پایان حضور خود در یک مهمانی با تراژدی روبرو می‌شوند.

بهنوش طباطبایی در فیلم سینمایی «سیانور» به کارگردانی بهروز شعیبی به ایفای نقش پرداخته است.

«سیانور» جدیدترین فیلم بهروز شعیبی است که در بخش مسابقه سینمای ایران سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر جای گرفته است.

«سیانور» دومین فیلم بلند سینمایی بهروز شعیبی در مقام کارگردان پس از «دهلیز» و حضور موفقش در جشنواره سی و یکم فجر است که پیش بینی می شود یکی از آثار پر سر و صدای جشنواره امسال باشد.

مهدی هاشمی، هانیه توسلی، حامد کمیلی، پدرام شریفی، بابک حمیدیان،رضا مولایی، فرزین صابونی، فریدون محرابی، سارا توکلی، وحید حبیبیان، وحید رونقی و آتیلا پسیانی نیز در این فیلم ایفای نقش کرده اند.

این فیلم یک عاشقانه پلیسی است که محور اصلی آن زندگی عاشقانه یک زوج است، که در دهه 50 به تصویر کشیده می شود.

مهتاب نصیر پور و محمد رحمانیان

 فیلم «سینما نیمکت» دومین ساخته بلند محمد رحمانیان نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر است که با تهیه‌کنندگی تورج منصوری ساخته شده است. منصوری علاوه بر تهیه‌کنندگی این فیلم، به عنوان مدیر فیلمبرداری هم با ساخت آن همکاری داشته است.

محمد رحمانیان بعد از سال‌ها فعالیت در عرصه نمایش، ابتدا فیلم «کنسل» را در کانادا ساخت و امسال نیز فیلم «سینما نیمکت» را در سکوت خبری جلوی دوربین برد.

علی عمرانی، مهتاب نصیرپور، هومن برق نورد و اشکان خطیبی بازیگران اصلی این فیلم هستند.

کلمات کلیدی

جشنواره فیلم فجر , دوربین , سینمای ایران , فرش , کانادا

این ۸ نقش تاریخ سینما را قرار بود هنرپیشه‌های دیگری بازی کنند

منبع خبر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا